Χτύπημα στο παραεμπόριο στα παράλια του νομού Λάρισας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Λάρισα
- Εκτύπωση
Ευρεία αστυνομική επιχείρηση πραγματοποιήθηκε το Σάββατο από την Αστυνομική Διεύθυνση Λάρισας, στα παράλια του νομού, στο πλαίσιο του ευρύτερου σχεδιασμού για την πάταξη του παρεμπορίου.
Στην επιχείρηση που διήρκησε από το πρωί μέχρι και αργά το απόγευμα, συμμετείχαν αστυνομικοί από την Ομάδα Πρόληψης και Καταστολής Εγκλήματος, το Αστυνομικό Τμήμα Αγιάς, το Αστυνομικό Τμήμα Ραψάνης και το Τμήμα Δίωξης Λαθρομετανάστευσης Γόννων.
Κατά τη διάρκεια της επιχείρησης προσήχθησαν έντεκα αλλοδαποί μικροπωλητές, από τους οποίους δέκα υπήκοοι Μπαγκλαντές κι ένας υπήκοος Πακιστάν, ενώ κατασχέθηκαν 4.305 αντικείμενα παρεμπορίου που βρέθηκαν στην κατοχή τους, όπως ραπτομηχανές, ρολόγια, υποδήματα, γυαλιά ηλίου, ενδύματα, σκουλαρίκια, κολιέ, βραχιόλια, φακοί κ.λπ.
Σε βάρος των έντεκα προσαχθέντων βεβαιώθηκαν ισάριθμες διοικητικές παραβάσεις, για στέρηση άδειας μικροπωλητή.
Από την Αστυνομική Διεύθυνση Λάρισας θα συνεχιστούν αμείωτα παρόμοιες επιχειρήσεις στα παράλια του νομού.