Football League: Με ανατροπή η Αναγέννηση την Καλλιθέα (+Φώτο)
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Αν τα πάντα κρίνονται εκ του αποτελέσματος τότε η Αναγέννηση πέτυχε μία πολύ σημαντική νίκη επί της Καλλιθέας, που της δίνει και βαθμολογική και ψυχολογική ώθηση για την συνέχεια.
Και πράγματι η Αναγέννηση του πρώτου ημιχρόνου ήταν εξαιρετική και δικαιούνταν όχι μόνο να κερδίσει αλλά να κάνει περίπατο σε ένα ματς που, δικαίως, είχε χαρακτηριστεί τελικός και ουσιαστικά κρίθηκε σε ένα 15λεπτο.
Στην επανάληψη όμως οι κιτρινόμαυροι παρουσιάστηκαν χωρίς την απαιτούμενη αυτοσυγκέντρωση και πιέστηκαν από τους φιλοξενούμενους, αλλά, ευτυχώς για την τοπική ομάδα, δεν πλήρωσαν το κακό τους διάστημα. Έδωσαν όμως δικαίωμα αμφισβήτησης της ανωτερότητάς τους και αυτό πρέπει να αποτελέσει μάθημα προς αποφυγή για το μέλλον.
Σε γενικές πάντως γραμμές το τελικό 2-1 ήταν δίκαιο και αν η Αναγέννηση έχανε βαθμούς δεν θα τους έχανε από την ανωτερότητα των αντιπάλων αλλά από την δική της αδυναμία να διαχειριστεί το ματς.
Συστήματα
Με 4-3-3- σύστημα παρέταξε την Αναγέννηση ο κ. Βαζάκας. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Γκέκας. Στην αριστερή πλευρά στην άμυνα ο Κωνσταντινόπουλος ενώ την δεξιά κάλυπτε ο Καρίκι. Στόπερ έπαιξαν οι Ρουσσάκης και Θεοδωράκης. Στη μεσαία γραμμή είχαμε ένα αμυντικό χαφ, αυτή την φορά, και συγκεκριμένα τον Μπιτέλη ενώ Σουντουρά και Σταματάκης κινούνταν πιο μπροστά. Στις πτέρυγες της επίθεσης είχαμε δεξιά τον Πλαβούκο και αριστερά τον νεοαποκτηθέντα Ντάγκρα. Σέντερ φορ ξεκίνησε ο Κονέ, με τον Τζέκο να μένει στον πάγκο.
Με ένα σύστημα που εμπεριείχε τρεις στόπερ και μετατρέπονταν σε 5-3-2, όταν η Καλλιθέα αμύνονταν και σε 3-5-2, όταν επιτίθονταν, παρέταξε την ομάδα του ο κ. Κορακάκης. Με τερματοφύλακα τον Θεοδωράκη, τρεις στόπερ τους Ζεζάι, Συριόπουλο και Πολίντορο, δεξιά στην άμυνα τον Ντιακιτέ και αριστερά τον Παπαγγελή, καθαρό αμυντικό χαφ τον Καντέ, λίγο πιο μπροστά Μίγγο και Χοτζάλι και επιθετικό δίδυμο τους Σμυρλή και Τσατσόπουλο.
Η μορφή του παιχνιδιού
Ενα από τα πιο ενδιαφέροντα πρώτα 45λεπτα των τελευταίων χρόνων ήταν αυτό που είδαμε σήμερα στο ΔΑΚ ανάμεσα σε Αναγέννηση και Καλλιθέα. Ειδικά στο διάστημα 13-29, είχαμε τρία γκολ, δύο εξαιρετικές ευκαιρίες για τους κιτρινόμαυρους, και ανατροπή σκορ.
Τι άλλο θα μπορούσε να ζητήσει κανείς ειδικά αν έχει συνηθίσει σε παιχνίδια που κρίνονται στο ένα γκολ, δεν μπορώ να διανοηθώ.
Το ξεκίνημα πάντως δεν προμήνυε μία τέτοια εξέλιξη. Οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένα στο γήπεδο προσπαθώντας να επιβάλλουν ρυθμό, έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού τους ότι η νίκη ήταν απαραίτητη για την προσπάθεια που κάνουν. Το δεκάλεπτο πέρασε αναγνωριστικά, χωρίς καλό ποδόσφαιρο και με πολλές μονομαχίες στο κέντρο που ήταν απόρροια λαθών και πουλήματος της μπάλας.
Μία φάση όμως άλλαξε τα πάντα. Η Καλλιθέα από ένα στημένο προηγήθηκε και αυτό ήταν το έναυσμα για την αφύπνιση της Αναγέννησης που μέσα σε 13 λεπτά ισοφάρισε, προηγήθηκε και θα μπορούσε και να καθαρίσει το παιχνίδι, αν αξιοποιούσε μία από τις δύο πολύ καλές ευκαιρίες που δημιούργησε.
Οι κιτρινόμαυροι έπαιξαν πολύ καλό ποδόσφαιρο αυτό το διάστημα, με πολύ πίεση ψηλά και υποχρέωσαν την Καλλιθέα να υποπίπτει σε συνεχή λάθη και να περιοριστεί στο δικό της μισό του γηπέδου.
Ο ρυθμός αυτός δεν ήταν βέβαια δυνατόν να συνεχιστεί και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου έπεσε, αλλά η ομάδα της Καρδίτσας δεν απειλήθηκε από τους φιλοξενούμενους που προσπάθησαν να βγουν μπροστά. Έτσι το 2-1 σφράγισε τις προσπάθειες των παικτών σε αυτό το διάστημα.
Με μια αλλαγή παίκτη και ταυτόχρονη αλλαγή συστήματος, ξεκίνησε για τον Καλλιθέα το δεύτερο ημίχρονο. Ο κ. Κορακάκης απέσυρε τον ένα στόπερ, τον Πολίντορο και έβαλε ένα χαφ στην αριστερή πλευρά, τον Γλυνό, μετατρέποντας το σύστημα σε 4-4-2.
Με το ξεκίνημα της επανάληψης η Καλλιθέα έδειξε να μπαίνει πιο δυνατά στο παιχνίδι κυρίως γιατί μεσοαμυντικά η Αναγέννηση έμοιαζε υπνωτισμένη και δεν κατάφερνε να απομακρύνει την μπάλα με σιγουριά και ψυχραιμία, δίνοντας επιπλέον επιθέσεις στους φιλοξενούμενους. Οι τελευταίοι δεν δείχνουν ικανοί να εκμεταλλευτούν τα δώρα και παρ’ ολίγο να το κάνει η Αναγέννηση που είχε δοκάρι με τον Κονέ.
Η Καλλιθέα όμως έχει πάρει τον έλεγχο και πιέζει απαντώντας με δύο καλές ευκαιρίες του Σμυρλή, απέναντι σε μία Αναγέννηση που δεν βγάζει «υγεία» αυτό το διάστημα και με το ρευστό 2-1 παίζει με την φωτιά.
Οι κιτρινόμαυροι δείχνουν περισσότερο να προσπαθούν να διαφυλάξουν το σκορ και αν τους βγει αντεπίθεση να το διευρύνουν, παρά να πάρουν την κατοχή και να ελέγξουν το ματς.
Εν τω μεταξύ ο κ. Βαζάκας υποχρεώνεται να αντικαταστήσει τον Ρουσάκη που τραυματίστηκε με τον Μπούσδρα, ενώ νωρίτερα έχει ρίξει τον φρέσκο Πλούμη στο κέντρο αντί του Ντάγκρα.
Με αυτή την εικόνα μπαίνουμε και στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τον τεχνικό της ομάδας της Καρδίτσας να ρίχνει στο ματς και τον Λεφίδη αντί του Σταματάκη. Τις αλλαγές του κλείνει και ο Κορακάκης στο ίδιο λεπτό με τον Ταμπάκη να περνά στην επίθεση, ενώ έχει ήδη βάλει στο ματς και τον Γκέτσι.
Τα λεπτά κυλούν με την Αναγέννηση να μην βρίσκει το καθαρό μυαλό που της χρειάζεται αλλά και την Καλλιθέα να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί την όχι καλή αντίδραση των κιτρινόμαυρων. Η Καλλιθέα πετυχαίνει ένα γκολ που ακυρώνεται ως οφ σάιντ και μπαίνουμε στο 5λεπτο των καθυστερήσεων, που έδειξε ο τέταρτος, με την αγωνία να χτυπάει κόκκινο.
Στο κομμάτι αυτό οι παίκτες του Γιώργου Βαζάκα διαχειρίζονται πολύ καλά το χρόνο και παρότι δεν ικανοποίησαν στο δεύτερο ημίχρονο φθάνουν στο πολυπόθητο τρίποντο και αποκτούν διαφορά ασφαλείας και από την επικίνδυνη ζώνη και από τον σημερινό τους αντίπαλο.
Τα γκολ
14. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπαγγελή και αδράνεια του κέντρου της άμυνας της Αναγέννησης, ο Σμυρλής από κοντά, με κεφαλιά, άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους
22. Ο Καρίκι τροφοδοτεί μέσα αριστερά στην περιοχή, τον Σουντουρά. Ο τελευταίος γυρίζει παράλληλα δίνοντας πολύ φάλτσο στην μπάλα που ξεγελά του πάντες και καταλήγει στην απέναντι γωνιά του Θεοδωράκη για το 1-1
26. Γύρισμα της μπάλας μέσα στην περιοχή της Καλλιθέας και χέρι από τον Πολιντόρο, με τον κ. Θεοδωρόπουλο να καταλογίζει το πέναλτι που δέχθηκαν αδιαμαρτύρητα οι φιλοξενούμενοι. Ο Σταματάκης από τα 11 βήματα ευστόχησε γράφοντας το 2-1
Το φιλμ του αγώνα
24. Εκτέλεση φάουλ με τον Ρουσάκη να πιάνει γυριστή κεφαλιά και τον Θεοδωράκη να αποκρούει δύσκολα
29. Παράλληλο γύρισμα που αδειάζει την άμυνα της Καλλιθέας και δίνει την δυνατότητα στον Κονέ να κάνει προβολή από πολύ κοντά αλλά να στέλνει την μπάλα άουτ
60. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κονέ πιάνει κεφαλιά που σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Θεοδωράκη
64. Πολύ καλό σουτ του Σμυρλή, λίγο έξω από την περιοχή στέλνει την μπάλα ελάχιστα πάνω από το δοκάρι του Γκέκα.
68. Ο Σμυρλής βρίσκεται σχεδόν απέναντι στον Γκεκα από αριστερά, αλλά καθυστερεί και πάνω στο σουτ πέφτει στα πόδια του ο Ρουσάκης και αποσοβεί σίγουρο γκολ.
73. Ο Τσατσόπουλος απέναντι από τον Γκέκα, και με την μπάλα ψηλά, προσπαθεί να σκοράρει με λόμπα, αλλά ο τερματοφύλακας των κιτρινόμαυρων επιστρέφει και μπλοκάρει
Η παρακάμερα του ματς
-Όχημα της Πυροσβεστικής ήταν μετά από πολύ καιρό στο γήπεδο, αν και, αν δεν κάνουμε λάθος, προβλέπεται πάντα η παρουσία του
-Τρεις από τους νεοαποκτηθέντες κιτρινόμαυρους ήταν στην αποστολή, με τον Ντάγκρα να ξεκινάει βασικός και τους Λεφίδη, Καραγιάννη να κάθονται στον πάγκο
-Δύο αδέρφια στο ίδιο γήπεδο αλλά σε διαφορετικές ομάδες. Ο Δημήτρης Θεοδωράκης της Αναγέννησης και ο τερματοφύλακας Χρήστος Θεοδωράκης της Καλλιθέας
-Το γκολ που πέτυχε ο Σμυρλής στο 13, είναι το πρώτο που δέχεται στο φετινό πρωτάθλημα, εντός έδρας, η Αναγέννηση
Ο Ζήσης Τζέκος ήταν στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος των ball boy, που έβγαζαν μαζί του φωτογραφίες πριν την έναρξη του παιχνιδιού
-Η μετατροπή του 0-1 σε 2-1 μέσα σε 13 λεπτά, υποχρέωσε τον κ. Κορακάκη να σηκώσει από το ημίωρο τρεις ποδοσφαιριστές για προθέρμανση
Οι συνθέσεις
Αναγέννηση (Βαζάκας): Γκέκας, Ρουσσάκης(69 Μπούσδρας), Καρίκι, Θεοδωράκης, Κωνσταντινόπουλος, Σταματάκης(80 Λεφίδης), Μπιτέλης, Πλαβούκος, Σουντουρά, Κονέ, Ντάγκρας(62 Πλούμης)
Καλλιθέα (Κορακάκης): Θεοδωράκης, Καντέ, Συριόπουλος, Πολίντορο(46 Γλυνός), Μίγγος, Ντιακιτέ, Παπαγγελής, Σμυρλής, Χοτζάλι(63 Γκέτσι), Ζεζάι, Τσατσόπουλος(80 Ταμπάκης)
Γκολ με το σταγονόμετρο είχαμε στους άλλους αγώνες που ξεκίνησαν στις 3 μ.μ. καθώς μόνο τρια γκολ σημειώθηκαν σε πέντε παιχνίδια. Και τα τρια από φιλοξενούμενους (Χανιά - Απόλλων Λάρισας και Εργοτέλη) που πήραν έτσι τρεις νίκες που μπορούν να χαρακτηριστούν ως μικρές εκπλήξεις.
Ένα γκολ και νικητή τον Άρη είχε και το τελευταίο παιχνίδι χρονικά της ημέρας με τους πρωτοπόρους στη βαθμολογία να αποδρούν με γκολ στο 89' από τη Βέροια.
Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:
Απόλλων - Κισσαμικός 0-1
Αιγινιακός - Τρίκαλα 0-0
Παναιγιάλειος - Απόλλων Λάρισας 0-1
Αναγέννηση Καρδ. - Καλλιθέα 2-1
ΟΦΗ - Καραϊσκάκης (Πέμπτη 1/2 στις 15:00)
Πανσερραϊκός - Εργοτέλης 0-1
Δόξα Δράμας - Αχαρναϊκός 3-0 α.α.
Σπάρτη - Παναχαϊκή 0-0
Βέροια - Άρης 0-1
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ .
Σε τέσσερις διαφορετικές ημερομηνίες θα πραγματοποιηθούν οι 8 αγώνες της 15ης αγωνιστικής όπως έκανε γνωστό η διοργανώτρια. Η Αναγέννηση αγωνίζεται εκτός έδρας με τον Εργοτέλη την Κυριακή το απόγευμα.
Το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής:
Κισσαμικός - Τρίκαλα (Τετάρτη 7/2 στις 15:00)
Απόλλων Λάρισας - Απόλλων (Κυριακή 4/2 στις 15:00)
Καλλιθέα - Αιγινιακός (Δευτέρα 5/2 στις 15:00)
Καραϊσκάκης - Παναιγιάλειος (Δευτέρα 5/2 στις 15:00)
Εργοτέλης - Αναγέννηση Καρδ. (Κυριακή 4/2 στις 15:00)
Αχαρναϊκός - ΟΦΗ 0-3 α.α.
Παναχαϊκή - Πανσερραϊκός (Κυριακή 4/2 στις 15:00)
Βέροια - Δόξα Δράμας (Σάββατο 3/2 στις 15:00)
Άρης - Σπάρτη (Κυριακή 4/2 στις 15:00)