80 φοιτητές άναψαν τσιγάρο την ώρα συνεδρίασης του Δημοτικού Συμβουλίου Τρικκαίων ως συμβολική διαμαρτυρία Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τρίκαλα
- Εκτύπωση
Πρωτότυπη και συμβολική η διαμαρτυρία σπουδαστών της ΣΕΦΑΑ Τρικάλων το βράδυ της Τρίτης 12 Απριλίου 2016 στο Δημοτικό Συμβούλιο Τρικκαίων για το κάπνισμα, με τον Δήμαρχο να ανακοινώνει σκέψεις για πιθανά κίνητρα σε καταστήματα.
Μεσούσης της κρίσιμης συνεδρίασης για τον προϋπολογισμό του και το πρόγραμμα έργων του Δήμου, πάνω από 80 φοιτητές και φοιτήτριες μπήκαν στην αίθουσα συνεδριάσεων του Σώματος, ξαφνιάζοντας τους πάντες. Μετά από λίγη ώρα, ο κοσμήτορας της ΣΕΦΑΑ, συνοδευόμενος και από εκπαιδευτικό προσωπικό, άναψαν τσιγάρο! Μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα, πάνω από 80 τσιγάρα δημιούργησαν αποπνικτική ατμόσφαιρα. Ο καπνός γέμισε την αίθουσα, τα ανοιχτά παράθυρα δεν μπορούσαν να ανανεώσουν τον καθαρό αέρα και η κατάσταση έφτασε στο απροχώρητο.
Ηταν μια κίνηση συμβολική: οι φοιτητές και το εκπαιδευτικό προσωπικό θέλησαν να καυτηριάσουν τα όσα άσχημα συμβαίνουν με τη εφαρμογή του καπνίσματος στα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος (μπαρ, καφετέριες) και στους δημόσιους χώρους.
Το κείμενο το οποίο μοίρασαν, ανέγραφε χαρακτηριστικά: ο «αντικαπνιστικός νόμος έγινε έφηβος (ψηφίστηκε το 2002) και, όπως οι περισσότεροι έφηβοι, αντιδρά, μη θέτοντας τον εαυτό του σε εφαρμογή στους δημόσιους κοινόχρηστους χώρους! Και ας γνωρίζουν οι πάντες, ότι η υποβάθμιση του περιβάλλοντος, σε συνδυασμό με το παθητικό κάπνισμα, στο οποίο πολλοί νέοι αναγκαστικά υποβάλλονται, είναι συνταγή καταστροφής». Και παρακάτω: «Η προάσπιση της υγείας και της ποιότητας ζωής ΔΕΝ είναι μόνο ιδιωτική υπόθεση, αλλά και των αρχών – τουλάχιστον στις λεγόμενες ευνομούμενες κοινωνίες». Οπότε, σε σχέση με το «καλό όνομα για πολλά και ωραία» που έχει αποκτήσει η πόλη των Τρικάλων, όπως σημείωσαν, ζητούν: ας γίνει η πρώτη πόλη στην Ελλάδα που συνειδητά ακολουθεί το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ, στέλνοντας ένα θετικό μήνυμα προς τη νέα γενιά και όχι μόνο!».
Το κείμενο συνοδευόταν από φωτογραφία κοπής δέντρου σε δημοτική έκταση, όπως καταγγέλθηκε, παραλληλίζοντας την ανάγκη, η προστασία του περιβάλλοντος να μη σταματήσει μόνο στο «κυνήγι» παράνομης υλοτόμησης.
Μετά από λίγα λεπτά και εν μέσω διαφωνιών με δημοτικούς συμβούλους, για το αν θα πρέπει ή όχι να διακοπεί η – κρίσιμη - συνεδρίαση του Σώματος, οι φοιτητές αποχώρησαν.