Football League: "Black Saturday" για την Αναγέννηση! (+Φώτο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Το πρώτο τρίποντο ανέμενε η Αναγέννηση αλλά δυστυχώς θα χρειαστεί να περιμένει κι άλλο καθώς ηττήθηκε 0-2 από την Σπάρτη στο ΔΑΚ Καρδίτσας.
Οι κιτρινόμαυροι παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων, δυσκολεύτηκαν πολύ να φθάσουν στην αντίπαλη εστία και ουσιαστικά έκαναν 2 φάσεις, με πολύ καλή θέληση 3, σε ολόκληρο το παιχνίδι. Χωρίς ευκαιρίες όμως δεν μπορείς να πάρεις αποτέλεσμα και η Σπάρτη, που είχε πιο πολλές και πιο κλασικές από την Αναγέννηση ήταν αυτή που έφυγε νικήτρια από το γήπεδο.
Δεν ήταν πολύ καλύτερη, ούτε υπερίσχυσε κατά κράτος. Ήταν όμως πιο δημιουργική μεσοεπιθετικά, δεν έκανε λάθη στην άμυνα και αξιοποίησε τις ευκαιρίες που δημιούργησε.
Η Αναγέννηση οφείλει να συνέρθει γρήγορα γιατί το πρωτάθλημα θα είναι δύσκολο και εμφανίσεις σ’ αυτή θα δημιουργήσουν προβλήματα.
Συστήματα
Με το σύστημα που δοκίμασε και το φιλικό με τη Λαμία άρχισε το ματς ο Γιάννης Μάγγος και συγκεκριμένα 4-2-3-1. Με τον Κουτσόπουλο κάτω από τα δοκάρια, αριστερά στην άμυνα τον Δημόπουλο και δεξιά τον Ζδράβο, με στόπερ τους Κισκαμπάνη και Σμίλτο.
Αμυντικά χαφ ήταν οι Φέτσης και Μπιτέλης, μια τριάδα μπροστά τους με τον Ντάνκουα δεξιά, τον Μπλέντι αριστερά και τον Μοσχάκη πίσω από τον Τζέκο που ήταν ο πλέον προωθημένος.
Από την πλευρά του ο κ. Αντωνίου παρέταξε ένα ξεκάθαρο 4-3-3 με Μελισσά γκολκίπερ στόπερ τους Καρτσάμπα και Γκαλίτσιο, αριστερά στην άμυνα τον Παπαχρήστο και δεξιά τον Σιώπη. Αναστασόπουλος, Μπανούσης και Κατσίκης στην τριάδα της μεσαίας γραμμής και στην επίθεση σέντερ φορ ο Αναστασάκος, αριστερά ο Ηλιόπουλος και δεξιά ο Μπουντόπουλος.
Η μορφή του παιχνιδιού
Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι η ομάδα της Σπάρτης απέναντι σε μια μουδιασμένη Αναγέννηση. Οι φιλοξενούμενοι προειδοποίησαν με ένα καλό σουτ του Αναστασάκου και αφού η Αναγέννηση δεν αφυπνίστηκε έφθασαν και στο γκολ στο 12ο λεπτό. Μέχρι το 20 συνέχισαν να είναι καλύτεροι χωρίς όμως να είναι και απειλητικοί.
Οι γηπεδούχοι από το σημείο αυτό και μετά άρχισαν να πατάνε καλύτερα στο γήπεδο, να κερδίζουν μέτρα και να προσπαθούν να φθάσουν με αξιώσεις στην περιοχή του Μελισσά. Αυτή τους όμως την υπεροχή δεν την μετουσίωσαν και σε κάποιες ξεκάθαρες ευκαιρίες, παρά μόνο σε κάποια σουτ και γεμίσματα που δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Μελισσά.
Στο ίδιο διάστημα η Σπάρτη επιχείρησε να χτυπήσει σε αντεπιθέσεις και να εκμεταλλευτεί τα λάθη που έκανε η κιτρινόμαυρη άμυνα. Παρ’ ολίγο μάλιστα να το καταφέρει προς το τέλος του ημιχρόνου αλλά τελικά το 0-1 σφράγισε ως σκορ αυτό το διάστημα του παιχνιδιού.
Με δύο αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την Αναγέννηση και αλλαγή συστήματος σε 3-5-2. Την θέση του Ζδράβου πήρε ο Υφαντής και του Μοσχάκη ο Ντιατά. Ο τελευταίος πήγε δίπλα στον Τζέκο, η άμυνα απέκτησε τρίτο στόπερ, τον Δημόπουλο, με τον Μπλέντι να αναλαμβάνει όλη την αριστερή πλευρά και τον Υφαντή την δεξιά.
Η Αναγέννηση μπήκε με διάθεση και περιόρισε την Σπάρτη στα 2/3 του γηπέδου αλλά η δημιουργία ευκαιριών συνέχισε να αποτελεί πρόβλημα, καθώς οι τελικές πάσες είτε από τν άξονα είτε από τα πλάγια, δεν ήταν οι ενδεδειγμένες.
Όσο περνάει πάντως η ώρα η πίεση εντείνεται και στο 60 χάνεται η πρώτη κλασσική ευκαιρία για τους κιτρινόμαυρους που δείχνουν ότι αρχίζουν να βρίσκουν διαδρόμους κυρίως από τα πλάγια. Παραδόξως όμως, παρότι Μπλέντι, Υφαντής και κατά περίπτωση ο Ντάνκουα έδειχναν ικανοί να δημιουργήσουν ρήγματα από τις πτέρυγες, η Αναγέννηση δεν έδειχνε να προτιμά αυτή την τακτική και εγκλωβίστηκε σε βαθιές μπαλιές που έκοβαν σχετικά εύκολα οι αμυντικοί.
Σαν να μην έφτανε αυτό τα λάθη στην άμυνα συνεχίζοντας και η Σπάρτη εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο ένα του Δημόπουλο και πέτυχε δεύτερο γκολ ψαλιδίζοντας στο ελάχιστο τις ελπίδες της Αναγέννησης για αποτέλεσμα.
Στο διάστημα ως τη λήξη του παιχνιδιού ουσιαστικά δεν υπήρξε αντίδραση, με τον κόσμο να αρχίζει να αποχωρεί νωρίτερα και φανερά προβληματισμένος.
Τα γκολ
12. Ο Μπουντόπουλος βρήκε μέσα στην περιοχή τον Ηλιόπουλο που με σουτ νίκησε τον Κουτσόπουλο και πέτυχε το 0-1
77. Οι παίκτες της Αναγέννησης έχασαν την μπάλα έξω από την περιοχή τους και ο Παναγιώτου με κάθετη μπαλιά έβγαλε μόνο τον Αναστασόπουλο που πλάσαρε ψύχραιμα και σημείωσε το 0-2
Το φιλμ του αγώνα
8. Σουτ του Αναστασάκου έξω από την περιοχή πέρασε λίγο άουτ
21. Λάθος των αμυντικών της Αναγέννησης με τον Κατσίκη να κλέβει και να προσπαθεί να σκοράρει από μακριά αλλά ο Κουτσόπουλος μπλόκαρε
25. Σουτ του Φέτση έξω από την περιοχή πέρασε μπροστά από τον Τζέκο και κατέληξε άουτ αφού ο τελευταίος δεν μπόρεσε να την βρεί με την προβολή που επιχείρησε
42. Νέο αμυντικό λάθος της Αναγέννησης με τον Αναστασόπουλο να βρίσκεται απέναντι στον Κουτσόπουλο αλλά να σουτάρει χλιαρά και πάνω στον τερματοφύλακα της Αναγέννησης
60. Παράλληλη σέντρα του Ντάνκουα και σουτ του Τζέκου από την μικρή περιοχή χτυπάει σε αμυντικό, δεύτερο σουτ του Ντιατά από πολύ κοντά βρίσκει στον τερματοφύλακα και φεύγει κόρνερ
86. Ο Παναγιώτου βρέθηκε φάτσα με τον Κουτσόπουλο με τον τερματοφύλακα της Αναγέννησης να επεμβαίνει αποτελεσματικά
Η παρακάμερα του ματς
-Με ένα πανό που έγραφε «απέχουμε από τα όνειρά μας» γνωστοποιούσαν οι οργανωμένοι της Αναγέννησης την απουσία τους από το γήπεδο
-Η κακοκαιρία και κυρίως το κρύο αποτέλεσαν βασικό παράγοντα του να μην έρθει πολύ κόσμος στο γήπεδο
-Την ενόχλησή του από την εικόνα της ομάδας στο ξεκίνημα και ειδικά όταν γίνονταν απανωτά λάθη, εξέφραζε ο κόσμος από την κερκίδα
-Μπορεί η Αναγέννηση να έπαιζε με την Σπάρτη αλλά γινόταν πολύ κουβέντα για το παιχνίδι κυπέλλου της Τρίτης που η ομάδα υποδέχεται την ΑΕΚ
-Ρυθμό στην κερκίδα με την τρομπέτα του έδινε ο γνωστός Ανδρέας κατά την διάρκεια του αγώνα
Στο κέντρο συγκεντρώθηκαν με το σφύριγμα της λήξης παίκτες και προπονητής της Αναγέννησης, σε ένδειξη ομοψυχίας και ότι η ομάδα παρά την ήττα συνεχίζει αποφασισμένη.
Οι συνθέσεις
Αναγέννηση (Μάγγος): Κουτσόπουλος, Ζδράβος(46Υφαντής), Δημόπουλος, Σμίλτος, Κισκαμπάνης, Φέτσης, Ντάνκουα, Μοσχάκης(46 Ντιατά), Τζέκος, Μπιτέλης(71 Ελ Σαγιέντ), Μπλέντι
Σπάρτη (Αντωνίου): Μελισσάς, Γκαλίτσιος, Καρτσάμπας, Παπαχρήστος, Σιώπης, Αναστασόπουλος, Μπανούσης, Κατσίκης(90+2 Χαδιάρης), Ηλιόπουλος(66 Γιαννίτσης), Μπουντόπουλος(73 Παναγιώτου), Αναστασάκος
Αγροτικός Αστέρας και Απόλλων φιγουράρουν στην κορυφή της βαθμολογίας με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Τους 7 βαθμούς έφθασε η Λαμία ενώ πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχαν Άρης, ΟΦΗ, Αιγινιακός και Τρίκαλα.
Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:
Απόλλων Σμύρνης - Παναιγιάλειος 2-0 (Παρασκευή 25/11)
ΟΦΗ - Πανελευσινιακός 2-0 (Παρασκευή 25/11)
Αναγέννηση Καρδ. - Σπάρτη 0-2
Αγροτικός Αστέρας - Καλλιθέα 5-3
Αιγινιακός - Πανθρακικός 2-1
Αχαρναϊκός - Τρίκαλα 0-1
Καλλονή - Λαμία 0-2
Κισσαμικός - Άρης 0-1
Πανσερραϊκός - Χανιά (Κυριακή 27/11 στις 15:00)
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ .
Ξανά εντός έδρας θα αγωνιστεί η Αναγέννηση την προσεχή Κυριακή με αντίπαλο τον Απόλλων. Οι κιτρινόμαυροι μάλιστα έχουν και τον αγώνα κυπελλου με την ΑΕΚ και πάλι στο Δ.Α.Κ. την προσεχή Τρίτη (29/11) και ώρα 19:30 με το πρόγραμμα να είναι ιδιαίτερα φορτωμένο για τους ποδοσφαιριστές που όλο το προηγούμενο διάστημα δοκιμάστηκαν με συνεχόμενες προπονήσεις αλλά ελάχιστους επίσημους αγώνες.
Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:
Αναγέννηση Καρδ. - Απόλλων Σμύρνης
Παναιγιάλειος - Αγροτικός Αστέρας
Σπάρτη - Αιγινιακός
Καλλιθέα - Πανσερραϊκός
Πανθρακικός - Κισσαμικός
Χανιά - Αχαρναϊκός
Άρης - Καλλονή
Τρίκαλα - ΟΦΗ
Λαμία - Πανελευσινιακός
Π.Κ.