Κάλεσμα Σωματείου Εργαζομένων Κ.Υ. Ν. Καρδίτσας, μαζικών φορέων Παλαμά και Υγειονομικών Σωματείων ν. Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ανακοινώσεις
- Εκτύπωση
![Κάλεσμα Σωματείου Εργαζομένων Κ.Υ. Ν. Καρδίτσας, μαζικών φορέων Παλαμά και Υγειονομικών Σωματείων ν. Καρδίτσας](/media/k2/items/cache/a724e2d98498eff7a5abca0fbca82fc5_L.jpg)
Το σωματείο εργαζομένων Κέντρων Υγείας νομού Καρδίτσας, μαζί με τον Αγροτικό και τον Εμπορικό σύλλογο, το Σύλλογο Γυναικών, τον Αιμοδοτικό σύλλογο, τους Αθλητικούς συλλόγους Ηρακλή και Ευρύπηλου, συνεδριάσαμε την Τρίτη 21 Νοέμβρη, για το συντονισμό της δράσης μας για τα σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζει το Κέντρο Υγείας Παλαμά και τους κινδύνους που γεννά αυτό για την υγεία του λαού της περιοχής.
Την Δευτέρα 27 Νοέμβρη πραγματοποιήθηκε σύσκεψη υγειονομικών σωματείων για τα σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι εργαζόμενοι και οι ασθενείς στο Δημόσιο Σύστημα Υγείας.
Αποφασίσαμε την κοινή δράση και αγωνιστική μας ενότητα και καλούμε το λαό να συμμετάσχει στις κινητοποιήσεις που θα γίνουν 29 Νοέμβρη στην πύλη του Γ.Ν. Καρδίτσας στη 13:00μμ και την Πέμπτη 30 Νοέμβρη στις 12:00πμ. στο Κέντρο Υγείας Παλαμά, στο «Μουσών Μέλαθρον».
Παρά τις επαναλαμβανόμενες υποσχέσεις για άμεση επαναλειτουργία του Κέντρου Υγείας Παλαμά και την ενίσχυση του Δημοσίου Συστήματος Υγείας…. ΠΡΟΚΟΠΗ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ!
Η υπομονή μας εξαντλήθηκε!
Αντί να χαρίζουν δωράκια και πελατεία στις κλινικές και στα μεγάλα διαγνωστικά εργαστήρια, να ασχοληθούν επιτέλους εντατικά και πραγματικά με τις υγειονομικές ανάγκες του πληθυσμού και των εργαζομένων για να κάνουν ό,τι είναι απαραίτητο να λειτουργήσουν πλήρως, με ασφάλεια και με αυξημένες δυνατότητες τα Κέντρα Υγείας και τα Περιφερειακά Ιατρεία στο «φυσικό» τους χώρο.
Έχουν περάσει πάνω από δύο μήνες από τις καταστροφικές πλημμύρες που έπληξαν την περιοχή μας. Ότι έχει συμβεί μέχρι τώρα ήταν πραγματικά ένα έγκλημα με μεγάλες πολιτικές ευθύνες της κυβέρνησης και όλων των αρμόδιων φορέων.
Η υγεία μας και των παιδιών μας μετράει!
Δεν χωράει κανένας εφησυχασμός και αναμονή με αυτούς που είναι υπεύθυνοι!!!
Απαιτούμε:
· Την άμεση επαναλειτουργία του Κέντρου Υγείας Παλαμά, με αποκατάσταση, συντήρηση και ανακαίνιση του κτηρίου.
· Μαζικές προσλήψεις με μια προκήρυξη όλων των κενών θέσεων στα Κέντρα Υγείας, με ανάπτυξη όλων των ειδικοτήτων - κλάδων και μονιμοποίηση των συμβασιούχων.
· Να μην υπάρχει καμία συμμετοχή των ασθενών και των ασφαλιστικών τους ταμείων, για ΥΓΕΙΑ-ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ-ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ-ΦΑΡΜΑΚΑ. Να πληρώσει το κράτος.
· Δραστικές αυξήσεις στους μισθούς των υγειονομικών με ένταξη στα Βαρέα και Ανθυγιεινά για όλους.
Εκ μέρους των φορέων