Πανάξια στους «16» του κυπέλλου ο ΣΠΑΚ, έγραψε ιστορία! (Φώτο + Βίντεο)
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε το απόγευμα της Τετάρτης ο ΣΠΑΚ στο κλειστό της Παλλήνης με την ομώνυμη ομάδα και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στους "16" του κυπέλλου Ελλάδας για πρώτη φορά στην ιστορία του.
Ο ΣΠΑΚ ήταν ο νικητής στην αναμέτρηση της 4ης αγωνιστικής της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών καθώς επικράτησε με 3-1 (22-25, 25-20, 16-25, 20-25) παιρνώντας έτσι στη γ’ φάση της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει ως γηπεδούχος τη Νίκη Αιγινίου.
Οι αθλητές του ΣΠΑΚ μπήκαν κάπως μουδιασμένα στο 1ο σετ, ίσως και λόγω της κούρασης του ταξιδιού. Οι γηπεδούχοι πιο φρέσκοι πήραν ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων 9-5 το οποίο και θορύβησε τον Μ. Νεδιλάκη που κάλεσε ταϊμ άουτ. Οι οδηγίες του έπιασαν τόπο σιγά - σιγά και αφού ήρθε η ισοφάριση στο 11-11 ο ΣΠΑΚ άρχισε να χτίζει μια μικρή διαφορά πόντων 17-19. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και με ένα γρήγορο 4-0 πήραν εκ νέου προβάδισμα 19-17 με τον ΣΠΑΚ να επιστρέφει στην ισοπαλία στο 21-21. Η εμπειρία των παικτών του ΣΠΑΚ στους τελευταίους πόντους του σετ ωστόσο μίλησε κι έτσι το 22-22 έγινε με την σημαντική βοήθεια του Χήρα στο μπλοκ και ένα όμορφο πέρασμα του Βλαχόπουλου 22-25.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Ο ιός του 2ου σετ ξαναχτύπησε στην ομάδα, καθώς οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την στιγμιαία χαλάρωση της Καρδιτσιώτικης ομάδας και πήραν κεφάλι στο σετ με 6-2 πόντους. Η ομάδα της Καρδίτσας βελτιώνοντας το μπλοκ έφτασε στον πόντο 11-10 όμως τα καταπληκτικά σερβίς του Τσικάτου, έφεραν σε δύσκολη θέση την ομάδα και η διαφορά άνοιξε για πρώτη φορά στο +7 (17-10). Ο πολύπειρος και κορυφαίος της αναμέτρησης Θάνος, με ψύχραιμα σερβίς έβαλε και πάλι την ομάδα ξανά στο σετ (22-19) όμως η προσπάθειά του δεν είχε συνέχεια κι έτσι μοιραία το σετ πήγε στη γηπεδούχο (25-20).
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Από το 3ο σετ κι έπειτα θα λέγαμε ότι ο ΣΠΑΚ σταθεροποίησε την απόδοσή του, και έδειξε καθαρά την ποιοτική διαφορά που χωρίζει τις δύο ομάδες. Το 3-3 έγινε γρήγορα 3-9 με τον Χήρα στο σερβίς και τους Θάνο και Κολτσιάκη στο μπλοκ να συνεργάζονται υπέροχα, τους δε γηπεδούχους να μην βρίσκουν σωστή επιθετική επιλογή. Σημαντική η βοήθεια επιθετικά και του Φ. Αλεξίου στο σημείο αυτό του σετ που πέρασε αρκετούς και δύσκολους πόντους. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μαζέψουν λίγο την διαφορά στο 13-17 όμως και πάλι ο ΣΠΑΚ ανέβασε ταχύτητα και έφθασε σε εύκολη επικράτηση (16-25).
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Όπως τελείωσε το 3ο σετ, έτσι ξεκίνησε το τέταρτο και τελευταίο όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια ο ΣΠΑΚ. Με τον Βλαχόπουλο στο σερβίς και τους γηπεδούχους να κάνουν πολλά αμυντικά λάθη, το σκορ άνοιξε άμεσα σε 0-7 και η Παλλήνη βρέθηκε να κυνηγά την δύσκολη ανατροπή. Τα κατάφερε ως ένα σημείο, μειώνοντας σε 10-13 όμως ο Καραγκιόζης από τη θέση του σερβίς δυσκόλεψε ιδιαίτερα τη άμυνα δίνοντας νέα διαφορά επτά πόντων (10-17). Ο Τσικάτος των γηπεδούχων με το εξαιρετικό του σερβίς αποπειράθηκε να κάνει την επιστροφή όμως το σερί σταμάτησε στο 14-17. Εκεί ο ΣΠΑΚ έσπασε το σερβίς του και η τελική εξέλιξη του σετ ήταν και πάλι σχετικά εύκολη (20-25) αφού οι γηπεδούχοι έφταναν σε εύκολα λάθη, πιεζόμενοι και από την δυσμενή εξέλιξη του αγώνα για αυτούς.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Παλλήνη (Καραμαρούδης): Τσαδήμας, Μανιάτης, Ανάγνου, Τσικάτος, Μάρκου, Ψαρρής, Κουλοχέρης / Τσαδήμας (λ), Αντωνάκης, Μοσχοβάκης, Λυκούρεσης, Βλαχάκης
ΣΠΑΚ (Νεδιλάκης Μ. - Φ. Αλεξίου): Θάνος, Κολτσιάκης, Βλαχόπουλος, Χήρας, Παπαγεωργίου, Καραγκιόζης, Ντάκουρης (λ), Αλεξίου Φ., Αλεξίου Σ., Νεδιλάκης.
* Ξέφρενοι πανηγυρισμοί ακολούθησαν τον τελευταίο πόντο της ομάδας, καθώς η διοίκηση της ομάδας, παίκτες και προπονητές έγιναν ένα κουβάρι πανηγυρίζοντας για την μεγάλη επιτυχία της ομάδας.
* Ιδαίτερα φιλόξενη η γηπεδούχος ομάδα και πολύ όμορφο το κλειστό της Παλλήνης, φιλοξένησε περί τους 100 φιλάθλους. Παράλληλα υπήρχε και τηλεοπτική μετάδοση του αγώνα μέσω του επίσημου site της γηπεδούχου ομάδας αλλά και μέσα από το KarditsaLive.Net, με την ευγενική βέβαια παραχώρηση της γηπεδούχου ομάδας.
* Φανατικό οπαδό ως φαίνεται αποκτά η ομάδα του ΣΠΑΚ στο λεκανοπέδιο, αφού για μια ακόμα φορά κοντά της βρέθηκε ο Καρδιτσιώτης δημοσιογράφος Δ. Μαλισιώβας.
Δηλώσεις Α. Θάνου στην κάμερα του KarditsaLive.Net
Για την πρόκριση επί της Παλλήνης:
Για την προσπάθεια της ομάδας να κατακτήσει την άνοδο στο πρωτάθλημα:
Για το πως αισθάνεται που φέτος δεν αγωνίζεται στη μεγάλη κατηγορία:
Δηλώσεις του προέδρου ΣΠΑΚ Ηλία Αντωνίου για τη μεγάλη πρόκριση της ομάδας: