Πρωταθλήτριες Ελλάδας οι μαθήτριες του ΓΕΛ Μουζακίου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ποδόσφαιρο Γυναικών
- Εκτύπωση
Πρωταθλήτριες Ελλάδας στέφθηκαν πριν λίγη ώρα οι μαθήτριες του ΓΕΛ Μουζακίου στον τελικό του Πανελληνίου Σχολικού πρωταθλήματος που έγινε στην Ελευσίνα με αντίπαλες την ομάδα του ΓΕΛ Άργους.
Μέσα σε ατμόσφαιρα πανηγυρική και περισσσότερους από 150 φίλους που ακολούθησαν από το Μουζάκι οι μαθήτριες του ΓΕΛ Μουζακίου σήκωσαν το τρόπαιο και έγραψαν το όνομά τους στην ιστορία.
Τα γκολ με τα οποία προήλθε νίκη σημειώθηκαν από την Μπακοδήμου με ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι στην λήξη του α' ημιχρόνου. Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες στο β' ημίχρονο με την ομάδα του ΓΕΛ Μουζακίου ωστόσο να είναι περισσότερο δημιουργική στις επιθετικές τις προσπάθειες.
Κοντά στην προσπάθειά τους ήταν ο Δήμαρχος Μουζακίου Γ. Κωτσός, ο Αντιδήμαρχος Γ. Κουτσογιάννης και άλλοι πολλοί φίλοι και συγγενείς των κοριτσιών που αναχώρησαν με τρία λεωφορεία τα ξημερώματα της Πέμπτης για το μεγάλο τελικό.
Η κατάκτηση της πρώτης θέσης σημαίνει και διεθνής συμμετοχή για τις μαθήτριες ΓΕΛ Μουζακίου που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στους Παγκόσμιους Μαθητικούς Αγώνες στο Μπορντώ της Γαλλίας.
Σύνθεση τελικού:
ΓΕΛ Μουζακίου (Γυμναστής: Δεληγιάννης Αθανάσιος): Μπλέτσα Λ., Μπαλατσούκα Ανδ., Χύτα Ρ., Χύτα Β., Ζήση Κλ., Μπλέτσα Α.Μ., Δημητρίου Ξ., Παράσχη Β., Γκέκα Ν., Μπακοδήμου Ντ., Γκαραβέλα Τζ., (αλλαγές: Πατσιαούρα Αθ., Γκέκα Β. - Καλλιώρα Κ.)