Ο Σύλλογος Διπλωματούχων Αγρονόμων Τοπογράφων Μηχανικών Ν. Καρδίτσας για το ζήτημα της μη έκδοσης οικοδομικών αδειών στον Δ. Παλαμά Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ανακοινώσεις
- Εκτύπωση
![Ο Σύλλογος Διπλωματούχων Αγρονόμων Τοπογράφων Μηχανικών Ν. Καρδίτσας για το ζήτημα της μη έκδοσης οικοδομικών αδειών στον Δ. Παλαμά](/media/k2/items/cache/76758b62a86b1807e92808df63e8d99c_L.jpg?t=20231107_175438)
Με αφορμή της ανταλλαγής επιστολών και απόψεων μεταξύ συναδέλφων, ευρύτερα του κλάδου και αρμόδιων υπηρεσιών και την αντίστοιχη αντιπαράθεση η οποία αναπτύσσεται τις τελευταίες ημέρες, ως Σύλλογος Διπλωματούχων Αγρονόμων Τοπογράφων Μηχανικών Ν. Καρδίτσας, στη βάση της συζήτησης και της απόφασης της Γενικής Συνέλευσης η οποία πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 25/10/2023, θεωρώντας πως οφείλουμε να τοποθετηθούμε επί ενός αμιγώς τεχνικού ζητήματος, με σαφείς πολιτικές προεκτάσεις, δηλώνουμε τα εξής:
Δύο μήνες μετά την κακοκαιρία Daniel η οποία έπληξε το Νομό Καρδίτσας με τις μεγαλύτερες επιπτώσεις να εντοπίζονται στην περιοχή του Δήμου Παλαμά, οι κάτοικοι προσπαθούν να επιστρέψουν στη καθημερινότητά τους. Περίπου 150 σπίτια κατέρρευσαν με αποτέλεσμα 150 οικογένειες να παραμένουν άστεγες. Το συγκεκριμένο γεγονός μιας φυσικής καταστροφής, με σαφείς, ωστόσο, συγκεκριμένες πολιτικές και τεχνικές ευθύνες, απλώς έφερε πολύ πιο έντονα στην επιφάνεια ένα μεγάλο πρόβλημα το οποίο υπάρχει στην περιοχή του Παλαμά τα τελευταία χρόνια και σε καμία περίπτωση δεν αναδείχθηκε τώρα.
Ως Σύλλογος Διπλωματούχων Αγρονόμων Τοπογράφων Μηχανικών εκτός του ότι από την πρώτη στιγμή καλέσαμε τα μέλη του Συλλόγου αλλά και συνολικά του κλάδου να συμμετέχουν στο πρωτοφανές κύμα αλληλεγγύης που αναπτύχθηκε στην ευρύτερη περιοχή, εκτιμήσαμε πως απαιτείται να αναδείξουμε το πρόβλημα για την μη έκδοση οικοδομικών αδειών στην περιοχή του Παλαμά, καθώς φαντάζει επίκαιρο όσο ποτέ το γεγονός ότι, μεταξύ των άλλων και οι 150 οικογένειες οι οποίες έμειναν άστεγες, δεν θα έχουν τη δυνατότητα να χτίσουν εκ νέου τις κατοικίες τους με βάση τα παραπάνω γραφόμενα, όπως ευαγγελίζουν η κυβέρνηση και η αντίστοιχη υπηρεσία Γενική Διεύθυνση Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών (Γ.Δ.Α.Ε.Φ.Κ.).
Παρά το γεγονός πως το συγκεκριμένο ζήτημα έρχεται από πολύ πίσω, περίπου μια δεκαετία πριν, και από το σύλλογό μας έχει ήδη αναδειχθεί από τις πρώτες ημέρες της σύστασής του, σε ότι αφορά το πρόσφατο παρελθόν, το πρώτο περιστατικό το οποίο ανέδειξε το ζήτημα που υφίσταται στην περιοχή έλαβε χώρα το 2017, οπότε και η ΥΔΟΜ απέρριψε κάθε αίτηση συναδέλφου για την έκδοση οικοδομικής αδείας, επικαλούμενη έγγραφο της Περιφέρειας Θεσσαλίας το οποίο σύμφωνα με την ερμηνεία της εν λόγω υπηρεσίας, έκανε λόγο για Αναθεώρηση του Εγκεκριμένου Ρυμοτομικού Σχεδίου του Παλαμά.
Ενώ όλα αυτά τα χρόνια έχουν γίνει κατά καιρούς μια σειρά αντίστοιχες προσπάθειες, τελευταίο περιστατικό το οποίο έχει πυροδοτήσει την προαναφερθείσα αντιπαράθεση, αφορά προσπάθεια συναδέλφου Αγρονόμου Τοπογράφου Μηχανικού για έκδοση οικοδομικής άδειας, καθώς η στάση της αρμόδιας υπηρεσίας παρέμεινε η ίδια. Αξίζει να αναφερθεί πως στις 17-01-2023 το Τμήμα Τοπογραφίας & Διαχείρισης Ακινήτων Π.Ε. Καρδίτσας, σε ερώτημα που υπέβαλε ο ιδιοκτήτης του εν λόγω οικοπέδου, έκρινε πως η μέθοδος που χρησιμοποιήθηκε στο Διάγραμμα Εφαρμογής είναι η ενδεδειγμένη και εσφαλμένα η αρμόδια υπηρεσία δεν εκδίδει οικοδομικές άδειες. Αντίστοιχα, σε ερώτημα που έθεσε ο συνάδελφος προς το Τμήμα Τοπογραφίας της Δ/ΝΣΗΣ Πολιτικής Γης, η απάντηση της υπηρεσίας ήταν θετική ως προς τη μεθοδολογία που χρησιμοποιήθηκε τόσο για το εξεταζόμενο Ο.Τ. όσο και για την ευρύτερη περιοχή που μελετήθηκε. Παράλληλα, τη σύμφωνη γνώμη είχε και από τον Σύλλογό μας.
Μάλιστα, με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του Συλλόγου Διπλωματούχων Αγρονόμων Τοπογράφων Μηχανικών Ν. Καρδίτσας που πραγματοποιήθηκε στις 27-03-2023 συντάχθηκε κείμενο το οποίο στάλθηκε στην Αποκεντρωμένη Διοίκηση Θεσσαλίας-Στερεάς Ελλάδας και στο ΥΠΕΝ, σχετικά με εσφαλμένες ερμηνείες διατάξεων σχετικά με τη δυνατότητα έκδοσης οικοδομικών αδειών στην περιοχή του Παλαμά αλλά και μια σειρά άλλων Πολεοδομικών ζητημάτων που εξακολουθούν να υφίστανται στο Νομό αλλά και στο Δήμο Καρδίτσας. Στο συγκεκριμένο κείμενο, μεταξύ άλλων, έγινε λόγος για την άρνηση έκδοσης οικοδομικών αδειών, η οποία, με βάση και το τεχνικό σκεπτικό το οποίο αναπτύξαμε και στην προαναφερθείσα απόφαση της Γ.Σ. μας, μας βρίσκει αντίθετους. Στο βαθμό που μας επιτρέπεται να έχουμε πλήρη εικόνα, σε κανέναν άλλο νομό της Περιφέρειας Θεσσαλίας, και όχι μόνο, οι συνάδελφοι δεν αντιμετωπίζουν αντίστοιχο πρόβλημα.
Κατόπιν όλων των παραπάνω, μετά το δημοσίευμα του άρθρου του συναδέλφου σε τοπικό μέσο και μετά από νέο αίτημα που έθεσε προς την αρμόδια υπηρεσία, η υπηρεσία (ορθώς) προώθησε την απάντησή της και στο Σύλλογό μας, κατά την οποία ωστόσο κρίνουμε πως εσφαλμένα ερμηνεύει την εγκύκλιο 15/1992 για την περίπτωση του Ρυμοτομικού Σχεδίου του Παλαμά. Συγκεκριμένα η εγκύκλιος αναφέρει ‘’Στις περιπτώσεις που διαπιστώνεται ασυμφωνία σχεδίου και πραγματικότητας σε βαθμό τροποποίησης είναι αναγκαίο να μην κυρώνεται το ΔΕ αλλά να κινείται η διαδικασία τροποποίησης του σχεδίου ώστε να αποφεύγεται η δημιουργία τετελεσμένων καταστάσεων’’. Η πραγματικότητα που αναφέρεται στην εγκύκλιο ορίζει την κατάσταση που υφίσταντο πριν την έγκριση του Ρυμοτομικού Σχεδίου και όχι την ενδεχόμενη καταπάτηση που μπορεί να δημιούργησε ο οικοπεδούχος κατά την κατασκευή της περίφραξής του ή την παράνομη κατασκευή πρόχειρων κατασκευών χωρίς την έκδοση αδειών.
Με την ίδια άλλωστε εσφαλμένη ερμηνεία η υπηρεσία μόλις λίγους μήνες πριν εκτιμούσε πως δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν κατατμήσεις σε διανομές όπως και το ότι σε γωνιακό οικόπεδο απαιτείται να έχει πρόσωπο σε διανοιγμένο δρόμο και στις δύο πλευρές, πράγμα που απορρίφθηκε με την απάντηση της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Θεσσαλίας – Στερεάς Ελλάδας, την οποία η ίδια η ΥΔΟΜ χρήζει ως «θεσμικό όργανο».
Ο Σύλλογός μας έχει προ πολλού, εξάλλου, τοποθετηθεί για την αναγκαιότητα πρόσληψης Αγρονόμου Τοπογράφου Μηχανικού στην ΥΔΟΜ Καρδίτσας αλλά και συνολικά την τεχνική της στελέχωση με μόνιμο και επαρκές τεχνικό προσωπικό συναδέλφων διπλωματούχων μηχανικών ώστε να υπάρχει δυνατότητα η υπηρεσία να δύναται να αποφανθεί για τόσο κρίσιμα ζητήματα και εντός του στενού χρονικού πλαισίου που το αντίστοιχο νομικό πλαίσιο ορίζει, και θέματα που αφορούν άμεσα τοπογραφικά ζητήματα να μην αποτελούν αποκλειστικά και μόνο υπόθεση των λιγοστών συναδέλφων οι οποίοι έχουν απομείνει στην υπηρεσία και σε πολλές περιπτώσεις, υπερβάλλοντας εαυτούς, να επιχειρούν να φέρουν εις πέρας όλες τις υποθέσεις.
Η πρόσφατη δημοσίευση άρθρου από τους δημότες Παλαμά επιβεβαιώνει τον ισχυρισμό για την αναγκαιότητα επίλυσης του θέματος που προκαλείται λόγω της εσφαλμένη ερμηνείας της ισχύουσας Νομοθεσίας. Το συγκεκριμένο, τέλος, ζήτημα, έχει αναδειχθεί από την πλευρά του Συλλόγου μας πολύ πιο επιτακτικά ήδη από το 2017 με συνεχείς συναντήσεις με θεσμικούς παράγοντες οι οποίοι άπτονται αντίστοιχων ζητημάτων όπως με εκπροσώπους του ΥΠΕΝ, με εκπροσώπους της Τοπικής Διοίκησης, με τοπικούς βουλευτές κ.α. και είναι τουλάχιστον ατυχές, οποιοσδήποτε από τους παραπάνω είτε να δηλώνει πως δεν το γνώριζε, είτε να τοποθετείται πως η όποια επίλυση να πρέπει να αφορά το ζήτημα των πλημμυρόπληκτων και μόνο, πολύ δε περισσότερο να επιχειρεί να το αξιοποιήσει για να αποκομίσει τα αντίστοιχα πολιτικά οφέλη.
Ο ισχυρισμός ‘’δεν βγαίνουν άδειες στον Παλαμά’’ πρέπει να αναιρεθεί και να ξεκινήσει η έκδοση οικοδομικών αδειών άμεσα. Τόσο όλες οι δημοτικές αρχές του Νομού μας όσο και η πολιτεία απαιτείται να πάρουν τα κατάλληλα μέτρα ώστε προβλήματα τα οποία δημιουργούνται λόγω της υποστελέχωσης των υπηρεσιών, η οποία, μεταξύ άλλων, οδηγεί ακόμη και σε εσφαλμένη ερμηνεία, εγκυκλίων αλλά και προϊσταμένων αρχών, να αντιμετωπιστεί και μαζί με αυτό όλα τα τεχνικά ζητήματα τα οποία μπορεί να δημιουργούνται εξαιτίας των.
Κλείνοντας επισημαίνουμε πως το περιγραφέν πρόβλημα αποτελεί ένα πρόβλημα όλων των οικισμών με σχέδια διανομής του Νομού μας και όχι μόνο πρόβλημα του Παλαμά, το οποίο ήρθε ακόμη πιο επιτακτικά στην επιφάνεια μετά την 7η Σεπτέμβρη και την κακοκαιρία “Daniel” και απαιτεί συνολική και άμεση λύση.
Ως Σύλλογος Αγρονόμων Τοπογράφων Μηχανικών, στη βάση των αποφάσεων όλων των προηγούμενων Γενικών μας Συνελεύσεων και κυρίως στην απόφαση της Γενικής Συνέλευσης της 27/3/2023, με συνεργατική διάθεση, παραμένουμε στη διάθεση συναδέλφων, υπηρεσιών και φορέων για την ομαλή και απρόσκοπτη επίλυση όλων των ζητημάτων τα οποία έχουν προκύψει και περιγράφονται στο παρόν κείμενο αλλά και σε προηγούμενες ανακοινώσεις του Συλλόγου μας.
Το Δ.Σ. του Συλλόγου Διπλωματούχων Αγρονόμων Τοπογράφων Μηχανικών Ν. Καρδίτσας