Κέντρο Κοινωνικής Πρόνοιας Περιφέρειας Θεσσαλίας: Τη Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου Ημερίδα Ενημέρωσης και Ευαισθητοποίησης για την Τεκνοθεσία και Αναδοχή παιδιών με αναπηρία Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
![Κέντρο Κοινωνικής Πρόνοιας Περιφέρειας Θεσσαλίας: Τη Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου Ημερίδα Ενημέρωσης και Ευαισθητοποίησης για την Τεκνοθεσία και Αναδοχή παιδιών με αναπηρία](/media/k2/items/cache/2e4b66223519e7c5b54632faec2f60cd_L.jpg?t=20231208_175618)
Το Κέντρο Κοινωνικής Πρόνοιας Περιφέρειας Θεσσαλίας οργανώνει Ημερίδα για την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση για την τεκνοθεσία και την αναδοχή παιδιών, με εστίαση στα παιδιά με αναπηρία.
Το νέο νομικό πλαίσιο και οι μηχανισμοί που το υποστηρίζουν, που καθιερώθηκαν την προηγούμενη περίοδο, έχουν αλλάξει ριζικά το τοπίο στο κρίσιμο ζήτημα της αναδοχής και της αποϊδρυματοποίησης.
Εκατοντάδες παιδιά ζουν ήδη μια νέα και διαφορετική ζωή, εκτός δομών και ιδρυμάτων, αντιμετωπίζοντας με αισιοδοξία το μέλλον τους.
Αν για τα παιδιά τυπικής ανάπτυξης η νέα πραγματικότητα γεννά ελπίδες, με γοργούς ρυθμούς, δεν συμβαίνει το ίδιο για τα παιδιά με αναπηρία, όπου οι ρυθμοί δεν είναι ανάλογοι και οι δισταγμοί περισσότεροι.
Όπως ανέφερε σχετικά η Πρόεδρος ΔΣ του Κ.Κ.Π.Π. Θεσσαλίας κα Δήμητρα Παππά : «Στην περιοχή ευθύνης μας, υπάρχουν δεκάδες παιδιά που δικαιούνται μια ευκαιρία εκτός δομών και ιδρυμάτων.
Για το σκοπό αυτό αποφασίσαμε την υλοποίηση μιας ημερίδας ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για την τεκνοθεσία και αναδοχή, με εστίαση τα παιδιά με αναπηρία.
Θα δοθεί η δυνατότητα σε εξειδικευμένους επιστήμονες και ειδικούς να αναφερθούν στις δυνατότητες του νέου πλαισίου, αλλά και στους ανθρώπους που έχουν καθημερινή τριβή με το αντικείμενο να μεταφέρουν την βιωματική τους εμπειρία.
Στόχος είναι η ενημέρωση των πολιτών της ευρύτερης περιοχής μας, αλλά και η ευαισθητοποίηση της κοινής γνώμης, ώστε ο ιερός σκοπός της αποϊδρυματοποίησης να συμπεριλάβει και τα παιδιά με αναπηρία.»
Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στην Καρδίτσα, όπου δραστηριοποιείται το Παράρτημα Αποθεραπείας και Αποκατάστασης παιδιών με αναπηρίες Καρδίτσας (πρώην ΚΕΠΕΠ) την Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου 2023, στο ξενοδοχείο ΚΙΕΡΙΟΝ.
Πρόγραμμα Ημερίδας
Χρηστικές λεπτομέρειες
Ο χώρος της Ημερίδας είναι η Αίθουσα 2 του Ξενοδοχείου ΚΙΕΡΙΟΝ (Μπλατσούκα 22, Καρδίτσα)
Η διαμονή των εισηγητών είναι στο ίδιο ξενοδοχείο με άφιξη την Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2023, από 13:00 και μετά
Το γεύμα εργασίας θα πραγματοποιηθεί στο Παραδοσιακό Εστιατόριο ΚΕΡΑΜΑΡΙΟ που βρίσκεται στην Δρακότρυπα Καρδίτσας και έχει προβλεφθεί μεταφορά των εισηγητών, εφ όσον χρειαστεί.
Για κάθε άλλη διευκρίνιση, είμαστε συνεχώς στην διάθεσή σας στα τηλέφωνα 6956208798 και 6976646111 και στο danai.koutretsi@gmail.com
Δανάη Μαρία Κουτρέτση & Συνεργάτες
Κέντρο Κοινωνικής Πρόνοιας Περιφέρειας Θεσσαλίας