Όλα έτοιμα για το 1ο Hip-Hop Festival Θεσσαλίας στην Καρδίτσα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
![Όλα έτοιμα για το 1ο Hip-Hop Festival Θεσσαλίας στην Καρδίτσα](/media/k2/items/cache/9046d3eefcca0f82c88da09e2e85e110_L.jpg)
Κάλεσμα στους νέους και τις νέες της πόλης, αλλά και σε ανθρώπους μεγαλύτερης ηλικίας που θέλει να γνωρίσουν καλύτερα ένα από τα μουσικά είδη με την μεγαλύτερη απήχηση παγκοσμίως απηύθυναν κατά τη διάρκεια συνέντευξης τύπου οι συνδιοργανωτές του 1ου Hip-Hop Festival Θεσσαλίας που θα πραγματοποιηθεί το διήμερο Παρασκευή 30/6 και Σάββατο 1/7 στο άλσος Παυσιλύπου με συμμετοχές σχημάτων hip hop από την Καρδίτσα τη Θεσσαλία, αλλά και άλλες περιοχές.
Το Φεστιβάλ συνδιοργανώνεται από την Περιφέρεια Θεσσαλίας- Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας και το Επιμελητήριο με την υποστήριξη και του Εμπορικού Συλλόγου της πόλης.
Στην συνέντευξη συμμετείχαν ο Αντιπεριφερειάρχης κ. Κων. Νούσιος, ο θεματικός Αντιπεριφερειάρχης κ. Δημ. Αναγνωστόπουλος, ο Οικονομικός Επόπτης του ΕΒΕ κ. Κων. Λαμπρόπουλος ο Υπεύθυνος Συμβουλευτικής Υποστήριξης Επιχειρήσεων του ΕΒΕ κ. Γ. Στεργιούλης, ο Πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου Καρδίτσας κ. Αρ. Αντωνίου, ο παραγωγός κ. Σ. Πετράκης και οι Καρδιτσιώτες καλλιτέχνες της hip-hop μουσικής ZF MOODY και MESHAYA
Ο κ. Νούσιος χαρακτήρισε πρωτοποριακό και πρωτότυπο event για την περιοχή μας το 1ο Hip-Hop Φεστιβάλ Θεσσαλίας που θα φιλοξενηθεί στην Καρδίτσα στο οποίο 11 καλλιτέχνες από τη Θεσσαλία , αλλά και άλλοι από όλη την Ελλάδα, θα παρουσιάσουν όπως είπε ένα μοναδικό πρόγραμμα, που συνδυάζει τέχνη και τεχνική.
«Το Hip – Hop είναι ένα μουσικό είδος που δημιουργήθηκε στις ΗΠΑ τη δεκαετία του ‘70 και αποτελείται από μια στυλιζαρισμένη ρυθμική μουσική και μια ρυθμική και ομοιοκατάληκτη ομιλία που ψάλλεται. Έγινε ευρύτερα γνωστό στα τέλη της δεκαετίας του 1980, ενώ στη δεκαετία του 2000 έγινε το πιο δημοφιλές είδος μουσικής στον κόσμο, με μεγάλη απήχηση στη νεολαία» τόνισε επισημαίνοντας ότι η Περιφέρεια Θεσσαλίας – ΠΕ Καρδίτσας στηρίζει έμπρακτα τη διοργάνωση μαζί με το Επιμελητήριο και τον Εμπορικό Σύλλογο Καρδίτσας, στο πλαίσιο μιας προσπάθειας να παρουσιαστεί στην πόλη μας ένα ιδιότυπο, ξεχωριστό και δημιουργικό event για τους λάτρεις του είδους και όχι μόνο και κάλεσε τους Καρδιτσιώτες και τους επισκέπτες του διημέρου να απολαύσουν ένα μοναδικό θέαμα
Την στήριξη του ΕΒΕ και του Εμπορικού Συλλόγου Καρδίτσας μετέφεραν με σύντομες παρεμβάσεις τους και οι κ.κ. Κων. Λαμπρόπουλος και Αρ. Αντωνίου αντίστοιχα τονίζοντας ότι με τη διοργάνωση αναδεικνύεται και το τοπικό καλλιτεχνικό δυναμικό που ασχολείται με το είδος
Με τη σειρά τους οι δύο συμπολίτες μουσικοί hip-hop ευχαρίστησαν της Περιφέρεια το ΕΒΕ και τον Εμπορικό Σύλλογο Καρδίτσας που υποστηρίζουν τη διοργάνωση που αφορά ένα είδος μουσικής, αλλά και μια γενικότερη φιλοσοφία και κουλτούρα που έχει τεράστια απήχηση παγκοσμίως, τόνισαν ότι ασχολούνται για περίπου 2 δεκαετίες με το είδος εκφράζοντας την άποψη ότι είναι ένας γνήσιος και σύγχρονος τρόπος έκφρασης.
Το πρόγραμμα του φεστιβάλ
Παρασκευή 30.6
21:00: ADD1CTS
21:45: RONDOBOI
22:30: Dj BOOKER + MC YINKA
Σάββατο 01.07
21:00: ZF MOODY, MESHAYA, LOIMOS
22:30: TWINSINITY
Η είσοδος είναι ελεύθερη.
Κωστής Κριτσιάνης