Γιορτή για τον αθλητισμό στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Σοφάδων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Το σύνθημα της 10ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού ήταν «Η Κίνηση δίνει Ζωή́». Στα πλαίσια του εορτασμού της φέτος, στον αύλειο χώρο του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σοφάδων, πραγματοποιήθηκαν, την Πέμπτη 9/11/2023, ποικίλες αθλητικές δράσεις και εκδηλώσεις από τους μαθητές και τις μαθήτριες της σχολικής μονάδας.
Ο Αθλητισμός μπορεί να προσφέρει μέσω της συμμετοχής, της προσπάθειας, του συναγωνισμού και της προσωπικής υπέρβασης. Η έννοια του αθλητισμού δεν περιλαμβάνει όμως απλά τη σωματική άσκηση, αλλά έχει να κάνει με την προσπάθεια για μέγιστη πνευματική απόδοση, ενώ παράλληλα το παιδί μαθαίνει να ακολουθεί κάποιους κανόνες και να σέβεται συμπαίκτες, ανταγωνιστές και κάθε διαφορετικότητα. Αυτό προσπάθησαν να μεταλαμπαδεύσουν οι εκπαιδευτικοί της σχολικής μονάδας μέσα από διάφορα βίντεο που παρουσίασαν, αλλά και μέσα από ζωγραφιές και αφίσες που φιλοτέχνησαν μαζί με τα παιδιά.
Με την άσκηση, το παιδί συνειδητοποιεί τις δυνάμεις του, γίνεται ανεξάρτητο, και γεμίζει αυτοπεποίθηση Οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής με στόχο να ενώσουν τους μαθητές και τις μαθήτριες και να καταστήσουν το σχολείο ενεργητικό, συνεργατικό, κριτικό και δημιουργικό και προκειμένου να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία του ατόμου, οργάνωσαν παιχνίδια και αθλητικούς αγώνες.
Ας βάλουμε λοιπόν την απλή άσκηση στη ζωή μας και ας τη δούμε σαν κάτι χρήσιμο και διασκεδαστικό. Ας υιοθετήσουμε καινούριες συνήθειες που θα μας επιτρέψουν να βελτιώσουμε την καθημερινότητά μας αλλά και την ψυχολογία μας, διαμήνυσαν όλα τα παιδιά!
Ο διευθυντής της σχολικής μονάδας
Ιωάννης Τασιάς