18ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας: «Ας ομορφύνουμε το Σχολείο μας»!!
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Το Σάββατο 16 Σεπτεμβρίου 2023 διοργανώθηκε στο 18ο Δημ. Σχολείο Καρδίτσας μια δράση σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων. Μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί με χρώματα, ρολά βαψίματος, με καλή διάθεση και πολλά χαμόγελα, ανανέωσαν και ομόρφυναν το σχολείο τους, βάφοντας τους εξωτερικούς τοίχους.
Ήταν εκτός των άλλων μία εξαιρετικά διδακτική δράση για όλους και ιδιαίτερα για τα παιδια που εκτός από τη συνεργασία, κατανόησαν τι σημαίνει σεβασμός στη δημόσια περιουσία, έμαθαν τι σημαίνει κόπος για το δημόσιο όφελος, προσφορά και εθελοντισμός! Η αρχική σκέψη για την υλοποίηση της δράσης ήταν το ότι αν τα παιδιά μάθουν μέσα από τα παραδείγματα κι όχι μέσα από θεωρίες και συμβουλές, υπάρχει ελπίδα να φτιάξουνε μια κοινωνία αύριο, καλύτερη από αυτή που εμείς δημιουργήσαμε!! Ο Σύλλογος Διδασκοντων και η Διευθύντρια του Σχολείου κ. Πρίτσα Ελένη ευχαριστούμε από καρδιάς όλους όσους συμμετείχαν στη δράση, παιδιά, γονείς, συναδέλφους εκπαιδευτικούς και ιδιαιτέρως τον κ. Φώτη Μητσογιάννη που ήταν ο συντονιστής της δράσης!!
Από το 18ο Δημοτικό Σχολείο