Μέινβιλ: Είμαι ευχαριστημένος που γύρισα στην Καρδίτσα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Την ικανοποίηση του που επέστρεψε στην Καρδίτσα εξέφρασε ο Λουίς Μέινβιλ στην πρώτη του συνέντευξη μετά τον τραυματισμό του και την επάνοδο στους αγωνιστικούς χώρους ενώ τόνισε πως στόχος του είναι δια μέσω του ΣΠΑΚ και η επάνοδός του στην εθνική ομάδα του Καναδά που θα ετοιμάζεται για να προκριθεί στους Ολυμπιακούς αγώνες.
Από την άλλη ο Σοφοκλής Θεοδωρίδης είπε ότι η νίκη επι της Παλλήνης θα βοηθήσει τόσο στο ψυχολογικό, όσο και στο αγωνιστικό αλλά και στο βαθμολογικό κομμάτι.
Αναλυτικά όσα ανέφεραν παίκτης και προπονητής:
Louis Mainville: «Πρώτα απ όλα είμαι ευχαριστημένος που γύρισα στην Καρδίτσα. Ήταν ένα μεγάλο διάστημα που έλειψα, λόγω της εγχείρησης που έκανα τον Μάιο.
Ήταν το πρώτο ματς το Σάββατο και νομίζω ότι ήταν πολύ σπουδαίο για μένα και νομίζω ότι πήγα καλά. Είμαι ευχαριστημένος που η ομάδα μου κέρδισε και νομίζω ότι είχαμε καλή χημεία μετά από εννιά μήνες. Για μένα προσωπικά γύρισα για να παίξω βόλεϊ, να επανέλθω σε ταχύτητα να βρω τα πατήματα μου και να επανέλθω στην Εθνική ομάδα του Καναδά, για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς αγώνες. Και επίσης επανήλθα για να βοηθήσω την ομάδα να πετύχει τους στόχους της. Δεν έβλεπα την ομάδα πριν αλλά αισθάνομαι δυνατός και θα μπορέσω να τη βοηθήσω»
Σοφοκλής Θεοδωρίδης: «Πάντα μετά από μια νίκη και η ψυχολογία αλλά και η διάθεση αλλάζει. Και σίγουρα όταν αυτή η νίκη έρχεται από μια διακοπή τριών εβδομάδων και συν το γεγονός ότι είχαμε κάποια άσχημα αποτελέσματα πριν τη διακοπή, θεωρώ ότι ήταν μια αρκετά καλή νίκη και στο ψυχολογικό κομμάτι και στο αγωνιστικό και στο βαθμολογικό.
Φυσικά σ αυτό συνετέλεσε πολύ και η παρουσία του Λούι, αλλά και όλων των υπολοίπων παιδιών με τη διάθεση που έδειξαν και δείξαμε ότι επιτέλους έχουμε στόχο και μπορούμε να πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα. Μην ξεχνάμε ότι όσο καλά και αν παίζαμε τα δύο τελευταία χρόνια σ όλα τα παιχνίδια είχαμε ένα σοβαρό πρόβλημα στο πρώτο σετ. Ήταν η πρώτη φόρα στα δυο τελευταία χρόνια, στο ματς με την Παλλήνη, που κερδίσαμε τόσο εύκολα το πρώτο σετ. Μπορεί ν ακούγεται κάπως αλλά για μένα ήταν ένα σοβαρό ζητούμενο. Γιατί αυτό ήταν που καθόριζε πάρα πολύ όλο το παιχνίδι.
Για να είμαι ειλικρινής περίμενα το παιχνίδι πιο δύσκολο. Σίγουρα ότι το κερδίσαμε 3-0 και εύκολα μας βοηθάει για την συνέχεια. Βέβαια το ότι κερδίσαμε αυτό το παιχνίδι δεν σημαίνει τίποτα αν στη συνέχεια δεν μπορέσουμε να κρατήσουμε μια σταθερότητα.
Το Σάββατο έχουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μια έμπειρη ομάδα την Παναχαική, που βαθμολογικά είμαστε σχεδόν στα ίδια. Πάνω κάτω οι στόχοι είναι οι ίδιοι και είναι από τα παιχνίδια που αν το κερδίσεις σου δίνει μια δυναμική ώθηση για τη συνέχεια. Το ευχάριστο είναι ότι επί της ουσίας δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα, άλλωστε έχουμε συνηθίσει με τα προβλήματα, δυστυχώς για μας και είναι αμελητέο να αναφερθούμε στο αν κάποιος είναι άρρωστος ή κάτι άλλο. Ευελπιστώ ότι αν κρατήσουμε κάποια στοιχεία από το προηγούμενο παιχνίδι και τη διάθεση θα έχουμε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα».
Το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής (Σάββατο στις 19:00):
Μίλων - Πανελλήνιος 18:00 (Ονόπας - Κυριοπούλου)
Μεταμόρφωση - Επίκουρος (Προκοπίου - Μόσχος)
Ταταύλα – Ορεστιάδα (Μουλά Ε. - Κουτσούλας)
Παναχαϊκή - ΣΠΑ Καρδίτσας (Πετούσης - Παπασταθόπουλος)
Παλλήνη - Οδυσσέας Αμαρουσίου 19:30 (Μιχαήλογλου - Φραγκάκης)