"Καρφιά" Παπατόλια για Αγοραστό στη συνάντηση με τον Π. Σκοτινιώτη Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μαγνησία
- Εκτύπωση
Συνάντηση πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 15 Δεκεμβρίου στο Δημαρχείο Βόλου μεταξύ του Γενικού Γραμματέα της Ένωσης Περιφερειών Ελλάδας (ΕΝ.Π.Ε.) και επικεφαλής της «Θεσσαλών Δύναμη», Απόστολου Παπατόλια, του Δημάρχου Βόλου, Πάνου Σκοτινιώτη και της Αντιδημάρχου Διοίκησης, Οικονομικών, Προγραμματισμού και Νέων Τεχνολογιών, Νατάσας Οικονόμου.
Ο κ. Παπατόλιας αρχικά εξέφρασε την ικανοποίησή του για την πολιτική της Δημοτικής Αρχής στον τομέα της ποιότητας ζωής, εκτιμώντας ότι αποτελούν συνέχεια των πρωτοβουλιών της τελευταίας νομαρχιακής αρχής. Πιο συγκεκριμένα, ο κ. Παπατόλιας αναφέρθηκε στο φαινόμενο της αντιμετώπισης της αέριας ρύπανσης, για το οποίο η ΝΑΜ ανέπτυξε πρωτοπόρο δράση με τη στήριξη της τοπικής κοινωνίας. Αναφέρθηκε διεξοδικά στην μελέτη για τον εντοπισμό των πηγών της αέριας ρύπανσης που δρομολόγησε η ΝΑΜ ήδη από το 2007 και η οποία μέχρι σήμερα δεν έχει αμφισβητηθεί από κανέναν επιστημονικό ή τοπικό φορέα. Τόνισε δε ότι εκείνη η μελέτη είχε καταλήξει σε συγκεκριμένο Σχέδιο Δράσης, σύμφωνα με το οποίο ο κάθε τοπικός φορέας είχε αναλάβει κατά το λόγο των αρμοδιοτήτων του, να προωθεί συγκεκριμένα μέτρα για την καταπολέμηση του φαινομένου με συντονιστή τη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση.
«Δεν μπορούμε να ‘ανακαλύπτουμε ξανά την Αμερική’ στον τομέα της αέριας ρύπανσης. Γνωρίζουμε καλά και τις πηγές ρύπανσης και τα μέτρα που πρέπει να ληφθούν. Ας μην ομφαλοσκοπούμε και ας αναλάβει επιτέλους η Περιφέρεια Θεσσαλίας την ευθύνη ν’ ασκήσει το συντονιστικό της ρόλο, όπως το έπραττε για 4 χρόνια η ΝΑΜ, και να συνεργαστεί με το Δήμο Βόλου για την εφαρμογή του Σχεδίου Δράσης που έχουμε προσδιορίσει εδώ και μια τετραετία. Ας αναλάβουν την πρωτοβουλία οι κ.κ. Αγοραστός και Κοπάνας για τη σύσταση της επιστημονικής επιτροπής, που αναίτια και αυθαίρετα είχε παρεμποδίσει ο κ. Γκούπας, ώστε να θεσπιστούν όρια συναγερμού και έκτακτα μέτρα αντιμετώπισης του φαινομένου», είπε χαρακτηριστικά ο κ. Παπατόλιας.
Ο Δήμαρχος Βόλου, κ. Σκοτινιώτης, αναγνώρισε την μεγάλη σημασία της μελέτης ΝΑΜ για να προσδιοριστούν οι πολιτικές καταπολέμησης της αέριας ρύπανσης, για την οποία μάλιστα έγινε ειδική αναφορά του στο τελευταίο Δημοτικό Συμβούλιο. Ο Δήμαρχος Βόλου επέμεινε στο γεγονός ότι ο Δήμος θα στηρίξει και θα συνεχίσει τις επιτυχημένες πρωτοβουλίες των τελευταίων ετών, υπογραμμίζοντας ότι η συμβολή του Δήμου, έγκειται στη δρομολόγηση των αναγκαίων κυκλοφοριακών και πολεοδομικών ρυθμίσεων.
Από την πλευρά της η Αντιδήμαρχος, κ. Οικονόμου, έκανε ιδιαίτερη μνεία στην μελέτη που είχε εκπονήσει η ΝΑΜ για τη συμβολή των δραστηριοτήτων του ΟΛΒ στη συνοικία του Παλιού Λιμεναρχείου και η οποία επίσης συνοδευόταν από συγκεκριμένα μέτρα αντιμετώπισης του φαινομένου, για την εφαρμογή και το συντονισμό των οποίων πλέον είναι καθ’ ύλην αρμόδια η Περιφέρεια Θεσσαλίας.
Ο κ. Παπατόλιας επισήμανε ότι εκείνο που προέχει στην παρούσα φάση για την ενίσχυση και της περιβαλλοντικής προστασίας από τις δραστηριότητες του λιμανιού, είναι η, χωρίς καμία χρονοτριβή, εφαρμογή των περιβαλλοντικών μέτρων, με την τεκμηρίωση και την ιεράρχηση που έγινε στο πλαίσιο των ομόφωνων αποφάσεων του Νομαρχιακού Συμβουλίου. «Δεν υπάρχει καμία ανάγκη για νέους ελέγχους από τη στιγμή που όλοι γνωρίζουμε ποιος, πόσο και πού ρυπαίνει. Επομένως, η αναγκαία πολιτική βούληση σχετίζεται με την εφαρμογή των μέτρων αυτών και όχι με εκ νέου ελέγχους που δημιουργούν πρόσθετη αβεβαιότητα και παραπέμπουν στις ελληνικές καλένδες την εφαρμογή των αναγκαίων πολιτικών», σημείωσε ο κ Παπατόλιας.
Στο περιθώριο της συνάντησης συζητήθηκε επίσης το ζήτημα της διαχείρισης των αστικών αποβλήτων σε επίπεδο Περιφέρειας Θεσσαλίας, ένα πεδίο όπου θα δοκιμαστεί η διαβαθμιδική συνεργασία μεταξύ Δήμων και Περιφέρειας, προκειμένου να υπάρξει μια ενιαία πολιτική τόσο στο επίπεδο του σχεδιασμού, όσο και της εξασφάλισης της αναγκαίας χρηματοδότησης των εγκαταστάσεων επεξεργασίας των αποβλήτων που θα προγραμματιστούν σε κάθε Νομό.
Τέλος, ο Δήμαρχος, η Αντιδήμαρχος και ο Γ.Γ. της ΕΝ.Π.Ε. αναγνώρισαν από κοινού την αναγκαιότητα να προχωρήσει η συνεργασία των δύο βαθμών Αυτοδιοίκησης (Περιφέρεια και Δήμοι) σε μια σειρά από επιλεγμένους τομείς (περιβάλλον, κοινωνική πολιτική, ηλεκτρονική διακυβέρνηση), αξιοποιώντας και τη σχετική καινοτομική μελέτη που συνέταξε η ΝΑΜ το 2009.