Football League: Καθάρισε ο Δήμ(ι)ος για την Αναγέννηση Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Θεσσαλικό ντέρμπι φιλοξένησε το απόγευμα του Σαββάτου (25/11) το Δημοτικό Στάδιο Καρδίτσας με την Αναγέννηση να καταφέρνει σε 20 λεπτά καλού παιχνιδιού να πάρει τους τρεις βαθμούς απέναντι στον Απόλλωνα Λάρισας και τον Δήμο Τζέκο να ανοίγει το δρόμο για την πολύτιμη νίκη.
Αν υπάρχει ορισμός του κακού παιχνιδιού τότε δίκαια μπορεί να τον κερδίσει το πρώτο ημίχρονο του αγώνα των δύο ομάδων καθώς τα λάθη εκατέρωθεν και κάποια σουτ πολύ μακριά από το στόχο τους ήταν το κύριο γνώρισμα του παιχνιδιού. Στο 39' να σημειώσουμε ωστόσο ότι οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για ανατροπή του Γκέκα στον Μαυριά με τον διαιτητή να δείχνει κίτρινη κάρτα για θέατρο.
Ελαφρώς καλύτερο το β' μέρος για τις δύο ομάδες με τους κιτρινόμαυρους να καταγράφουν πρώτη ευκαιρία στον αγώνα στο 58' σε κεφαλιά του Θεοδωράκη που κατέληξε όμως στην αγκαλιά του Παϊτέρη. Στο 70' νέα προσπάθεια με τον Σουντουρά κόντραρε σε αμυνόμενο και εν συνεχεία μάζεψε ο Παϊτέρης. 4' αργότερα κεφαλιά του Τζέκου με τον Παϊτέρη να διώχνει δύσκολα. Στο 76' ωστόσο ο Παϊτέρης δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Τζέκο που με σουτ στο "Γ" έγραψε το 1-0 για την Αναγέννηση. Στο 82' η Αναγέννηση "κλείδωσε" τη νίκη με τον Χατζάρα που είχε περάσει αλλαγή να γράφει με πλασέ το 2-0.
Συνθέσεις ομάδων:
Αναγέννηση Καρδίτσας (Βαζάκας): Γκέκας, Καρρίκι, Ποζατζίδης, Θεοδωράκης, Κισκαμπάνης, Σουντουρά, Σταματάκης (78' Ρουσσάκης), Μπιτέλης, Πλαβούκος, Τζέκος (90 Μπούσδρας), Κονέ (65' Χατζάρας)
Απόλλων Λάρισας (Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Β., Αγρόδημος, Μαυριάς, Τσιλούλης, Σαχινίδης, Σουλίδης (Λαμπρόπουλος), Βουτσιάς (74' Ανδρέου Γ.)
Στους υπόλοιπους αγώνες είχαμε τον Άρη να κάνει για δεύτερη αγωνιστική ανατροπή επικρατώντας της Παναχαϊκής. Πανσερραϊκός και ΟΦΗ χωρίς να δυσκολευθούν ιδιαίτερα επικράτησαν των Καραϊσκάκη και Καλλιθέας αντίστοιχα.
Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:
Άρης - Παναχαϊκή 2-1
Σπάρτη - Αχαρναϊκός 3-0 α.α.
Πανσερραϊκός - Καραϊσκάκης 2-0
ΟΦΗ - Καλλιθέα 2-1
Αναγέννηση Καρδ. - Απόλλων Λάρισας 2-0
Το απόγευμα (15:00) της Κυριακής θα γίνουν οι υπόλοιποι αγώνες:
Κισσαμικός - Βέροια
Δόξα Δράμας - Εργοτέλης
Παναιγιάλειος - Τρίκαλα
Αιγινιακός - Απόλλων
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ .
Με τον αγώνα κυπέλλου για την 3η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων κόντρα στην ΑΕΛ την προσεχή Τετάρτη στο Δ.Α.Κ. Καρδίτσας (29/11 στις 19:30) συνεχίζεται η αγωνιστική δράση για την Αναγέννηση. Οι κιτρινόμαυροι εν συνεχεία θα φιλοξενηθούν για την 6η αγωνιστική στην Άρτα από τον τοπικό Καραϊσκάκη που ξεχωρίζουν οι αγώνες της Παναχαϊκής με τη Δόξα καθώς και το ντέρμπι του Ηρακλείου.
Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής:
Άρης - Κισσαμικός
Βέροια - Σπάρτη
Παναχαϊκή - Δόξα Δράμας
Αχαρναϊκός - Πανσερραϊκός 0-3 α.α.
Εργοτέλης - ΟΦΗ
Καραϊσκάκης - Αναγέννηση Καρδ.
Καλλιθέα - Παναιγιάλειος
Απόλλων Λάρισας - Αιγινιακός
Τρίκαλα - Απόλλων