Τρίκαλα: Σε εξέλιξη οι εργασίες αποκατάστασης των ζημιών από την χθεσινή θεομηνία
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τρίκαλα
- Εκτύπωση
Είναι ενδεικτικό ότι, σύμφωνα με τον μετεωρολογικό σταθμό, η μέγιστη ταχύτητα του ανέμου έφτασε τα 71 χλμ/ώρα. Γεγονός που αιτιολογεί την εκρίζωση τόσων δέντρων, αλλά και τη συγκέντρωση τόσων φερτών υλικών σε φρεάτια.
Πάντως η πόλη επανήλθε από το πρωί σιγά σιγά στους κανονικούς της ρυθμούς, με ελάχιστα σημεία να θυμίζουν τη χθεσινή θεομηνία. Κυρίως τη θύμιζαν τα συνεργεία του Δήμου (Δ/νση Καθαριότητας Και Πρασίνου) και της ΔΕΥΑΤ, τα οποία εργάζονταν ακατάπαυστα.
Συγκεκριμένα, τα συνεργεία του Δήμου καθάριζαν τα σημεία πτώσης δέντρων, είτε δρόμους που είχαν δεχθεί όγκους λάσπης από το Φρούριο ή τον Προφήτη Ηλία. Επίσης, άλλα συνεργεία κλάδευαν και απομάκρυναν δέντρα που ήταν επικίνδυνα για ανθρώπους, σε περιοχές, όπως η Λεπτοκαρυά, τα Κουτσομύλια, η Μπάρα, η οδός Καλαμπάκας. Ο δε πλάτανος που εκριζώθηκε μονομιάς στη κεντρική πλατεία, είχε απομακρυνθεί από τον πρωί και γίνονταν εργασίες για την επούλωση των ζημιών που προκάλεσε. Σημειώνεται, ακόμη, ότι το συγκεκριμένο δέντρο είχε πολύ πρόσφατα κλαδευτεί, μετά τη σχετική ενέργεια του Δήμου, ακριβώς για να αποφευχθούν πιθανά προβλήματα.
Ταυτοχρόνως, τα συνεργεία της ΔΕΥΑΤ είχαν από χθες το βράδυ διπλό ρόλο. Ο ένας, η προσπάθεια να επανέλθει η υδροδότηση, αφού σε σημεία της πόλης – κυρίως –περιφερειακά – η διακοπή ρεύματος είχε οδηγήσει σε μη λειτουργία τις γεωτρήσεις. Οι βλάβες αποκαταστάθηκαν σταδιακά, η υδροδότηση επανήλθε, εκτός από μια καθυστέρηση στα Ρόγγια και τον Διπόταμο, όπου αναμενόταν να επιλυθεί το πρόβλημα μέχρι το μεσημέρι. Ο άλλος ρόλος των συνεργείων της ΔΕΥΑΤ ήταν ο καθαρισμός των φρεατίων, ορισμένα χρειάζονταν περισσότερο καθαρισμό. Σημειώνεται, ότι μετά την πρώτη καταιγίδα και τον πολύ δυνατό άνεμο, πολύ μεγάλος όγκος φύλλων που έπεσαν, αύξησαν τα προβλήματα.