Προσφορά 4 ετών στην τοπική κοινωνία από το ΚΔΑΠ ΜΕΑ Πρόσβαση Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ανακοινώσεις
- Εκτύπωση
![Προσφορά 4 ετών στην τοπική κοινωνία από το ΚΔΑΠ ΜΕΑ Πρόσβαση Καρδίτσας](/media/k2/items/cache/fa08b90becc95efe603e32e0f18bcdf1_L.jpg)
Το ΚΔΑΠ ΜΕΑ Πρόσβαση Καρδίτσας εστιάζει στη βελτίωση της ζωής των ατόμων με αναπηρία, την ανάπτυξη και την ενίσχυση των δεξιοτήτων τους, καθώς και τη στήριξη των οικογενειών τους.
Στόχος μας είναι πάντα η δημιουργία ενός πλαισίου εμπιστοσύνης, δημιουργικότητας, αποδοχής και έκφρασης των παιδιών μας. Είμαστε μια δομή παιδαγωγικού χαρακτήρα, η οποία πέρα από την ψυχαγωγία των παιδιών προσπαθεί συνεχώς να ενισχύσει τις γνωστικές και κινητικές τους δεξιότητες, μέσα από τη δημιουργική απασχόληση.
Κύριο μέλημά μας είναι η κοινωνικοποίηση των παιδιών μας μέσα από πολύπλευρες δράσεις και δραστηριότητες (συμμετοχή σε συλλόγους της πόλης μας, κολύμβηση, αναρρίχηση, χορευτικές ομάδες, εργαστήριο συντήρησης έργων τέχνης, εκδρομές, μαγειρική, αισθητηριακό παιχνίδι, επίσκεψη στο Σ.Φ.Ε.Κ., αλλά και σε παιδότοπους και πισίνες, κ.ά.). Επιπλέον, αυτή η αλληλεπίδραση των παιδιών και η μεταξύ τους συνεργασία ενισχύει την αποδοχή του διαφορετικού.
Επιδίωξή μας να αγωνιζόμαστε για έναν κόσμο χωρίς διακρίσεις και στερεότυπα απέναντι στη διαφορετικότητα.
Η δομή μας στελεχώνεται πάντα από έμπειρο και εξειδικευμένο προσωπικό που δίνει καθημερινά τον καλύτερο του εαυτό για τη σταδιακή βελτίωση της ποιότητας ζωής των ατόμων με αναπηρία και την πληρέστερη ένταξή τους στην κοινωνία.
Η ερχόμενη σχολική χρονιά έρχεται με περισσότερες εκπλήξεις!
Διεύθυνση & στοιχεία επικοινωνίας:
2ο χλμ Περιφερειακής οδού Καρδίτσας-Τρικάλων, Καρδίτσα, 43100
2441040048, 6977455322, 6974805389, 6943055338
ΚΔΑΠ ΜΕΑ Πρόσβαση Καρδίτσας