Αναχώρησαν οι πρόσφυγες - μετανάστες που φιλοξενούνταν στο "Φρούριο" των Τρικάλων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τρίκαλα
- Εκτύπωση
Αναχώρησε για το κέντρο φιλοξενίας στο Κουτσόχερο Λάρισας το μεσημέρι της Τρίτης το δεύτερο "κύμα" προσφύγων και μεταναστών από τα Τρίκαλα που φιλοξενήθηκαν επί 19 ημέρες στο καφέ του «Φρουρίου».
Συνολικά 191 πρόσφυγες από Συρία, Ιράκ και Αφγανιστάν φιλοξενήθηκαν όλες αυτές τις ημέρες, με τις υπηρεσίες της Κοινωνικής Μέριμνας του Δήμου Τρικκαίων, την Ομάδα Εθελοντών του Δήμου Τρικκαίων, εθελοντές μεμονωμένους και συλλογικότητες να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό για μια όσο πιο υποδειγματική φιλοξενία.
Από το πρωί της Τετάρτης ο χώρος του καφέ – εστιατορίου θα καθαριστεί από ειδικό συνεργείο και θα απολυμανθεί, όπως συνέβη και στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο, προκειμένου και αυτός να παραδοθεί στους τρικαλινούς.
Να σημειώσουμε ότι το κέντρο φιλοξενίας του Κουτσόχερου πλέον με τους 191 πρόσφυγες και μετανάστες που προστέθηκαν σήμερα θα φιλοξενεί συνολικά περίπου 1.550 άτομα ενώ η δυναμική του όπως δίνει καθημερινά με στοιχεία το αρμόδιο υπουργείο είναι 1.300 άτομα.