Αδίκησε τον εαυτό του ο ΣΠΑΚ, ήττα 3-1 από το Κολλέγιο (Ρεπορτάζ + Φώτο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Αδίκησε τον εαυτό του και την προσπάθεια που έχει κάνει μέχρι σήμερα η ομάδα του ΣΠΑΚ που ηττήθηκε με 3-1 σετ από το Κολλέγιο στην Αθήνα και πλέον πολύ δύσκολα μπορεί να ελπίζει στην κατάκτηση της πρώτης θέσης.
Η ομάδα της Καρδίτσας "πούλησε" πολύ εύκολα τα δύο πρώτα σετ, και μετά ήταν δύσκολο να μαζευτεί η ζημιά παρότι οι παίκτες προσπάθησαν.
Νευρικότητα και πολλές λάθος επιλογές διέκριναν τους αθλητές του ΣΠΑΚ στα δύο πρώτα σετ. Χαμένα σερβίς, κακές επιλογές επιθετικά, απουσία του μπλοκ θα λέγαμε ότι συνοψίζουν την εικόνα των δύο πρώτων σετ.
Οι γηπεδούχοι μετά το 8-7 του πρώτου σετ άνοιξαν την διαφορά στο 13-8 και ακολούθως η αναμέτρηση έλαβε τέλος για τον ΣΠΑΚ αφού απλά ανταπέδιδε τους πόντους των γηπεδούχων για να χάσει τελικά το σετ με 25-19.
Στο 2ο η εικόνα χειρότερη, με εμφανή τα σημάδια του εκνευρισμού τόσο εντός όσο και στο πάγκο της ομάδας κατά την διάρκεια των τάιμ άουτ. Το Κολλέγιο μετά το αρχικό 4-3 άνοιξε την διαφορά στο 12-6 με τον ΣΠΑΚ να μην μπορεί να ακολουθήσει φθάνοντας στο τελικό 25-16.
Εδώ να σημειώσουμε ότι μοναδική εξαίρεση τουλάχιστον με τις επιθετικές επιλογές του ήταν ο Φ. Αλεξίου που έδινε κάποιες ανάσες επιθετικά και ήταν και αυτός που έδωσε το έναυσμα στο τρίτο σετ. Εκεί ο ΣΠΑΚ το πήγε πόντο - πόντο μέχρι το 7-8 αλλά στη συνέχεια άνοιξε για πρώτη φορά την διαφορά υπέρ του κάνοντας το 9-12 και το 10-19 φθάνοντας στην τελική επικράτηση με 18-25.
Στην ίδια λογική κινήθηκε και το 4ο σετ με τους γηπεδούχους να δείχνουν κάπως υπνωτισμένοι από τον ρυθμό που έδινε ο ΣΠΑΚ. Η "χρυσή" ευκαιρία να πάει τον αγώνα στο τάι μπρέικ χάθηκε όταν ένα 4-0 του ΣΠΑΚ μετέτρεψε το 10-10 σε 10-14 αλλά οι γηπεδούχοι ανταπέδωσαν άμεσα κάνοντας το 14-14. Το σετ συνεχίστηκε πόντο - πόντο με τον ΣΠΑΚ να πάει προηγούμενος 21-22, όμως στους τελευταίους κρίσιμους πόντους δεν άντεξε και ηττήθηκε 26-24.
Κολλέγιο Αθηνών (Γαβριήλ): Μάντζιος, Κοτσιλιάνος, Σωτηρίου, Ζουπάνι, Αριστόπουλος, Χριστοφίδης, Μπούρας (λ), Μεσσάλας, Μιχαλόπουλος, Πολυμερόπουλος, Ρεστένης.
ΣΠΑΚ (Μ. Νεδιλάκης): Θάνος, Βλαχόπουλος, Καραγκιόζης, Χήρας, Αλεξίου Φ., Κολτσιάκης, Ντάκουρης (λ), Αλεξίου Θ..
* Κόσμημα το κλειστό του Κολλεγίου με την διπλή κερκίδα και περίπου 400 φιλάθλους στην κερκίδα. Ανάμεσα τους και πολλοί Καρδιτσιώτες που βρέθηκαν εκεί και χειροκρότησαν την ομάδα στην προσπάθεια που κάνει.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:
ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών - ΣΠΑ Καρδίτσας 3-1 (25-19, 25-16, 18-25, 26-24)
ΑΣΠ Ερμής Ηγ/τσας - ΑΣ Αίας Μαλεσίνας 3-0 α.α.
ΑΚ Ζωγράφου - AO Καλαμάτα 80 1-3(17-25, 26-24, 20-25, 19-25)
ΑΟ Παλλήνη - ΑΓΣ Ιωαννίνων 3-0 (25-14, 25-20, 25-15)
ΑΟΝΣ Μίλων - ΑΕΠ Ολυμπιάς 2-3 (24-26, 17-25, 25-23, 25-22, 16-18)
Ρεπό: ΑΣΠ Ερμής
Την ομάδα του Ζωγράφου αντιμετωπίζει ο ΣΠΑΚ την ερχόμενη αγωνιστική στην Καρδίτσα και φυσιολογικά δεν θα βρει σοβαρή αντίσταση. Εύκολο τρίποντο θα πάρει το Κολλέγιο που αγωνίζεται με την Μαλεσίνα που έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.
Το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής:
ΣΠΑ Καρδίτσας - ΑΚ Ζωγράφου
ΑΣ Αίας Μαλεσίνας - ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών 0-3 α.α.
AO Καλαμάτα 80 - ΑΣΠ Ερμής
ΑΓΣ Ιωαννίνων - ΑΟΝΣ Μίλων
ΑΕΠ Ολυμπιάς - ΑΣΠ Ερμής Ηγ/τσας
Ρεπό: ΑΟ Παλλήνη