«Μπαράζ» ασφαλιστικών μέτρων των συμβασιούχων COVID-19 του Δήμου Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Αντιμέτωπος με «μπαράζ» αιτήσεων ασφαλιστικών μέτρων και προσωρινών διαταγών από τους συμβασιούχους που προσλήφθηκαν το 2021 στο πλαίσιο των μέτρων αντιμετώπισης του COVID-19 και συνεχίζουν να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους, έπειτα από παρατάσεις που έδωσε αρχικά η κυβέρνηση και στη συνέχεια προσφεύγοντας στη Δικαιοσύνη, βρίσκεται ο Δήμος Καρδίτσας.
Ειδικότερα, αύριο 21 Μαΐου και μεθαύριο 22 Μαΐου έχει προσδιοριστεί στο Μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών η εκδίκαση δύο αιτήσεων των 22 συνολικά “συμβασιούχων COVID-19” που απασχολεί ο Δήμος, ενώ εκκρεμεί η εκδίκαση της πρώτης αίτησής τους που, έπειτα από συνεχείς αναβολές, έχει οριστεί να εκδικαστεί στις 25 Ιουνίου.
Στις αιτήσεις τους οι συμβασιούχοι επικαλούνται ότι καλύπτουν πάγιες, μόνιμες και σταθερές ανάγκες με την εργασία τους και ότι οι συμβάσεις τους «υπέκρυπταν εξ' αρχής σύμβαση εξαρτημένης εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου» και ζητούν να υποχρεωθεί ο Δήμος Καρδίτσας να αποδέχεται προσωρινά την προσφερόμενη εργασία τους στα καθήκοντα και στις θέσεις, όπου εργάζονταν κατά την τελευταία ημέρα απασχόλησής τους, καταβάλλοντας τις νόμιμες αποδοχές τους, μέχρι την έκδοση τελεσίδικης απόφασης επί της κύριας αγωγής τους. Ζητούν επίσης να εκδοθεί προσωρινή διαταγή αποδοχής της εργασίας τους και καταβολής των νόμιμων αποδοχών τους από το Δήμο μέχρι εκδόσεως αποφάσεως επί της παρούσας αιτήσεως και να πληρώσει ο Δήμος τη δικαστική τους δαπάνη και την αμοιβή του πληρεξουσίου δικηγόρου τους.
Με ομόφωνη απόφαση της Δημοτικής Επιτροπής του Δήμου Καρδίτσας που συνδρίασε το πρωί της Δευτέρας (20/5) εξουσιοδοτήθηκε δικηγόρος να παραστεί στην εκδίκαση των δύο υποθέσεων να προβάλει τις δικονομικές ενστάσεις της εκκρεμοδικίας -καθώς εκκρεμεί η εξέταση της αρχικής αίτησης στις 25/6 - και τοπικής αναρμοδιότητας του δικαστηρίου των Αθηνών, να αντικρούσει και τις αιτήσεις ασφαλιστικών μέτρων με αίτημα χορήγηση προσωρινής διαταγής και να αρνηθεί στο σύνολο την αίτηση ασφαλιστικών μέτρων όποτε προσδιορισθεί μετά τη συζήτηση της προσωρινής διαταγής και να πράξει κάθε τι νόμιμο προς υπεράσπιση των συμφερόντων του Δήμου Καρδίτσας .
Το ιστορικό της υπόθεσης
Υπενθυμίζεται ότι οι παραπάνω αιτούντες προσλήφθηκαν στις 5/2/2021 ως Εργάτες Καθαριότητας και τοποθετήθηκαν στο Τμήμα Καθαριότητας της Διεύθυνσης Καθαριότητας Ανακύκλωσης και Πρασίνου του Δήμου Καρδίτσας, στο πλαίσιο της λήψης μέτρων για την αντιμετώπιση τον κορωνοϊού -covid19, για το χρονικό διάστημα έως 04-07-2021.
Ακολούθως, με την υπ' αριθ. 106/26-02-2021 απόφαση Δημάρχου Καρδίτσας, σύμφωνα με το αριθ. πρωτ. 9755/08-02-2021 έγγραφο τον Υπουργείου Εσωτερικών, παρατάθηκε η σύμβαση τους μέχρι τη συμπλήρωση συνολικού διαστήματος οκτώ 8 μηνών με λήξη απασχόλησης την 04-10-2021. Με την υπ' αριθ. 631/04-10-2021 απόφαση Δημάρχου Καρδίτσας, σε εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 147 τον ν. 4831/2021 (ΦΕΚ 170/Α/2021), παρατάθηκε εκ νέου η χρονική διάρκεια της σύμβασης εργασίας τους, έως 31-12-2021. 'Έπειτα, δυνάμει της υπ' αριθ. 828/30-12-2021 απόφασης Δημάρχου η διάρκεια της σύμβασης τους παρατάθηκε εκ νέου για το χρονικό διάστημα έως 31-03-2022. Τέλος, η ισχύς των συμβάσεων παρατάθηκε εκ νέου και ορίστηκε ως καταληκτική ημερομηνία απασχόλησής τους, η 31η Μαΐου 2022.
Με την από 17-5-2022 και αριθ. καταθ.47006/2022 αίτηση ασφαλιστικών μέτρων παρέμειναν στις θέσεις τους σύμφωνα με την από 19-7-2022 προσωρινή διαταγή του Μονομελούς Πρωτοδικείου Αθηνών, η οποία χορηγήθηκε μετά την κατάθεση της με αριθ. κατ. 47005/2022 αίτησης ασφαλιστικών μέτρων των αιτούντων μέχρι τη συζήτηση της αίτησης ασφαλιστικών μέτρων.
Η συζήτηση της με αριθ. καταθ. 47006/2022 αίτησης ασφαλιστικών μέτρων των παραπάνω αιτούντων προσδιορίσθηκε μετά από αναβολές να συζητηθεί στις 25 Ιουνίου 2024
Κωστής Κριτσιάνης