Πάνε για την κούπα οι κοπέλες του ΓΕΛ Μουζακίου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ποδόσφαιρο Γυναικών
- Εκτύπωση
Μεγάλη νίκη πέτυχε το πρωί της Τετάρτης 27 Μαρτίου η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΓΕΛ Μουζακίου και προκρίθηκε στον τελικό του Πανελληνίου Σχολικού πρωταθλήματος.
Τα κορίτσια του Λυκείου Μουζακίου πήραν εύκολα την πρόκριση στον τελικό που θα γίνει (αύριο) την Πέμπτη 28 Μαρτίου χάρη σε τρία τέρματα που πέτυχε η Μπακοδήμου Ντίνα και μάλιστα από το πρώτο ημίχρονο. Οι αντίπαλες του ΕΠΑΛ Κατερίνης είχαν τη δυνατότητα να μειώσουν στο β' ημίχρονο αλλά το πέναλτι που εκτέλεσαν πέρασε άουτ.
Σύνθεση αγώνα για το ΓΕΛ Μουζακίου:
Μπλέτσα Λ., Μπαλατσούκα Ανδ., Χύτα Ρ. (Γκέκα Ευ.), Χύτα Β., Ζήση Κλ., Μπλέτσα Α.Μ., Δημητρίου Ξ., Παράσχη Β. (Πατσιαούρα Αθ.) Γκέκα Ν., Μπακοδήμου Ντ., Γκαραβέλα Τζ. (Καλλιώρα Κ.).
Ο τελικός γίνεται στο γήπεδο της Ελευσίνας με ώρα έναρξης 11:00 και αναμένεται να υπάρξει και ένθερμη κερκίδα αφού ένα λεωφορείο τουλάχιστον θα φύγει από το Μουζάκι τα χαράματα ενώ στο γήπεδο θα βρεθούν για ενίσχυση και πολλοί συγγενείς και φίλοι που διαμένουν στο λεκανοπέδιο.
Αντίπαλος των κοριτσιών του Μουζακίου το ΓΕΛ Άργους αφού στον αγώνα που ακολούθησε χρονικά στο ίδιο γήπεδο επικράτησε με 2-0 του Λυκείου Σητείας.
Να πούμε ότι πέρα από το όποιο πρεστίζ οι τρεις πρώτες ομάδες των Πανελληνίων Σχολικών Πρωταθλημάτων (κάτι που το έχει κατακτήσει ήδη το ΓΕΛ Μουζακίου) κερδίζουν με Προεδρικό Διάταγμα κάποια επιπλέον μόρια κατά την είσοδό τους σε σχολές της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης ενώ ειδικά για τα ΤΕΦΑΑ είναι ακόμα μεγαλύτερη η "επιβράβευση".