ΔΕΥΑ Καρδίτσας: Ευαισθητοποίηση κατοίκων για λελογισμένη χρήση παρεχόμενου νερού ύδρευσης Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ανακοινώσεις
- Εκτύπωση
![ΔΕΥΑ Καρδίτσας: Ευαισθητοποίηση κατοίκων για λελογισμένη χρήση παρεχόμενου νερού ύδρευσης](/media/k2/items/cache/37071d644782542fe1c83ce61b41d843_L.jpg)
Σύμφωνα με έκτακτο δελτίο επικίνδυνων καιρικών φαινομένων που εξέδωσε η ΕΜΥ αναμένονται στην περιοχή μας ιδιαίτερα υψηλές θερμοκρασίες για παρατεταμένο χρονικό διάστημα και ως εκ τούτο αναμένεται και αύξηση της ζήτησης του παροχετευόμενου πόσιμου νερού.
Για τη διασφάλιση επομένως της απρόσκοπτης παροχέτευσης πόσιμου νερού στις Τοπικές Κοινότητες, παρακαλούνται οι δημότες να περιορίζουν την χρήση του πόσιμου ύδατος, αποκλειστικά για την κάλυψη των οικιακών τους αναγκών και όχι για αρδευτικές ή άλλες ανάγκες.
Επιπρόσθετα είναι αναγκαία η εκταμίευση επαρκούς ποσότητας νερού στις δεξαμενές αποθήκευσης, για την διασφάλιση της λειτουργίας των πυροσβεστικών κρουνών λόγω και του αυξημένου κινδύνου εκδήλωσης πυρκαγιών........
ΔΕΥΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ