Εκπαιδευτικοί του 1ου Πειραματικού Γυμνασίου Καρδίτσας στη Βαρκελώνη στο πλαίσιο κινητικότητας ERASMUS+
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
![Εκπαιδευτικοί του 1ου Πειραματικού Γυμνασίου Καρδίτσας στη Βαρκελώνη στο πλαίσιο κινητικότητας ERASMUS+](/media/k2/items/cache/d415e69a3a72fb16ae5fef23f6e66ed3_L.jpg)
Στη Βαρκελώνη της Ισπανίας βρέθηκαν 10 εκπαιδευτικοί του 1ου Πειραματικού Γυμνασίου Καρδίτσας από τις 19 ως τις 26 Ιουνίου 2023, στο πλαίσιο βραχυπρόθεσμου έργου για την κινητικότητα του προσωπικού στη σχολική εκπαίδευση ERASMUS+ κατηγορίας KA122-SCH.
Οι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν επιμορφωτικό πρόγραμμα με τίτλο: “Εκπαίδευση STEAM: Μια Νέα Μαθησιακή Προσέγγιση”, που διοργανώθηκε από τον εκπαιδευτικό οργανισμό STUCOM και πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του στο κέντρο της Βαρκελώνης.
Εκτός από την απόκτηση γνώσεων και δεξιοτήτων σχετικά με την εκπαίδευση STEAM ως προσέγγιση στα αναλυτικά προγράμματα, η ομάδα των εκπαιδευτικών είχε την ευκαιρία να ανταλλάξει απόψεις με διαφορετικές προσωπικότητες και κουλτούρες, να γνωρίσει και να εξοικειωθεί με διαφορετικά εργασιακά, πολιτισμικά και γλωσσικά περιβάλλοντα.
Οι συμμετέχοντες ερχόμενοι σε επαφή με καλές πρακτικές άλλων σχολείων, απέκτησαν μοναδικές και εποικοδομητικές εμπειρίες, τις οποίες ενδεχομένως στο μέλλον να μπορέσουν να εφαρμόσουν και στον δικό τους επαγγελματικό χώρο.
Οι 10 εκπαιδευτικοί πέτυχαν να υλοποιήσουν τους στόχους του προγράμματος, παράλληλα ανέπτυξαν φιλίες και σχέσεις που ευελπιστούν πως θα συνεχιστούν και στο μέλλον και επέστρεψαν πλουσιότεροι, με διευρυμένους τους ορίζοντές τους από πολλές απόψεις και με γεμάτες τις αποσκευές τους με αναμνήσεις και ταξιδιωτικές εντυπώσεις, αφού οργάνωσαν το πρόγραμμά τους και την ολιγοήμερη διαμονή τους έτσι, που να συνδυάζεται το τερπνόν μετά του ωφελίμου στην όμορφη και ιστορική πόλη της Βαρκελώνης στην Ισπανία.
Εν κατακλείδι η συμμετοχή τους στο πρόγραμμα ήταν μια εμπειρία ζωής χρήσιμη και ξεχωριστή συγκεντρωμένη σε μικρό χρονικό διάστημα που θεωρούν πως θα τους μείνει αλησμόνητη για πάντα.
Από το 1ο Πειραματικό Γυμνάσιο Καρδίτσας