Θα "χτυπούν" κάρτα από την Πέμπτη 8/9 οι υπάλληλοι του Δήμου Τρικκαίων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τρίκαλα
- Εκτύπωση
Νέο, σύγχρονο σύστημα πιστοποίησης των ωρών προσέλευσης – αποχώρησης των δημοτικών υπαλλήλων, εγκαινίασε ο Δήμος Τρικκαίων.
Σήμερα οι δημοτικοί υπάλληλοι προμηθεύτηκαν τις δωρεάν ηλεκτρονικές κάρτες και από την Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου 2016, θα τις «χτυπούν» καθημερινώς στο αντίστοιχο μηχάνημα στην είσοδο του Δημαρχείου. Το μέχρι τώρα σύστημα πιστοποίησης της ωρομέτρησης μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή, είχε δημιουργήσει προβλήματα. Και, προκειμένου να γίνει επιστροφή στο απαρχαιωμένο σύστημα των καρτών, προτιμήθηκε η εφαρμογή της υπαρκτής τεχνολογίας. Το σύστημα δίνει στον υπάλληλο τη δυνατότητα να τηρεί την αυτοδέσμευση για την προσέλευση – αποχώρηση από την υπηρεσία του, σεβόμενος τους πολίτες, τους οποίους εξυπηρετεί.
Η εφαρμογή θα γίνει μέχρι το τέλος του χρόνου, σε τρεις φάσεις: αρχικώς το σύστημα εγκαταστάθηκε στις κεντρικές υπηρεσίες του Δήμου στα Τρίκαλα. Ακολουθούν, στη συνέχεια, οι δομές (π.χ. παιδικοί σταθμοί) και, τέλος, οι υπηρεσίες που βρίσκονται στην περιφέρεια του Δήμου