Έκπτωτος ο εργολάβος της Ε.Ο. στο Νέο Μοναστήρι Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Αδυναμία ολοκλήρωσης του έργου στην Εθνική Οδό στο ύψος του Νέου Μοναστηρίου από τον εργολάβο που το είχε αναλάβει, οδηγεί καθημερινά χιλιάδες οδηγούς σε έκθεση σε κίνδυνο αλλά και σημαντική ταλαιπωρία στο συγκεκριμένο κομμάτι της Εθνικής.
Για το θέμα ο Δήμαρχος Τρικκαίων και Πρόεδρος της ΤΕΔΚ Ν. Τρικάλων Μιχάλης Ταμήλος είχε επισημάνει το πρόβλημα στην Γενική Γραμματέα Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας Κατερίνα Διαμαντοπούλου με επιστολή του στις 13 Μαΐου 2010 όπου τόνιζε: «Όπως γνωρίζετε, το μεγαλύτερο μέρος της οδικής συγκοινωνίας της Δυτικής Θεσσαλίας, όπως και μεγάλο μέρος της Δυτικής Μακεδονίας, εξυπηρετείται από την Εθνική Οδό Λαμίας - Καρδίτσης η οποία διέρχεται από το Νέο Μοναστήρι.
Στον κόμβο του Νέου Μοναστηρίου εδώ και αρκετό διάστημα παραμένουν ημιτελείς οι εργασίες αποκατάστασης του οδοστρώματος εγκυμονώντας κινδύνους για τα διερχόμενα οχήματα και τους επιβάτες τους. Μεγάλος αριθμός Τρικαλινών αλλά και Καρδιτσιωτών οδηγών μας έχουν εκφράσει κατά καιρούς τα παράπονα τους αλλά και την ανησυχία τους για την μεγάλη επικινδυνότητα της Εθνικής Οδού στο συγκεκριμένο σημείο.
Δεδομένου ότι το οδόστρωμα επιβαρύνεται καθημερινά ακόμη περισσότερο από τον μεγάλο κυκλοφοριακό φόρτο, σας κάνω έκκληση να μεριμνήσετε προσωπικά για την ολοκλήρωση των εργασιών στον κόμβο του Νέου Μοναστηρίου και την ασφαλή διέλευση των οχημάτων. Ευελπιστώ ότι θα επιλύσετε το αίτημα των διερχόμενων οδηγών».
Σε απάντηση στο ερώτημα του Κου Ταμήλου ο Προϊστάμενος της Διεύθυνσης Δημοσίων Έργων της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας απάντησε ότι ο εργολάβος του συγκεκριμένου έργου έχει κηρυχθεί έκπτωτος αφού παρά την παράταση που δόθηκε στο έργο αδυνατεί να προχωρήσει στην ολοκλήρωσή του. Στην απαντητική επιστολή του Προϊσταμένου αναφέρονται τα εξής: «Σε συνέχεια του παραπάνω σχετικού εγγράφου σας γνωρίζουμε ότι τα προβλήματα στο έργο «Ε.Ο. Ν. Μοναστήρι - Καρδίτσα, Ν Μοναστήρι - όρια Ν. Καρδίτσας» οφείλονται το τελευταίο διάστημα αποκλειστικά σε αδυναμία της αναδόχου εταιρείας.
Η Υπηρεσία μας χορήγησε στον ανάδοχο παράταση προθεσμίας περαίωσης του έργου μέχρι 17-9-2009, λόγω καθυστερήσεων για τις οποίες δεν ευθυνόταν ο ανάδοχος. Επειδή το έργο δεν ολοκληρώθηκε εμπρόθεσμα, η Υπηρεσία μας χορήγησε και παράταση προθεσμίας περαίωσης με υπαιτιότητα του αναδόχου, «χωρίς αναθεώρηση» και με επιβολή ποινικών ρητρών, μέχρι 30-6-2010, ευελπιστώντας στην ολοκλήρωση του έργου. Ο ανάδοχος δεν έχει ανταποκριθεί και με την απόφαση της Διευθύνουσας Υπηρεσίας κηρύχθηκε έκπτωτος από την εργολαβία κατασκευής του έργου».