Football League: Ξεκίνησε η συγκομιδή βαθμών για την Αναγέννηση (0-0 με ΟΦΗ) +Φώτο Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Τον πρώτο της βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα πήρε σήμερα η Αναγέννηση στην Καρδίτσα όπου αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τον ΟΦΗ.
Ένα αποτέλεσμα που πανηγυρίστηκε από τους κιτρινόμαυρους και τον κόσμο τους, όσο κι αν αυτό ακούγεται παράδοξο για εντός έδρας αγώνα, καθώς η ομάδα της Κρήτης θεωρείται από τα φαβορί για άνοδο και έχει πολλαπλάσιο μπάτζετ από αυτό της ομάδας της Καρδίτσας.
Όλα αυτά όμως πρέπει να αποδειχθούν στο γήπεδο και αυτό που είδαν οι φίλαθλοι ήταν δύο ομάδες χωρίς μεγάλες διαφορές, που η κάθε μία είχε τις καλές τις στιγμές και θα μπορούσε το τρίποντο να γείρει και στις δύο κατευθύνσεις.
Η Αναγέννηση ως αουτσάιντερ δεν ήθελε πρωτίστως να χάσει καθώς ένα αρνητικό αποτέλεσμα θα βαραινε την ψυχολογία της νεαρής ομάδας του Βαζάκα και το 0-0 εξυπηρέτησε τον στόχο της.
Συστήματα
Με τον Κονέ και Χαντζάρα στην αρχική ενδεκάδα αντί των Τζέκου και Μπιτέλη και τον Ποζατζίδη αριστερό μπακ ξεκίνησε το παιχνίδι η Αναγέννηση με τον Γιώργο Βαζάκα να επιλέγει σύστημα 4-3-3 με ένα αμυντικό χαφ. Τερματοφύλακα τον Γκέκα, δεξιά στην άμυνα τον Καρίκι, αριστερά τον Ποζατζίδη και στόπερ Κισκαμπάνη και Θεοδωράκη.
Μοναδικό αμυντικό χαφ ο Ρουσάκης και μπροστά του ο Σουντουρά με τον Σταματάκη. Στις πτέρυγες κινούνταν αριστερά ο Χαντζάρας και δεξιά ο Πλαβούκος με σέντερ φορ τον Κονέ.
Για τον ΟΦΗ ο κ. Παπαδόπουλος επέλεξε 4-2-3-1, με τερματοφύλακα τον Στρέζο, δεξιά στην άμυνα τον Σιώπη, αριστερά τον Κοιλιάρα, και στόπερ τους Ζιαμπάρη και Ποτουρίδη.
Μπροστά τους δύο αμυντικά χαφ, ο Νάστος με τον Παπαστεριανό και άλλη μία τριάδα μέσων που είχε ως επιτελικό τον Χαντί και στις πτέρυγες τους Ορτέγκα και Λεάλ. Φουνταριστός ξεκίνησε ο Κουσκουνάς.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Η μορφή του παιχνιδιού
Δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο παιχνίδι και για ένα τέταρτο περίπου κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και εγκαταστάθηκαν κοντά στην περιοχή του Γκέκα. Στο διάστημα αυτό πίεσαν, κέρδισαν πολλά στημένα, κυρίως κόρνερ και από αυτές τις φάσεις κατάφεραν να γίνου απειλητικοί σε δύο φάσεις.
Στο ίδιο διάστημα η Αναγέννηση κινήθηκε αμυντικά αλλά έχει να λέει για ένα μαρκάρισμα πάνω στον Κονέ, μέσα στην περιοχή που θα μπορούσε να καταλογιστεί παράβαση.
Από το 15 και μετά οι κιτρινόμαυροι ισορρόπησαν το παιχνίδι και αφού περιόρισαν την επιθετικότητα των Κρητικών άρχισαν να δείχνουν τις δικές τους διαθέσεις για να κυνηγήσουν το γκολ.
Ειδικά στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου 45λεπτου ήταν η ομάδα που κινήθηκε πιο απειλητικά και κατέγραψε δύο σημαντικές ευκαιρίες ν’ ανοίξει το σκορ και να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια. Δεν το κατάφερε και έμεινε το 0-0 που μάλλον δεν αδικεί καμία από τις δύο ομάδες για το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.
Στην επανάληψη ο ΟΦΗ μπήκε και πάλι δυνατά αλλά δεν ήταν το ίδιο απειλητικός απέναντι στην υποψιασμένη πλέον Αναγέννηση. Κέρδισε στο ξεκίνημα κάποια μέτρα στο γήπεδο αλλά χωρίς να πάρει τον έλεγχο. Οι κιτρινόμαυροι με τις γραμμές κοντά αντιμετώπιζαν τις επιθέσεις και αναζητούσαν τις δικές τους στιγμές σε αντεπιθέσεις που είχαν σαν κύριους εκφραστές Σουντουρά και Κονέ με τον μέσο των κιτρινόμαυρων να είναι εκ των κορυφαίων του γηπέδου.
Η εικόνα αυτή υποχρέωσε τον Παπαδόπουλο να κάνει από νωρίς κινήσεις από τον πάγκο αν ακαι η μία ήταν αναγκαστική. Έτσι πριν την συμπλήρωση 15λεπτου πέρασε στο ματς τον Μάνο αντί του Λεάλ και τον Κομεσίδη αντί του τραυματία Κοιλιάρα. Η αντίδραση του Βαζάκα ήρθε με αλλαγή αμυντικού χαφ καθώς έφυγε ο Ρουσσάκης και πέρασε στο ματς ο Μασούρας.
Το παιχνίδι δεν άλλαξε μορφή και οι φάσεις ήταν ελάχιστες. Με την συμπλήρωση 30 λεπτών στην επανάληψη ο Παπαδόπουλος παίζει το τελευταίο του χαρτί ρίχνοντας στο παιχνίδι τον Ογκμποέ για αν ενισχύσει την επίθεσή του, γυρίζοντας το σύστημα σε 4-4-2, ενώ ο Βαζάκας απαντά με τον υψηλόσωμο Μπούσδρα και τρεις στόπερ. Για τον Γρεβενιώτη τεχνικό της Αναγέννησης η τελευταία αλλαγή είναι αναγκαστική αφού ο Καρίκι που έχει πρόβλημα από την αρχή αφήνει κουτσαίνοντας την θέση στον Κωνσταντινόπουλο στο 83.
Στο τελευταίο 5λεπτο ο ΟΦΗ είναι η ομάδα που δείχνει να βιάζεται περισσότερο αλλά επιτίθεται ανορθόδοξα απέναντι στην καλά στημένη Αναγέννηση και δεν καταφέρνει να απειλήσει ουσιαστικά.
Έχει όμως μια μεγάλη στιγμή η ομάδα της Κρήτης στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Χαντί αλλά ευτυχώς για τους κιτρινόμαυρους ο μέσος του ΟΦΗ αστοχεί.
Αγωνιστικά δεν υπήρξε τίποτα άλλο και οι αναφορές θα τελείωναν εδώ αν δεν είχαμε ένα τραυματισμό του Κονέ και προσπάθεια των παικτών του ΟΦΗ να τον σηκώσουν με το ζόρι, που προκάλεσε μία γενική σύρραξη, με πολλές κίτρινες κάρτες, μία εκ των οποίων ήταν διπλή στον Κισκαμπάνη και η Αναγέννηση θα στερηθεί των υπηρεσιών του στο επόμενο ματς
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Το φίλμ του αγώνα
6. Κομπίνα του ΟΦΗ σε εκτέλεση κόρνερ και μονοκόμματο σουτ του Παπαστεριανού από το ύψος της περιοχή πέρασε ελάχιστα άουτ.
9. Μαρκάρισμα στον Κονέ μέσα στην περιοχή με τους κιτρινόμαυρους να διαμαρτύρονται για πέναλτι αλλά το Φωτιάδη να δείχνει "παίζεται"
15 Γυριστό σουτ του Κουσκουνά μέσα από την περιοχή πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Γκέκα
35. Εξαιρετική προσπάθεια και σουτ του Σουντουρά, έξω από την περιοχή, υποχρέωσε τον Στρέζο να πέσει στη γωνία του και να διώξει σε κόρνερ
38. Χαμηλή εκτέλεση φάουλ του Σταματάκη, έστειλε την μπάλα να περάσει από πολλά σώματα αμυνομένων και επιτιθεμένων, αιφνιδίασε τον Στρέζη αλλά έφυγε δίπλα από το δοκάρι
51. Εντυπωσιακό γκολ επιχείρησε να πετύχει ο Χαντί με ανάποδο ψαλίδι αλλά ο Γκέκας δεν αιφνιδιάστηκε και μπλόκαρε
56. Συνεργασία Κονέ-Σουντουρά με τον πρώτο να βγάζει τετ-α-τετ τον δεύτερο αλλά να καθυστερεί να σουτάρει και ν’ απομακρύνουν οι αμυντικοί
64. Μάνος και Κουσκουνάς μπερδεύτηκαν μέσα στην μικρή περιοχή εμποδίζοντας ο ένας τον άλλον να σουτάρει και χάνοντας σημαντική ευκαιρία
90+6 Δεύτερη κίτρινη στον Κισκαμπάνη για εμπλοκή σε διαπληκτισμούς και η Αναγέννηση μένει με 10 παίκτες
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Η παρακάμερα του ματς
-Η Αναγέννηση μπήκε πρώτη για προθέρμανση στο γήπεδο για ν’ ακολουθήσει μετά από ένα δεκάλεπτο ο ΟΦΗ
-Με την αστυνομία τα είχαν οι 30 περίπου φίλαθλοι του ΟΦΗ που βρέθηκαν στο ΔΑΚ καθώς είχαν προηγηθεί αψιμαχίες έξω από το γήπεδο
-Η σπουδαιότητας του ματς, ο καλός καιρός και το όνομα του αντιπάλου δεν στάθηκαν αρκετά για να γεμίσουν το ΔΑΚ που είχε πάρα πολλές άδειες θέσεις στις κερκίδες
-Σύνδεση με το internet αναζητούσε συνάδελφος από την Κρήτη, αλλά στο ΔΑΚ δεν υπάρχει πράγμα που είναι κατακριτέο
-Τράβηγμα ένιωσε κατά την διάρκεια της προθέρμανσης ο Καρίκι και δοκίμασε το πόδι του μέχρι λίγο πριν την ένρξη για να ξεκινήσει το παιχνίδι
-Τον εκνευρισμό των φιλάθλων της Καρδίτσας προκάλεσε ο διαιτητής με την ευκολία που έβγαζε κίτρινη κάρτα στους παίκτες της Αναγέννησης
-Η δυσπιστία, πάντως, προς το πρόσωπο του κ. Φωτιάδη ήταν διάχυτη και πριν την έναρξη του ματς, με τον κόσμο να έχει παράπονα από προηγούμενες διαιτησίες του και να του το λέει κατά την προθέρμανση
-Από την γνωστή του θέση στα επίσημα είδε το ματς ο πρώην πρόεδρος των κιτρινόμαυρων Βασίλης Μπούρμπος, ενώ λίγες θέσεις πιο κάτω ήταν ο δήμαρχος Μουζακίου Γιώργος Κωτσός
Οι συνθέσεις
Αναγέννηση (Βαζάκας): Γκέκας, Καρίκι(83 Κωνσταντινόπουλος), Ποζατζίδης, Θεοδωράκης, Κισκαμπάνης, Ρουσάκης(67 Μασούρας), Σουντουρά, Σταματάκης, Πλαβούκος, Κονέ, Χαντζάρας(78 Μπούσδρας)
ΟΦΗ (Παπαδόπουλος): Στρέζος, Νάστος, Ορτέγκα, Λεάλ(59 Μάνος), Κουσκουνάς, Χαντί, Παπαστεριανός(76 Ογκμποέ), Σιώπης, Κοιλιαρας(59 Κομεσίδης), Ζιάμπαρης, Ποτουρίδης
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Στους υπόλοιπους αγώνες είχαμε τον Άρη να κάνει στο φινάλε του αγώνα στα Τρίκαλα το 2 στα 2 ενώ το ίδιο πέτυχαν με πιο εύκολο τρόπο Παναχαϊκή και Δόξα Δράμας. Παιχνίδι με πολλά γκολ είχαμε στο Αίγιο με τους γηπεδούχους να κερδίζουν ενώ ισόπαλο ήρθε το ντέρμπι της Κρήτης. Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Καραϊσκάκη Άρτας και τη Βέροια που πέρασε από το Αλκαζάρ.
Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:
Εργοτέλης - Κισσαμικός 1-1
Καραϊσκάκης - Αχαρναϊκός 1-0
Καλλιθέα - Παναχαϊκή 0-3
Απόλλων Λάρισας - Βέροια 1-3
Τρίκαλα - Άρης 0-1
Απόλλων - Σπάρτη 0-0 (Σάββατο 4/11)
Αιγινιακός - Δόξα Δράμας 0-2
Παναιγιάλειος - Πανσερραϊκός 3-2
Αναγέννηση Καρδ. - ΟΦΗ 0-0
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ .
Με δεύτερο παιχνίδι στην Καρδίτσα αυτή τη φορά απέναντι στον Παναιγιάλειο συνεχίζει το πρόγραμμά της η Αναγέννηση την 3η αγωνιστική.
Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:
Κισσαμικός - Αχαρναϊκός
Παναχαϊκή - Εργοτέλης
Βέροια - Καραϊσκάκης
Άρης - Καλλιθέα
Σπάρτη - Απόλλων Λάρισας
Δόξα Δράμας - Τρίκαλα
Πανσερραϊκός - Απόλλων
ΟΦΗ - Αιγινιακός
Αναγέννηση Καρδ. - Παναιγιάλειος