Σαρωτικές οι αλλαγές στην Α2 Βόλεϊ ανδρών Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Σαρωτικές είναι οι αλλαγές που αποφάσισε η Ε.Ο.Π.Ε. για το σύστημα διεξαγωγής των πρωταθλημάτων και του κυπέλλου από την νέα σεζόν 2012-2013, συνυπολογίζοντας και την κρίση που υπάρχει στον οικονομικό τομέα της χώρας μας και τα προβλήματα επιβίωσης που αντιμετωπίζουν τα σωματεία.
Σε ότι μας αφορά και συγκεκριμένα την ομάδα του ΣΠΑΚ που μετέχει στην Α2 βόλεϊ ανδρών η κατηγορία συγχωνεύεται με την Β' Εθνική και "σπάει" σε τρεις ομίλους των 12 ομάδων. Ο ΣΠΑΚ θα αγωνίζεται στον 3ο όμιλο (του Βορρά ας πούμε) και θα έχει ως αντιπάλους τους: ΜΓΣ Απόλλων, ΑΟ Ορεστιάδος, ΜΕΝΤ, ΑΣ Ελπίς, ΑΜΟ Γαλαξίας, ΧΑΝΘ, ΓΣ Μέγας Αλέξανδρος, ΑΠΣ Αίας, ΓΕ Αλεξανδρούπολης, ΣΦΚ Πιερικός, ΑΓΣ Ιωαννίνων.
Από την νέα χρονιά θα υποβιβάζονται οι τρεις τελευταίες ομάδες από κάθε όμιλο. Σε ότι αφορά την άνοδο μόνο η πρωταθλήτρια θα μπορεί να ανέβει στην Volley League και αυτό όχι ακόμα σίγουρα (θα υπάρξει σύσκεψη) καθώς θα πρέπει να υποβιβάζονται 3 ομάδες από την ανώτερη κατηγορία, διαφορετικά αν παραμείνει η κατάσταση ως έχει έως σήμερα (που υποβιβάζονται δύο) θα πρέπει να γίνονται αγώνες μπαράζ ανάμεσα στις τρεις πρωταθλήτρεις της Α2 εκ των οποίων οι δύο θα λαμβάνουν την άνοδο.
Παράλληλα από φέτος θα έχουμε και την διοργάνωση του Κυπέλλου που θα ξεκινά από τα πρωταθλήματα Ενώσεων που θα αποτελεί και την Α' φάση. Στη Β’ φάση θα ενσωματωθούν οι ομάδες Α2 Εθνικής Κατηγορίας και στην Γ’ φάση οι ομάδες της Α1 ανδρών. Στις περιπτώσεις όπου θα αγωνίζονται ομάδες διαφορετικών κατηγοριών, γηπεδούχος θα είναι εκείνη της χαμηλότερης κατηγορίας. Η δήλωση είναι προαιρετική, αλλά σε περίπτωση που ένα σωματείο δηλώσει συμμετοχή και τελικά δεν λάβει μέρος στους αγώνες, θα υπόκειται κυρώσεις (-3 βαθμούς από το πρωτάθλημα της αντίστοιχης κατηγορίας).