Στο εργαστήριο του Δημ. Κουρέτα στο Π.Θ. ο Λευτ. Αυγενάκης Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
![Στο εργαστήριο του Δημ. Κουρέτα στο Π.Θ. ο Λευτ. Αυγενάκης](/media/k2/items/cache/fa0de799e35bcb1f812378f59db6437f_L.jpg)
Συνάντηση με τον νέο περιφερειάρχη Θεσσαλίας, Δημήτρη Κουρέτα στο εργαστήριό του στο κτίριο του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, είχε σήμερα (6/12) το μεσημέρι ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, Λευτέρης Αυγενάκης.
Και οι δύο δήλωσαν αισιόδοξοι για την συνέχιση και ισχυροποίηση μιας καλής συνεργασίας προς όφελος του πρωτογενούς τομέα στη Θεσσαλία.
Η συζήτηση έγινε σε πολύ φιλικό και δημιουργικό κλίμα, με δεδομένο ότι -όπως και οι ίδιοι είπαν- είχαν διετή συνεργασία στην Επιτροπή αντιντόπινγκγ. Η συζήτηση επικεντρώθηκε στα προβλήματα του πρωτογενούς τομέα της Θεσσαλίας και στις αποζημιώσεις που έχει καταβάλλει το ΥΠΑΑΤ και τα μέτρα που λαμβάνει για αναγέννηση της Θεσσαλία, για τα οποία ο νέος Περιφερειάρχης εξέφρασε την ικανοποίησή του.
Ο Λευτέρης Αυγενάκης είχε την ευκαιρία να κάνει και το τεστ της Foodoxys για τη διατροφή. Πρόκειται για έναν τεχνοβλαστό στον χώρο της βιολειτουργικής διατροφής και του ανθρώπινου μεταβολισμού, που απαντά μέσω του τεστ για τα αντιοξειδωτικά που περιέχει ο ανθρώπινος οργανισμός.
Μετά τη συνάντηση ο Δημήτρης Κουρέτας δήλωσε:
«Δέχθηκα την επίσκεψη του υπουργού του κ. Αυγενάκη με πολλή χαρά. Συζητήσαμε για ορισμένα πολύ σημαντικά θέματα που έχουμε στην περιοχή μας. Συνεργαζόμαστε πλέον στενά για το θέμα των μέτρων που αφορούν τις αποζημιώσεις για τους αγρότες γύρω από την Κάρλα και επίσης κουβεντιάσαμε και το σημαντικό θέμα για τα κτηνοτροφικά πάρκα. Η συνεργασία θα είναι άψογη το επόμενο διάστημα, όπως πρέπει να είναι και γι’ αυτό μας ψήφισαν οι πολίτες».
Ο Λευτέρης Αυγενάκης μεταξύ άλλων είπε:
«Η συνεργασία με τον κ. Κουρέτα, νέο Περιφερειάρχη Θεσσαλίας συνεχίζεται και γίνεται πιο στενή και πιο αποτελεσματική. Από τον Ιανουάριο, τα αποτελέσματα της συνεργασίας πρέπει γίνουν ορατά. Οι πολίτες της Θεσσαλίας περιμένουν συνεννόηση και αποτελέσματα. Δουλειά, συνεννόηση, κάτι που υπηρετεί τόσο ο ίδιος όσο και οι συνεργάτες του, όσο φυσικά και ολόκληρη η κυβέρνηση», επισημαίνοντας ότι αυτό αποδεικνύεται και από την εκ νέου επίσκεψη του πρωθυπουργού Κυριάκου Μητσοτάκη, την Παρασκευή, στη Θεσσαλία.
Και πρόσθεσε: «Είναι βέβαιο ότι τα προβλήματα δεν τελειώνουν. Κλείνουμε πληγές αλλά δημιουργούνται και νέα προβλήματα. Είμαστε σε σταθερή βάση στο θεσσαλικό κάμπο».