Δημοτικό Σχολείο Αγναντερού: "Υιοθετούμε τον ποταμό Βουβουλίνα του τόπου μας" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Οι μαθητές/τριες του Δημοτικού Σχολείου Αγναντερού στο πλαίσιο της δράσης του Ι.Ε.Π. "Τα σχολεία υιοθετούν χερσαία και παράκτια οικοσυστήματα της Ελλάδας", υιοθέτησαν το ποτάμι "Βουβουλίνα" της περιοχής τους.
Κατά την πρώτη επίσκεψή τους στο ποτάμι ¨επικύρωσαν¨ την υιοθεσία με ένα έργο τέχνης χρησιμοποιώντας υλικά που πρόσφερε το ίδιο το ποτάμι (Land Art). Στη συνέχεια πραγματοποίησαν ποικίλες δράσεις, παρατήρησαν και κατέγραψαν τη χλωρίδα και πανίδα του οικοσυστήματος, κατέγραψαν τις ανάγκες παρέμβασης για την εξυγίανση του οικοσυστήματος, προχώρησαν στην αποκομιδή των απορριμμάτων και τέλος απέδωσαν εικαστικά εικόνες του τοπίου.
ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΝΑΝΤΕΡΟΥ