Εκδήλωση στα Τρίκαλα από την Αριστερή Παρέμβαση στη Θεσσαλία με θέμα τις πρόσφατες καταστροφές από ακραία καιρικά φαινόμενα στη Θεσσαλία
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τρίκαλα
- Εκτύπωση
Με αφορμή τις πρόσφατες καταστροφές από την κακοκαιρία, η Αριστερή Παρέμβαση στη Θεσσαλία - Ανταρσία για την Ανατροπή διοργανώνει συζήτηση για τον ανθρώπινο παράγοντα,
την κλιματική αλλαγή, την καταστροφή του περιβάλλοντος, τα ακραία καιρικά φαινόμενα και τις αιτίες τους, σε μια εποχή άκρατης και ολοκληρωτικής καπιταλιστικής ανάπτυξης, καθώς και για τη διαμόρφωση μιας σύγχρονης πρότασης για την επόμενη μέρα.
Οι διοργανωτές καλούν τους πολίτες, τον κόσμο της εργασίας και της αγροτιάς, τους κατοίκους των περιοχών που υπέστησαν ζημιές, δημοτικές και περιφερειακές κινήσεις, συλλογικότητες και πολιτικές οργανώσεις, να συμμετέχουν και να τοποθετηθούν στην εκδήλωση.
Στη συζήτηση συμμετέχουν ο Μάκης Ζέρβας, χημικός μηχανικός, Αναπληρωτής καθηγητής του Ανοικτού Πανεπιστημίου, ο Νίκος Τζαβέλλας, Δασολόγος στον Ιδιωτικό Τομέα, ο Παναγιώτης Καμινιώτης, Γεωπόνος στον Δήμο Σοφάδων και ο Στάθης Ντούρος, Γεωπόνος, Περιφερειακός Σύμβουλος Θεσσαλίας.
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στις 23 Σεπτεμβρίου, στις 8μμ, στην αίθουσα Συνεδριάσεων του Δήμου Τρικκαίων.