«Όχι» στην παρουσία της ΕΛ.ΑΣ. στα γήπεδα είπαν οι αστυνομικοί της Καρδίτσας (+Φωτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Κοινωνικές - Αστυνομικές
- Εκτύπωση
![«Όχι» στην παρουσία της ΕΛ.ΑΣ. στα γήπεδα είπαν οι αστυνομικοί της Καρδίτσας (+Φωτο +Βίντεο)](/media/k2/items/cache/a2c63632f88bbc51e0705807c2e327ff_L.jpg?t=20231211_133611)
Καθολική ήταν η συμμετοχή των αστυνομικών της Καρδίτσας στη σημερινή (Δευτέρα 11/12) κινητοποίηση που πραγματοποιήθηκε μπροστά στην Αστυνομική Διεύθυνση Καρδίτσας ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Αστυνομικών Υπαλλήλων (Π.Ο.ΑΣ.Υ.) για τα φαινόμενα οπαδικής βίας.
Ο Πρόεδρος της Ένωσης Αστυνομικών Υπάλληλων Ν. Καρδίτσας κ. Ιωαν. Μακρής ευχαρίστησε τους συναδέλφους του για την μεγάλη ανταπόκρισή τους στο κάλεσμα της Ομοσπονδίας και της Ένωσης για την πραγματοποίηση της συγκέντρωσης που έχει όπως είπε συμβολικό χαρακτήρα αφενός να ενώσει τις προσευχές και τις ευχές όλων των αστυνομικών της χώρας για τον νεαρό συνάδελφό τους που τραυματίστηκε σοβαρά στη διάρκεια επεισοδίων που για μία ακόμα φορά έλαβαν χώρα στο περιθώριο ενός αγώνα και αφετέρου για να δηλώσουν την αποφασιστικότητά τους να μπει ένα τέλος στην εμπλοκή της ΕΛ.ΑΣ στην ασφάλεια των αγώνων.
Σε δηλώσεις του στα ΜΜΕ χαρακτήρισε ως κακό απόστημα που δεν έχει σπάσει τη βία στον αθλητισμό και οι ελληνικές κυβερνήσεις διαχρονικά όπως είπε δεν δείχνουν διάθεση να το αντιμετωπίσουν ριζικά και όσο αυτό παραμένει μετράμε θύματα που δεν έχουν χρώμα
«Αυτό το πράγμα πρέπει να σταματήσει και να σταματήσει τώρα. Ώς Ενωση Αστυνομικών Υπαλλήλων Καρδίτσας θεωρούμε ότι φτάσαμε στο μη παραπέρα. Δυστυχώς αυτά που ακούσαμε και σήμερα από την κυβέρνηση μας κάνουν να θεωρούμε ότι το πρόβλημα δεν θα λυθεί ούτε αυτή τη φορά και κρούουμε τον κώδωνα του κινδύνου» τόνισε επαναλαμβάνοντας την θέση των αστυνομικών υπαλλήλων ότι δεν πρέπει να είναι μέσα στα γήπεδα «Είναι λάθος να υπάρχουν αστυνομικοί και να προστατεύουν ιδιωτικά συμφέροντα ΠΑΕ και επιχειρήσεων. Οι ίδιοι θα πρέπει να διαφυλάξουν το προϊόν που πουλάνε» τόνισε μεταφέροντας και τις ευχές όλων των συναδέλφων του προς τον τραυματία αστυνομικό
Να σημειωθεί ότι τη συμπαράστασή του στους αστυνομικούς υπαλλήλους εξέφρασε και ο Μητροπολίτης κ. Τιμόθεος ο οποίος διερχόμενος από το σημείο σταμάτησε και συνομίλησε για λίγα λεπτά με τον Αστυνομικό Δ/ντη Ταξίαρχο Μιλτ. Αλεξάκη τον Πρόεδρος της Ένωσης Αστυνομικών Υπαλλήλων και άλλους αστυνομικούς.
Κωστής Κριτσιάνης