Α' Εθνική Γυναικών: Αγχωτικό αλλά δίκαιο 4-2 των Ελπίδων Καρδίτσας επί της ΑΕΛ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ποδόσφαιρο Γυναικών
- Εκτύπωση
Μία αγχωτική αλλά απόλυτα δίκαιη νίκη πήραν οι Ελπίδες στην πρεμιέρα της κορυφαίας εθνικής κατηγορίας του πρωταθλήματος γυναικών επί της ΑΕΛ, στο Θεσσαλικό ντέρμπι.
Το σκορ μπορεί να μιλά για εύκολη επικράτηση αλλά μέχρι το 67 ο πίνακας έγραφε 1-2 και χρειάστηκε υπερπροσπάθεια για την ανατροπή. Από την άλλη ήταν τόσο μεγάλη η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων και τόσο καλύτερη η εικόνα των Ελπίδων στο γήπεδο που κανείς δεν πίστεψε ότι μπορεί το αποτέλεσμα να είναι διαφορετικό, ακόμα και τότε που οι παίκτριες του Κουτσονάσιου κυριεύτηκαν από νευρικότητα. Τελικά όλα κύλησαν ομαλά και το πρώτο βήμα στο φετινό μαραθώνιο ήταν θετικό.
Η μορφή του παιχνιδιού
Μαγική εικόνα ήταν το σκορ του πρώτου 45λεπτου με βάση την εικόνα των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα της Καρδίτσας είχε τουλάχιστον 10 τελικές από τις οποίες οι 5 ήταν κλασσικές ευκαιρίες και έβαλε ένα γκολ.Την ίδια ώρα η ΑΕΛ επισκέφτηκε δύο φορές την εστία της Καρντόσο και ισάριθμες φορές σκόραρε πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-2.
Οι Ελπίδες είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα βρίσκονταν μόνιμα στο μισό του γηπέδου που αμύνονταν οι φιλοξενούμενοι, έβγαζαν επιθέσεις τόσο από τα πλάγια με Λιάκου και Αλεξίου, όσο και κάθετα κυρίως με την Μπετανκούρ, αλλά αδυνατούσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.
Στην ουσία σε αυτό το διάστημα ίσχυσε ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου σε όλο του το μεγαλείο και συγκεκριμένα αυτός που λέει ότι όταν δεν αξιοποιείς τις ευκαιρίες που σου παρουσιάζονται το πληρώνεις δεχόμενος γκολ.
Πάντως οι λίγοι φίλαθλοι στις κερκίδες του ΔΑΚ δεν απογοητεύτηκαν αφού υπήρχε άλλο ένα ημίχρονο και η ομάδα του κ. Κουτσονάσιου έδειχνε απόλυτα ικανή για την ανατροπή.
Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου δεν διέφερε από το πρώτο. Το παιχνίδι στο μισό γήπεδο, τις παίκτριες των Ελπίδων εγκατεστημένες μέσα και έξω από την αντίπαλη περιοχή και την ομάδα της ΑΕΛ να αμύνεται μανιωδώς και να περνά την μεσαία γραμμή μία φορά στο πρώτο τέταρτο.
Εν τω μεταξύ ο κ. Κουτσονάσιος πέρασε στο παιχνίδι την Βόλη κάνοντας ακόμα πιο επιθετικό το σήμα αλλά το γκολ δεν ερχότανε, παρά τις συνεχείς τελικές που συνήθως κατέληγαν στα χέρια της Βλασιάδου.
Το γήπεδο έμοιαζε να γέρνει προς την πλευρά των φιλοξενουμένων αλλά όσο δεν ερχότανε το γκολ τόσο το άγχος και η νευρικότητα έμοιαζαν να κυριεύουν τις παίκτριες της τοπικής ομάδας. Συνέχιζαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και να πιέζουν αλλά αναζητούσαν το γκολ με λιγότερο ορθολογικούς τρόπους.
Αυτή η νευρικότητα έδωσε την δυνατότητα και στην ΑΕΛ να κερδίσει κάποια λεπτά ξεκούρασης στην άμυνα αφού βρήκε ευκαιρίες να κρατήσει την μπάλα και να πάρει ανάσες μέσω στημένων που κέρδισε.
Τελικά το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης για την ομάδα της Καρδίτσας ήρθε στο 67, με εύστοχο πέναλτι της Μπετανκούρ και το παιχνίδι άρχισε από την αρχή.
Από εκείνο το σημείο και μετά η ήδη μεγάλη πίεση προς την εστία της Βλασιάδου γίνεται αφόρητη με τις Ελπίδες να ψάχνουν το γκολ, την ανατροπή και την νίκη. Οι επιθέσεις βγαίνουν κυρίως από πλάγια με Βόλη και Μπεκίρι να έχουν αλλάξει θέσεις και να έχει πάει η πρώτη δεξιά και η δεύτερη αριστερά.
Τελικά η τάξη αποκαταστάθηκε στο 83 με την Μπεκίρι να σημειώνει το 3-2 και να δίνει τέλος στην αγωνία όλων στο ΔΑΚ και φέρνοντας τους τρεις βαθμούς στην ομάδα που ανήκαν, με βάση την εικόνα στο γήπεδο. Το 4-2 στο 89΄έδωσε και τις πρέπουσες διαστάσεις στο σκορ σκορπώντας και χαμόγελα εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου.
Τα γκολ
19. Φοβερό σουτ της Μπετανκούρ από 40 μέτρα, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Βλασιάδου και είχαμε το 1-021. Η Σρετένοβιτς ξέφυγε από την άμυνα των Ελπίδων και απέναντι από την Καρντόσο, πλάσαρε σωστά με λόμπα και ισοφάρισε σε 1-1
26. Εκτέλεση φάουλ από δεξιά στην καρδία της άμυνας των «Ελπίδων», πετάχτηκε η Χριστοφορίδη και με προβολή έδωσε προβάδισμα 1-2 στην ΑΕΛ
67. Η Μπεκίρι ανατρέπεται μέσα στην περιοχή από την Σακελλάρη και υποδεικνύεται σωστά πέναλτι. Το εκτελεί εύστοχα η Μπετανκούρ και ισοφαρίζει σε 2-2
83. Γύρισμα από αριστερά μέσα στην περιοχή, πετάχτηκε η Μπετανκούρ και βρήκε την μπάλα, αλλά η Βλασιάδου απέκρουσε, με την Μπεκίρι που ακολουθούσε να την σπρώχνει στα δίχτυα για το 3-2 και την πλήρη ανατροπή.
89. Φοβερό σουτ της Γκατζογιάννη έξω από την περιοχή έστειλε για τέταρτη φορά την μπάλα στα δίχτυα της Βλασιάδου για το τελικό 4-2.
Οι φάσεις του ματς
6. Δυνατό σουτ της Μπετανκούρ έστειλε την μπάλα λίγο έξω από τα δοκάρια25. Πάσα της Βιολάρη στο δεύτερο δοκάρι στην Αλεξίου που από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα παράλληλα από την εστία
33. Πολύ καλή προσπάθεια της Αλεξίου και σέντρα στο ύψος του πέναλτι με το απ’ ευθείας σουτ της Λιάκου να περνά λίγο άουτ
42. Γύρισμα της Λιάκου από αριστερά στην αμαρκάριστη Βιολάρη που αστοχεί στο δυνατό σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή
46. Δυνατό διαγώνιο σουτ της Γκατζογιάννη, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ η Βλασιάδου
73. Γύρισμα της Βόλη στο ύψος του πέναλτι με την Μπετανκούρ να μην βρίσκει καλά την μπάλα που πέρασε άουτ
Οι συνθέσεις
Ελπίδες Καρδίτσας (Κουτσονάσιος): Καρντόσο, Σίμου, Αλεξίου, Νεννέ(90 Δρόσου), Λιάκου(90 Μάλλιαρη), Γκατζογιάννη, Πύθουλα(90 Ξανθή), Χριστοδούλου(46 Βόλη), Βιολάρη, Μπετανκούρ, Μπεκίρι
ΑΕΛ (Γκαλίτσιος): Βλασιάδου, Μιχαλοπούλου, Ζαχείλα, Ρήγα(35 Σακελλάρη), Γαγαρά, Σωτηριάδη, Τσούκα, Χριστοφορίδη, Λόγου, Σρετένοβιτς, Μπελμεζά
Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:
Τρίκαλα - ΠΑΟΚ 0-5
Άρης - Μεσολόγγι 6-0
Αμαζόνες Δράμας - Ατρόμητος 1-1
Βόλος - ΟΦΗ 1-2
Γλυφάδα - Φείδων Άργους 1-0
Ελπίδες Καρδίτσας - ΑΕΛ 4-2
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ .
Στις 5 Νοεμβρίου η επόμενη αγωνιστική για το πρωτάθλημα με τις Ελπίδες να φιλοξενούνται από τον Ατρόμητο στο λεκανοπέδιο της Ατττικής.
Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:
Άρης Θεσσαλονίκης - Γλυφάδα
Φείδων Άργους - Βόλος
Μεσολόγγι - Αμαζόνες Δράμας
ΟΦΗ - Τρίκαλα
Ατρόμητος - Ελπίδες Καρδίτσας
ΑΕΛ 64 - ΠΑΟΚ