Τ.Ε. Καρδίτσας ΚΚΕ: "Στη μάχη απεγκλωβισμού κατοίκων δυνάμεις του ΚΚΕ και της ΚΝΕ" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
![Τ.Ε. Καρδίτσας ΚΚΕ: "Στη μάχη απεγκλωβισμού κατοίκων δυνάμεις του ΚΚΕ και της ΚΝΕ"](/media/k2/items/cache/cd39ff2d6dfc8d3e4879e88e209bbd3b_L.jpg)
Οι δυνάμεις του ΚΚΕ, με εξοπλισμό και βάρκες, ρίχτηκαν το Σάββατο στη μάχη για απεγκλωβισμό κόσμου από τα πλημμυρισμένα χωριά του Δήμου Παλαμά.
Τα μέλη και φίλοι του Κόμματος επιχείρησαν στο χωριό Μαραθέα και βοήθησαν κόσμο που είναι μέσα στα νερά για 4 μέρες, ενώ την Παρασκευή από το μεσημέρι ως το βράδυ, βοηθούσαν σε απεγκλωβισμό στον Κοσκινά.
Στο χωριό Μαραθέα βρίσκεται και η γραμματέας της ΤΕ Καρδίτσας του ΚΚΕ, Χριστίνα Μπεκιάρη που κατάγεται και από το συγκεκριμένο χωριό.
Η κατάσταση που επικρατεί θυμίζει πολεμικό τοπίο και καταδεικνύει για άλλη μια φορά ότι ο κρατικός μηχανισμός είναι ασυντόνιστος και καθοριστική είναι η συμβολή του λαού της περιοχής που με τα αγροτικά τους μηχανήματα τρακτέρ, αγροτικά, πλατφόρμες απεγκλωβίζουν τον ταλαιπωρημένο και εξουθενωμένο κόσμο που για άλλη μια φορά βιώνει την εγκληματική πολιτική των κυβερνήσεων και των τοπικών δημοτικών και περιφερειακών αρχών που μετέτρεψαν όλο τον θεσσαλικό κάμπο σε μια απέραντη λίμνη που θυμίζει... ορυζώνες κάποιου ασιατικού κράτους.
Ακόμη πολλά προβλήματα έχουν δημιουργηθεί σε όλη την περιοχή, καθώς είναι μια απέραντη υγειονομική βόμβα γιατί υπάρχουν πάρα πολλά νεκρά ζώα. Πρέπει άμεσα να παρθούν μέτρα γιατί θα υπάρχει υγειονομικό πρόβλημα.
«Τελειώσαμε... Καταστραφήκαμε...» είναι η κραυγή οργής και αγανάκτησης των κάτοικων για αυτή τη μεγάλη καταστροφή. Για δεκαετίες οι αγρότες με τους αγωνιστικούς τους συλλόγους σε όλους τους νομούς, με πρωτοπόρους κομμουνιστές ηγέτες διεκδικούσαν έργα υποδομής, φράγματα στους 5 ποταμούς, αντιπλημμυρικά έργα.
Αυτές τις μέρες αναπτύσσεται μεγάλη λαϊκή πρωτοβουλία στην περιοχή για τις ανάγκες των χιλιάδων ανθρώπων που διασώζονται, αλλά δεν έχουν στον ήλιο μοίρα, αφού έφυγαν με μια σακούλα ρούχα από τα κατεστραμμένα νοικοκυριά τους.
Και αυτή η οργή πρέπει να γίνει οργανωμένος αγώνας, άμεσα για την παροχή βοήθειας για αξιοπρεπή διαμονή, σίτιση, ιατρική περίθαλψη στους πληγέντες και πλήρη αποκατάσταση και αποζημίωση στο 100% χωρίς όρους και προϋποθέσεις, σε σπίτια, αποθήκες, γεωργικά μηχανήματα, εργαλεία, καλλιέργειες που έχουν καταστραφεί.
ΤΕ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΚΚΕ