Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο κλειστό το απόγευμα της Τετάρτης Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Η ομάδα του ΣΠΑΚ μετά την μεγάλη πρόκριση επί της Παλλήνης την περασμένη εβδομάδα, αγωνίζεται την Τέταρτη στις 20:30 για την φάση των "16" του κυπέλου ανδρών, με τη Νίκη Αιγινίου.
Η αντίπαλος είναι ομάδα που μετέχει στο πρωτάθλημα της Volley League και απαρτίζεται από Έλληνες διεθνείς αλλά και αξιόλογους ξένους βολεϊμπολίστες. Το κίνητρο για τους αθλητές του ΣΠΑΚ είναι πολύ μεγάλο, ενώ από την συγκεκριμένη αναμέτρηση μπορούν να βγουν μόνο κερδισμένοι.
«Για μας είναι μια μεγάλη γιορτή αφού για πρώτη φορά θα φιλοξενήσουμε ομάδα της Α1 σε επίσημο παιχνίδι. Η ομάδα μας έχει πετύχει τον στόχο της στο Κύπελλο, αφού θέλαμε να φτάσουμε μέχρι τους ‘16’ και να παίξουμε με μια μεγάλη ομάδα», δήλωσε ο Σταμάτης Νεδιλάκης και συνέχισε «Οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος μας, αλλά θα το παλέψουμε. Θα είναι μια ξεχωριστή εμπειρία για όλους μας κι εφόσον θέλουμε στο μέλλον να φτάσουμε ψηλότερα αυτό το παιχνίδι θα είναι ένα τεστ για εμάς».
Η Νίκη Αιγινίου θα ταξιδέψει στην Καρδίτσα με μοναδικό ερωτηματικό τον Παναγιώτη Παράσογλου (πρόβλημα στη μέση) και στόχο την πρόκριση.
«Ασχέτως με την προσπάθεια που κάνουμε στο πρωτάθλημα, θέλουμα να έχουμε μια καλή πορεία στο Κύπελλο. Κι από τη στιγμή που σταθήκαμε τυχεροί στην κλήρωση θέλουμε να βρεθούμε στην επόμενη φάση», σημείωσε ο Γιάννης Μέλκας και συνέχισε: «Το έργο μας δεν θα είναι εύκολο, αφού ο ΣΠΑΚ είναι μια ομάδα που έχει πολύ καλή πορεία στο πρωτάθλημα της Α2, αλλά πιστεύω ότι είμαστε το φαβορί και θα καταφέρουμε να πετύχουμε το στόχο μας».
Η διοίκηση και αθλητές της ομάδας του ΣΠΑΚ καλούν τους φιλάθλους να βρεθούν στις κερκίδες του κλειστού γυμναστηρίου ενισχύοντας με την παρουσία και την στήριξή τους την προσπάθεια για νίκη.
Τέλος, να τονίσουμε εδώ πως στον συγκεκριμένο αγώνα, που είναι για το κύπελλο, δεν ισχύουν τα εισιτήρια διαρκείας.
Αναλυτικά το πρόγραμμα της Τετάρτης για το κύπελλο:
17.30, Χανίων, ΣΦΠ Χανίων ΑΟ Κηφισιάς, Αγγελίδης - Καρπουζάς
19.00, Ορεστιάδας, ΑΟ Ορεστιάδας – ΠΑΟΚ, Μπαντιανίδης – Παπαδόπουλος Ι.
20.00, Ν. Περάμου, Κύζικος – Παναθηναϊκός, Κουτσούλας - Τσιμπινός
20.30, Καρδίτσας, ΣΠΑ Καρδίτσας - Νίκη Αιγινίου, Θεμελής – Παπαγεωργίου Αχ.