Τετάρτη 17/7: Ξεπέρασε τους 42 βαθμούς ο υδράργυρος στη Μεσσηνία - Στους 39 στην Καρδίτσα
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Τετάρτη 17/7: Ξεπέρασε τους 42 βαθμούς ο υδράργυρος στη Μεσσηνία - Στους 39 στην Καρδίτσα](/media/k2/items/cache/0e94bf2e3c4040c3988fbb9bd5a1eb7a_L.jpg)
Συνεχίζονται για δέκατη συνεχόμενη ημέρα οι πολύ υψηλές θερμοκρασίες στη χώρα μας.
Η μέγιστη θερμοκρασία την Τετάρτη 17/07 καταγράφηκε στην Ωλένη Ηλείας (42.2 °C) και ακολούθησε η Σκάλα Μεσσηνίας (42.0 °C) και η Γαβαλού Αιτωλοακαρνανίας (41.7 °C). Στον χάρτη της εικόνας παρουσιάζεται η κατανομή της μέγιστης θερμοκρασίας στη χώρα σύμφωνα με δίκτυο αυτόματων μετεωρολογικών σταθμών του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών / meteo.gr.
Όπως προκύπτει από τις σχετικές πληροφορίες που επίσης παρουσιάζονται στην εικόνα αυτή, η θερμοκρασία ξεπέρασε τους 37 °C σε 232 από τους 510 επί του παρόντος ενεργούς σταθμούς (ποσοστό ~45%). Αξιοσημείωτο είναι επίσης ότι η μέση μέγιστη θερμοκρασία ήταν ίση με 35.7 °C, τιμή που είναι η υψηλότερη μέσα στο δεκαήμερο.
Στην Π.Ε. Καρδίτσας η υψηλότερη θερμοκρασία καταγράφηκε στην Καρδίτσα με 38,9 βαθμους Κελσίου, ακολούθησε το Μουζάκι με 38,2, η Απιδιά με 37,2, το Σμόκοβο με 35,9 και η Πεζούλα με 32,2.