Ολοκληρώθηκε η ονοματοδοσία του μουσείου της Πορτίτσας σε "Πέτρος Κομπορόζος" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Με μεγάλη επιτυχία και σε θερμό κλίμα πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 06 Αυγ 23 η προγραμματισμένη εκδήλωση ονοματοδοσίας του μουσείου Πορτίτσας σε «ΠΕΤΡΟΣ ΚΟΜΠΟΡΟΖΟΣ» αναγνωρίζοντας το έργο που πρόσφερε ο εκλιπών στο μουσείο αλλά και στο λαογραφικό σύλλογο Πορτίτσας ‘’ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ’’.
Στην εκδήλωση χαιρετισμό απηύθυναν ο πρόεδρος πολιτιστικών συλλόγων Ν. Καρδίτσας κ. Στεργιόπουλος Μανώλης , ο πρόεδρος της τοπικής κοινότητας κ. Τσικρίκης Σωτήριος και ο πρώην πρόεδρος του συλλόγου κ. Τσικρίκης Βάιος. Τίμησαν με την παρουσία τους την εκδήλωση ο πρώην διευθυντής εφορίας αρχαιοτήτων κ. Χατζηαγγελάκης Λεωνίδας, ο τέως πρόεδρος ιστορικού λαογραφικού μουσείου Καρδίτσας κ. Μπάγκος Χρήστος, ο Πανοσιολογιότατος Κύριλλος Κουκόσιας, ο Υποδιοικητής Νοσοκομείου Καρδίτσας κ. Κουκουζέλης Γεώργιος, ο πρόεδρος της Ένωσης Αποστράτων Αξιωματικών Ν. Καρδίτσας Υποστράτηγος (εα) κ. Παπαστεφανής Ερμόλαος, εκπρόσωπος του Μητροπολίτη Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλλων, εκπρόσωπος του βουλευτή Καρδίτσας κ. Τσιάρα Κωνσταντίνου καθώς και πλήθος κόσμου συνεργατών και συχωριανών.
Κύρια ομιλήτρια η επί χρόνια συνεργάτης του κ. Φωτεινή Λέκκα η οποία φανερά συγκινημένη έκανε ένα σύντομο βιογραφικό για τον εκλιπόντα, αναφέρθηκε στο έργο του, στο πάθος του για την παράδοση, αλλά και στον ΠΕΤΡΟ ΚΟΜΠΟΡΟΖΟ ως άνθρωπο. Έτερος ομιλητής ο πρώην Δήμαρχος Μητρόπολης κ. Γιοβάνης Γεώργιος αναφέρθηκε στην συνεργασία τους για την δημιουργία του μουσείου, για την συγκέντρωση ενός τεράστιου πλούτου αρχείων, μουσειακών αντικειμένων και άϋλων καταγραφών για την αγαπημένη του Πορτίτσα, χαρακτηρίζοντάς τον ταυτόχρονα σεμνό, διακριτικό και ακαταπόνητο.
Τέλος ακολούθησαν τα αποκαλυπτήρια της επιγραφής ονοματοδοσίας από την πρόεδρο του συλλόγου Πορτίτσας ¨ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ¨ κ. Μπελάγια Ειρήνη μαζί με τον αδερφό του εκλιπόντος κ. Κομπορόζο Βασίλη σε κλίμα συγκίνησης για έναν άνθρωπο που η ΠΟΡΤΙΤΣΑ δεν έφυγε ποτέ από την σκέψη του.
ΠΕΤΡΟ ΚΟΜΠΟΡΟΖΟ θα σε θυμόμαστε πάντα για το παράδειγμα, την ακεραιότητα, το ήθος και για όλα όσα μα δίδαξες.
Το ΔΣ του Συλλόγου