Τη δομή φιλοξενίας προσφύγων στα Τρίκαλα επισκέφθηκε ο Αναπλ. Υπ/γός ΥΕΘΑ Δημ. Βίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τρίκαλα
- Εκτύπωση
Στα Τρίκαλα βρέθηκε την Πέμπτη ο Αναπληρωτής Υπουργός ΥΕΘΑ Δημ. Βίτσας που επισκέφθηκε τη δομή φιλοξενίας των προσφύγων και συζήτησε μαζί τους για θέματα που τους απασχολούν.
Στις δηλώσεις του τόνισε ότι τα λίγα προβλήματα, που εντοπίζονται στην εστίαση, θα επιλυθούν, όπως ήταν και ο στόχος της συνάντησης. Χαρακτήρισε, δε, ως «σταθμό» και ως «καταφύγιο» τη συγκεκριμένη και όλες τις αντίστοιχες δομές, και ανέφερε ότι στη χώρα μας συνεχίζουμε να παλεύουμε, παρά τις δυσκολίες.
Από την πλευρά του ο Δήμαρχος Τρικκαίων Δημ. Παπαστεργίου, οποίος επίσης συνομίλησε επί μακρόν με πρόσφυγες, έθεσε συγκεκριμένα αιτήματα, τονίζοντας την ανάγκη βελτιώσεων στον χώρο του τέως σούπερ μάρκετ Ατλάντικ.
Συγκεκριμένα, έθεσε τα θέματα:
- της ολοκλήρωσης του δικτύου αποχέτευσης για ολόκληρη την περιοχή,
- της επίλυσης θεμάτων ηλεκτροφωτισμού
- της λειτουργίας του λαχανόκηπου
- της ανανέωσης της σύμβασης για τον χώρο, για έναν ακόμη χρόνο, προκειμένου από σταθερότερη βάση να διεκδικηθούν ευρωπαϊκά κονδύλια.
Τα ζητήματα συζητήθηκαν ενώπιον των βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ κ Παπαδόπουλου και Σιμορέλη, με παρόντες, τον διοικητή της 1ης Στρατιάς αντιστράτηγο Η. Λεοντάρη, τον διοικητή της ΣΜΥ, ταξίαρχο κ. Γ. Λιάκο και τον διοικητή του Νοσοκομείου Τρικάλων κ. Δημ. Παρθένη.