Περιφέρεια Θεσσαλίας: Χωρίς προβλήματα στο οδικό δίκτυο από την κακοκαιρία "Avgi" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
![Περιφέρεια Θεσσαλίας: Χωρίς προβλήματα στο οδικό δίκτυο από την κακοκαιρία "Avgi"](/media/k2/items/cache/3c270d16dc6620fbe3e500979bc16baf_L.jpg)
Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα για τη Θεσσαλία εξελίσσεται το κύμα κακοκαιρία "Avgi" που πλήττει από χθες την Κεντρική και Νότια Ελλάδα.
Χιονοπτώσεις σημειώθηκαν κυρίως σε περιοχές της Περιφερειακής Ενότητας Μαγνησίας – Β. Σποράδων και πιο συγκεκριμένα στα ορεινά της περιοχής του Αλμυρού και στο Πήλιο.
Στην περιοχή του Αλμυρού -σύμφωνα με την Περιφέρεια Θεσσαλίας- η κατάσταση είναι απολύτως ελεγχόμενη αφού σημειώθηκαν χιονοπτώσεις στα ορεινά της περιοχής, χωρίς να προκληθούν ιδιαίτερα προβλήματα. Οι δρόμοι σε όλο το οδικό κύκλωμα παραμένουν καθαροί και η κυκλοφορία διεξάγεται ομαλά, ωστόσο όλα τα οχήματα οφείλουν να φέρουν αντιολισθητικές αλυσίδες.
Στην περιοχή του Πηλίου χιονοπτώσεις σημειώθηκαν στη διάρκεια της νύχτας στο Καράβωμα μέχρι τη Δράκεια. Χιονόπτωση σημειώθηκε και στο οδικό δίκτυο από «Καράβωμα» μέχρι Χορευτό (στο οποίο περιλαμβάνονται η Μακρυράχη, η Τσαγκαράδα και το Ξουρίχτι) στο οδικό δίκτυο Αγ. Βλάσιος – Χορευτό και από Χορευτό μέχρι Νεοχώρι – Αργαλαστή. Στην Περιφερειακή Ενότητα Μαγνησίας – Β. Σποράδων βρίσκονται σε επιφυλακή και επιχειρούν περισσότερα από 30 μηχανήματα της Περιφέρειας Θεσσαλίας. Σε κάθε περίπτωση οι δρόμοι είναι ανοιχτοί, ωστόσο υπενθυμίζεται η υποχρέωση των οχημάτων να φέρουν αντιολισθητικές αλυσίδες.
Τα φαινόμενα υποχώρησαν σήμερα το πρωί, ωστόσο αργά το απόγευμα άρχισε νέα πυκνή χιονόπτωση στην περιοχή του Πηλίου, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Τα μηχανήματα της Περιφέρειας Θεσσαλίας θα επιχειρούν (όπου χρειαστεί) καθ’ όλη τη διάρκεια της νύχτας.