Κωνσταντοπούλου στη Βουλή: "Γιατί δεν λειτούργησε και δεν λειτουργεί το Κράτος στον Βλοχό;" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
![Κωνσταντοπούλου στη Βουλή: "Γιατί δεν λειτούργησε και δεν λειτουργεί το Κράτος στον Βλοχό;"](/media/k2/items/cache/104a05100487035d5bb2cc77ce719af7_L.jpg)
Νέα ερώτηση Βουλή σχετικά με τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι πλημμυροπαθείς και ειδικότερα οι κάτοικοι του Βλοχού κατέθεσε η πρόεδρος της Πλεύσης Ελευθερίας Ζωή Κωνσταντοπούλου.
Αναλυτικά η ερώτηση:
Μετά τις καταστροφικές πλημμύρες που διέλυσαν τη Θεσσαλία, ελλείψει αντιπλημμυρικών έργων και υποδομών, για τα οποία είχαν διατεθεί στο πρόσφατο παρελθόν εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ, οι κάτοικοι των πληγεισών περιοχών αφέθηκαν κυριολεκτικά στη μοίρα τους, την ώρα που η Κυβέρνηση επιδόθηκε σε μία άκρατη προεκλογική στήριξη του εμπλεκόμενου στην κακοδιαχείριση κονδυλίων και στα «αντιπλημμυρικά έργα-φαντάσματα» Περιφερειάρχη Θεσσαλίας Κ. Αγοραστού, που τελικά καταψηφίστηκε από τους πολίτες.
Στις πρόσφατες 5 επισκέψεις μου στις πληγείσες περιοχές της Θεσσαλίας, όπου πήγα ξανά και ξανά για να συμπαρασταθώ στους κατοίκους και να τους μεταφέρω δύναμη και βοήθεια, είδα με τα μάτια μου την απόλυτη εγκατάλειψη που βιώνουν, μαζί με την περιφρόνηση, την ακατάσχετη υποσχεσιολογία, την διαφήμιση αρωγής που δεν έρχεται και τον αποπροσανατολισμό.
Στην τελευταία επίσκεψή μου στον Βλοχό Καρδίτσας την Τετάρτη 11 Οκτωβρίου 2023 διαπίστωσα ότι, 35 ημέρες μετά την πρώτη πλημμύρα:
- Κανένα σπίτι δεν ήταν ούτε είναι κατοικήσιμο ούτε και μπορεί να αποκατασταθεί
- Στο χωριό δεν υπήρχε ούτε πόσιμο νερό ούτε ρεύμα
- Το χωριό ήταν βουτηγμένο ακόμη στη λάσπη και δεν είχαν περισυλλεγεί τα νεκρά ζώα που οι κάτοικοι είχαν συγκεντρώσει σε συγκεκριμένο σημείο του χωριού
- Δεν είχαν περισυλλεγεί ούτε τα απορρίμματα, οι κατεστραμμένες οικοσκευές και συνολικά τα κατεστραμμένα υλικά, που παρέμεναν στους δρόμους
- Οι εικόνες ήταν βιβλικές. Στη στέγη ενός σπιτιού βρισκόταν ακόμη το κουφάρι ενός πρόβατου, ενώ στη στέγη ενός άλλου σπιτιού ένας δημόσιος κάδος απορριμμάτων
- 41 οικογένειες δεν έχουν λάβει καμμία αρωγή
- Κάτοικοι κοιμούνται σε ράντζα στην Εκκλησία
-Καμμία επίσημη ενημέρωση για το άμεσο μέλλον δεν έχει δοθεί στους κατοίκους, που βίωσαν και βιώνουν την έλλειψη μέριμνας, την εγκατάλειψη, τον θάνατο, την αγωνία για τη ζωή τους και τη ζωή των παιδιών και των μεγαλύτερων και που στερούνται όχι μόνον την κατοικία τους αλλά και τη ζωή τους
Από την επίσκεψή μου μέχρι σήμερα και παρά τις επανειλημμένες παρεμβάσεις μου στη Βουλή, ελάχιστες ενέργειες έγιναν, ενώ η προηγούμενη από 16/10/2023 επίκαιρη ερώτησή μου προς εσάς δεν απαντήθηκε.
Με δεδομένη αυτήν την αδιανόητη για Κράτος Δικαίου κατάσταση
ΕΡΩΤΑΣΘΕ
1. Γιατί δεν λειτούργησε και δεν λειτουργεί το Κράτος στον Βλοχό Καρδίτσας; Πού οφείλεται η πλήρης απουσία κάθε μέριμνας ώστε να αποκατασταθεί στοιχειωδώς η καθημερινότητα το ταχύτερο δυνατόν και να πάψει το χωριό να αποτελεί μια ενεργή εστία μολύνσεως και έναν τόπο που
αποπνέει πόνο και καταστροφή;
2. Για ποιο λόγο μέχρι σήμερα δεν έχουν στηριχθεί οι κάτοικοι με ουσιαστικές ενέργειες, ώστε να μπορέσουν να ξεπεράσουν το συλλογικό και προσωπικό τραυματικό βίωμα και να ξαναχτίσουν τη ζωή τους; Γιατί δεν έχουν ακόμη λάβει ουσιαστική ενίσχυση, πραγματική ενημέρωση και οικονομική στήριξη ώστε να μπορέσουν να ζήσουν; Θα πράξετε τα οφειλόμενα ή ελπίζετε να ξεχαστούν οι άνθρωποι αυτοί;