Πολιτιστικός Σύλλογος Σοφαδιτών ν. Μαγνησίας: Με επιτυχία η εκδήλωση «Από το Καβακλί της Αν. Ρωμυλίας στους Σοφάδες Καρδίτσας»
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
![Πολιτιστικός Σύλλογος Σοφαδιτών ν. Μαγνησίας: Με επιτυχία η εκδήλωση «Από το Καβακλί της Αν. Ρωμυλίας στους Σοφάδες Καρδίτσας»](/media/k2/items/cache/25fdc0864834a7c94acdfc8e16db4dc0_L.jpg)
Μες την καυτή ατμόσφαιρα των τελευταίων ημερών, μια ανάσα δροσιάς –κυριολεκτικά και μεταφορικά- είχαν την ευκαιρία να χαρούν πριν λίγες μέρες τα μέλη, οι φίλοι του Πολιτιστικού Συλλόγου Σοφαδιτών Ν. Μαγνησίας, αλλά και το ευρύτερο κοινό της πόλης του Βόλου που κατέκλυσε την αυλή του Παλιού Δημοτικού Σχολείου της Άλλης Μεριάς.
Ήταν μια εκδήλωση που συνδιοργάνωσαν οι Σοφαδίτες Μαγνησίας με τη «Μαγνήτων Κιβωτό για τη διάσωση του πολιτιστικού αποθέματος», το Δήμο Σοφάδων και το Μορφωτικό & Πολιτιστικό Σύλλογο «Ο Μέγας Αλέξανδρος» της Τ. Κ. Ανάβρας του Δήμου Σοφάδων, καθώς και με τη στήριξη του Δήμου Βόλου (Αντιδημαρχία Πολιτισμού &Μουσείων και Τ.Σ. Άλλης Μεριάς) και του Ι. Ν. Αγίου Αθανασίου Άλλης Μεριάς, ενταγμένη στα πλαίσια του εθνικού επετειακού έτους για τα εκατόχρονα από την τραγωδία της ελληνικής προσφυγιάς. Ο τίτλος της «Από το Καβακλί της Αν. Ρωμυλίας στους Σοφάδες Καρδίτσας»
Πιο συγκεκριμένα, τιμώντας τους πρόσφυγες της ιδιαίτερης πατρίδας τους οι Σοφαδίτες Μαγνησίας, οργάνωσαν φέτος τιμητική εκδήλωση για τους πρόσφυγες από την Ανατολική Ρωμυλία. Είχε προηγηθεί, δύο χρόνια πριν, άλλο αφιέρωμα για τους Μικρασιάτες πρόσφυγες των Σοφάδων, που, ομολογουμένως, συγκίνησε και τους τιμώμενους από τα προσφυγικά χωριά Καππαδοκικό και Νέο Ικόνιο, αλλά και το κοινό που το παρακολούθησε.
Η φετινή αφιερωματική εκδήλωση αφορούσε στους πρόσφυγες που, διωγμένοι από το Καβακλί της Ανατολικής Ρωμυλίας, έφτασαν στους Σοφάδες και στην Ανάβρα Σοφάδων, όπου τους δόθηκε και κλήρος. Αφήνοντας πίσω μια πατρίδα στεριανή, έψαχναν να βρουν μια δεύτερη πατρίδα που να της μοιάζει. «Ντά ξέρ᾽ς πόθιν ἔρισι, ξέρ᾽ς καί πού παέν᾽ς» (Ἄν ξέρεις ἀπό ποῦ προέρχεσαι, ξέρεις καί ποῦ πηγαίνεις) όπως έλεγαν.
Αναφορά στα ιστορικά γεγονότα έκαναν με παράλληλη προβολή εικόνων η φιλόλογος και πρόεδρος του Συλλόγου, Ελένη Παπαλοπούλου-Τσέργα, και η Διευθύντρια του 22ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου και αντιπρόεδρος, Δήμητρα Σαλταγιάννη. Συγκίνησαν με τις μαρτυρίες τους η Μαρία Γιουρούκα-Γούσια από την Ανάβρα, ο Νίκος Θεοδωράκος από τους Σοφάδες και η Παναγιώτα Θέου-Παπανικολάου μέλος του Συλλόγου Σοφαδιτών Μαγνησίας, όλοι τους απόγονοι προσφύγων, 3ης και 4ης γενιάς. Την εκδήλωση πλαισίωσαν το μουσικό συγκρότημα του Βαγγέλη Μπαντελά που απέδωσε ρυθμούς από το Καβακλί της Ανατολικής Ρωμυλίας και χόρεψε το χορευτικό της Ανάβρας με την καθοδήγηση του δασκάλου του, Φώτη Γαρουφαλλιά, αλλά και ρυθμούς της περιοχής των Σοφάδων, που χόρεψε το χορευτικό του Πολιτιστικού Συλλόγου Σοφαδιτών Ν. Μαγνησίας με την καθοδήγηση τη δασκάλας του Λίλιας Τσιπτσέ-Μούτσελου.
Το συντονισμό της εκδήλωσης είχε η Ελένη Παπαλοπούλου-Τσέργα.
Τίμησαν με την παρουσία τους την εκδήλωση ο Δήμαρχος Σοφάδων Δημοσθένης Κατσής και η Πρόεδρος του Μορφωτικού και Πολιτιστικού Συλλόγου Ανάβρας Αθανασία Παπαλάμπρου, που απηύθυναν θερμό χαιρετισμό, η πρ. Υφυπουργός Μεταφορών και Επικοινωνιών Μαρίνα Χρυσοβελώνη και η Αντιδήμαρχος Πολιτισμού και Μουσείων του Δήμου Βόλου. Λόγω εκτάκτου κωλύματος δεν παρευρέθηκε ο Γενικός Γραμματέας της Μαγνήτων Κιβωτού Νίκος Τσούκας που απέστειλε χαιρετισμό. Γραπτό χαιρετισμό, επίσης, απέστειλαν ο Υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων Κώστας Τσιάρας, η Υφυπουργός Παιδείας Ζέττα Μακρή, βουλευτές Μαγνησίας και Καρδίτσας.
Η είσοδος ήταν ελεύθερη για το κοινό, ενώ, στο τέλος της εκδήλωσης, το καληνύχτισμα έγινε από τις κυρίες του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου που πρόσφεραν σε όλους χειροποίητες παραδοσιακές λιχουδιές.
Πολιτιστικός Σύλλογος Σοφαδιτών Ν. Μαγνησίας