Καρδίτσα: «Ξέμειναν» πολλές ημέρες εκτός κάδου απορρίμματα στην οδό Βασ. Μετάξη Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Κοινωνικές - Αστυνομικές
- Εκτύπωση
![Καρδίτσα: «Ξέμειναν» πολλές ημέρες εκτός κάδου απορρίμματα στην οδό Βασ. Μετάξη](/media/k2/items/cache/2d3a8355e0910fe57e4dbf87c644a949_L.jpg?t=20231120_125328)
Δέκτης παραπόνων για την μη αποκομιδή απορριμμάτων που βρίσκονται για αρκετές μέρες εκτός κάδων σε κεντρικό σημείο της πόλης της Καρδίτσας δέχθηκε το KarditsaLive.Net.
Ειδικότερα περίοικοι της οδού Βασιλικής Μετάξη μας ανέφεραν ότι εδώ και 15 περίπου μέρες μια στοίβα απορριμμάτων -κυρίως χαρτόκουτα συσκευασιών- βρίσκονται εκτεθειμένα πίσω από τους κάδους μηχανικής αποκομιδής και ανακύκλωσης που βρίσκονται στο δεξιό πεζοδρόμιο στο ύψος της διασταύρωσης με την οδό Γρ. Λαμπράκη φράζοντας τη διέλευση των πεζών και αποτελώντας πλέον εστία μόλυνσης.
Όπως μας ανέφεραν, έχουν ενημερώσει το Δήμο για να προχωρήσει στην αποκομιδή τους, αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε ακόμα. Όπως διαπιστώσαμε επισκεπτόμενοι το σημείο το πρωί της Δευτέρας τα απορρίμματα παραμένουν στο χώρο, αν και οι παρακείμενοι κάδοι ήταν άδειοι, καθώς τόσο η υπηρεσία καθαριότητας του Δήμου, όσο και η εταιρεία που κάνει την αποκομιδή των ανακυκλώσιμων υλικών από τους μπλε κάδους είχαν προφανώς διέλθει από το σημείο χωρίς κάποιος από τους δύο να συλλέξει τα εκτός κάδων απορρίμματα.
Σε επικοινωνία μας με τον αρμόδιο Αντιδήμαρχο κ. Σωτ. Αντωνίου μας ανέφερε ότι η αποκομιδή θα γίνει άμεσα από εργάτες του Δήμου ίσως και εντός της ημέρας.
Κ.Κ.