Τα Τρίκαλα πήραν το ντέρμπι με ανατροπή - Δύο αποβολές για τους κιτρινόμαυρους (+Βίντεο)
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Σε ένα πολύ δύσκολο αγωνιστικό υπό καταρακτώδη βροχή κλήθηκαν να αγωνιστούν Τρίκαλα και Αναγέννηση το απόγευμα της Κυριακής και στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Football League.
Η Αναγέννηση παρότι προηγήθηκε με 0-1 στο πρώτο ημίχρονο στο τέλος ηττήθηκε με 3-1 (κάτι παρόμοιο έγινε και στον πρώτο αγώνα αλλά υπέρ της Αναγέννησης) με τον διαιτητή του αγώνα ωστόσο να κλέβει τις εντυπώσεις καθώς χρειάστηκε τρεις κόκκινες και πολλές κίτρινες κάρτες για να ελέγξει τον αγώνα και με τις δύο ομάδες να έχουν παράπονα για τις αποφάσεις του.
Δείτε βίντεο με τις καλύτερες στιγμές του αγώνα:
Οι παίκτες του Σ. Θεοδοσιάδη μπήκαν δυνατά από το πρώτα λεπτά και έφθασαν μάλιστα στο γκολ στο 7ο λεπτό του αγώνα αλλά το γκολ του Τσούκαλου ακυρώθηκε ως οφσάιντ από τον διαιτητή του αγώνα. Τρία λεπτά αργότερα νέα προσπάθεια από τον Τσούκαλο που σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Η πρώτη καλή στιγμή για τον ΑΟΤ ήρθε στο 13' με τον Ναβάρο να πιάνει το σουτ αλλά η μπάλα να περνά επίσης άουτ. Στο 28' είχαμε τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Αναγέννηση με τον Μπλέντι να είναι απέναντι από το Χιώτη αλλά τον τερματοφύλακα του ΑΟΤ να κερδίζει τη μονομαχία.
Στο 43' είχαμε το γκολ για την Αναγέννηση όταν ο Τσούκαλος έγινε αποδέκτης στο κενό χώρο της μπάλας, πέρασε και τον εξερχόμενο Χιώτη και με σιγουριά σούταρε στην κενή εστία διαμορφώνοντας το 0-1. Στο 45' ο Στεφάνοβιτς πέρασε στον Βρούτσινα που προσπάθησε να νικήσει με ένα στρωτό σουτ τον Τσάμη αλλά ο τερματοφύλακας της Αναγέννησης απέκρουσε διατηρώντας το προβάδισμα της ομάδας του.
Ντέρμπι με τα όλα του το β' μέρος με την Αναγέννηση να χάνει σπουδαία ευκαιρία για το 0-2 στο 47' με τον Μπλέντι να σουτάρει από πλεονεκτική θέση αλλά η μπάλα να περνά λίγο άουτ. Στο επόμενο λεπτό είχαμε τον Φλίγγο που μόλις είχε περάσει αλλαγή να πέφτει εκτός περιοχής και απέναντι από τον Τσάμη αλλά τον διαιτητή να δείχνει "παίζεται".
Στο 60' είχαμε την φάση που έφερε τρεις κόκκινες από τον διαιτητή που υπέδειξε αρχικά χέρι στο τείχος της Αναγέννησης σε εκτέλεση φάουλ και στη συνέχεια απέβαλλε τον Γκουγκούδη. Ακολούθησε σύρραξη μεταξύ των παικτών με τους παράγοντες των δύο ομάδων να τους ξεχωρίζουν και με τον διαιτητή να βγάζει δύο κόκκινες ακόμα σε Ζώνα για την γηπεδούχο και τον Τσούκαλο για την Αναγέννηση. Στην εκτέλεση του φάουλ που έγινε από την γραμμή της μεγάλης περιοχής ο Βρούτσινα με ένα τεχνικό σουτ νίκησε τον Τσάμη κάνοντας το 1-1.
Στο 77' ο Βρούτσινα από πλεονεκτική θέση, σούταρε ο Τσάμης απέκρουσε δύσκολα αλλά στην επαναφορά ο Κουσκουνάς έκανε το 2-1. Στο 80' ο ΑΟΤ κέρδισε πέναλτι σε κράτημα μέσα στην περιοχή του Κουσκουνά που οι παίκτες της Αναγέννησης αμφισβήτησαν με τον Βρούτσινα να αναλαμβάνει την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.
Συνθέσεις ομάδων:
Τρίκαλα (Ψιμουλάκης): Χιώτης, Παπαπαναγιώτου, Ζώνας, Λαμπάκης (70' Κουσκουνάς), Νιάρος, Ριζογιάννης, Μουμίν, Δουκάκης (46' Φλίγγος), Ναβάρο (85' Ντόικιτς), Στεφάνοβιτς, Βρούτσινα
Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Τσάμης, Σάββας, Δημόπουλος, Γκόλιας, Κισκαμπάνης, Καραχάλιος, Γκουγκούδης, Τσιλούλης (65' Ακασού), Τσούκαλος, Μπιτέλης, Μπλέντι (76' Υφαντής)
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ .