Στο τάι μπρέικ ο ΣΠΑΚ "λύγισε" την Παναχαϊκή Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Με μια αλλοπρόσαλλη εμφάνιση και των δύο ομάδων ο ΣΠΑΚ κατάφερε να κερδίσει την Παναχαϊκή για την 20η αγωνιστική της Α2 Βόλεϊ ανδρών στο τάι μπρέικ και να επιστρέψει στις νίκες μετά από διάστημα περίπου δύο μηνών.
Η έλλειψη βαθμολογικού ενδιαφέροντος και οι δοκιμές των δύο προπονητών μας οδήγησε ένα αγώνα στα πέντε σετ που όμως μόνο δύο εκ των πέντε σετ ήταν ντέρμπι.
Το πρώτο σετ κατέληξε δύσκολα στον ΣΠΑΚ που βρέθηκε νωρίς να προηγείται με 7-2 αλλά γρήγορα η Παναχαϊκή ισοφάρισε σε 11-11, πήρε προβάδισμα σε 19-22 αλλά τελικά οι γηπεδούχοι γύρισαν το ματς και αφού προηγήθηκαν αρχικά 25-24 και τελικώς με 28-26.
Το 2ο και το 4ο σετ πήγαν στους φιλοξενουμένους με χαρακτηριστική ευκολία καθώς από την αρχή πήραν "κεφάλι" στο σκορ το οποίο και επαύξησαν στο τέλος για να φθάσουν σε εύκολη επικρατήση (16 - 25 και 14-25). Ενδιάμεσα ο ΣΠΑΚ έκανε το ίδιο και κατέκτησε το 3ο σετ κάνοντας προσωρινά το 2-1 στα σετ προηγούμενος αρχικά με 7-4, 12-5 και στο τέλος 25-17.
Το 5ο σετ ωστόσο ήταν όλα τα "λεφτά" στον αγώνα καθώς ο ΣΠΑΚ φάνηκε να έχει το πάνω χέρι στην αρχή με 4-1 στο σκορ, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έκαναν το 11-11. Νέα προσπάθεια των παικτών του ΣΠΑΚ έφερε την ομάδα σε δύο ματς μπολ αλλά η Παναχαϊκή ισοφάρισε εκ νέου σε 14-14 για να ξαναπάρει προβάδισμα για τελευταία φορά ο ΣΠΑΚ κλειδώνοντας όμως και την νίκη παράλληλα με 19-17.
ΣΠΑΚ (Θεοδωρίδης): Ρέζκ, Μάτζιος, Αλεξίου Θ, Παπαγεωργίου, Ρουμελιωτάκης, Βασιλάκος, Ντακούρης (λ), Γιαννούσας, Μαλλιώρας, Αντωνίου, Ζιαζιόπουλος, Κλάρας
Παναχαϊκή (Αγγελόπουλος): Γεωργακόπουλος, Παπαδόπουλος, Μούρτζης, Διονυσόπουλος, Κοκόλας, Μεντένιτσα, Μανούκος (λ), Καραμπέρης, Σταθόπουλος, Λιβάνης, Μαυρογιώργης.
Στο μεγάλο παιχνίδι της ημέρας η ομάδα του Πανελληνίου δεν μπόρεσε να κερδίσει καθαρά τον Μίλωνα (3-2) και έτσι παρέμεινε πίσω βαθμολογικά έχοντας και συγκάτοικο τον Οδυσσέα Αμαρουσίου που κέρδισε την Παλλήνη με 3-1.
Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής:
Γ.Σ. Πανελλήνιος - ΑΟΝΣ Μίλων 3-2 (24-26, 17-25, 25-21, 25-14, 15-8)
ΕΣΟΠ Επίκουρος - ΑΣΠ. Μεταμόρφωσης 0-3 (15-25, 18-25, 21-25)
Α.Ο. Οδυσσέας Αμαρουσίου - Α.Ο. Παλλήνη 3-1 (24-26, 30-28, 25-23, 25-18)
Σ.Π.Α. Καρδίτσας - Γ.Ε. Παναχαϊκή 3-2 (28-26, 16-25, 25-17, 14-25, 19-17)
ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου - Α.Σ. Κόροιβος Αμαλιάδος 3-0 (άνευ αγώνα)
Α.Ο. Ορεστιάδος - Α.Ο. Ταταύλα 3-2 (25-19, 22-25, 25-19, 23-25, 15-12)
Στις 21 Απριλίου συνεχίζεται το πρωτάθλημα με την προτελευταία αγωνιστική και ο ΣΠΑΚ υποδέχεται την πρωταθλήτρια ομάδα της Νίκης Αιγινίου. Κρίσιμοι αγώνες για Πανελλήνιο, Μίλωνα και Οδυσσέα Αμαρουσίου για την 2η θέση της βαθμολογίας.
Το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής:
Γ.Ε. Παναχαϊκή - Α.Ο. Οδυσσέας Αμαρουσίου
ΑΣΠ. Μεταμόρφωσης - Α.Σ. Κόροιβος Αμαλιάδος
Α.Ο. Παλλήνη - Α.Ο. Ορεστιάδος
Σ.Π.Α. Καρδίτσας - ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου
Α.Ο. Ταταύλα - Γ.Σ. Πανελλήνιος
ΑΟΝΣ Μίλων - ΕΣΟΠ Επίκουρος