Έξι χρόνιας αναμονής για την τοποθέτησή της συμπλήρωσε μία κολόνα ηλεκτροφωτισμού στη Νεράιδα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Έξι χρόνιας αναμονής για την τοποθέτησή της συμπλήρωσε μία κολόνα ηλεκτροφωτισμού στη Νεράιδα](/media/k2/items/cache/de39a003ad84848aa8b38ac7728fbf0b_L.jpg)
Η πρώτη φορά που το KarditsaLive.Net ασχολήθηκε με το θέμα της τοποθέτησης μίας κολόνας ηλεκτροφωτισμού στην Τ.Κ. Νεράιδας, ήταν τον Μάιο του 2022, καθώς τότε συμπληρώνονταν τέσσερα χρόνια που κείτονταν αναμένοντας συνεργείο.
Πέρυσι τον Μάιο, «γιορτάσαμε» τα πέμπτα γενέθλια της «ξαπλωμένης» κολόνας, με ένα νέο δημοσίευμα και με την ελπίδα ότι φέτος τον Μάιο θα έχει τοποθετηθεί και θα έχει αρχίσει να επιτελεί το έργο για το οποίο κατασκευάστηκε.
Δυστυχώς αποδείχθηκε ότι πλανώμεθα πλάνην οικτρά. Τον Μάιο του 2024 η κολόνα, για την οποία έχει κοπεί ένταλμα πληρωμής από το 2018, παραμένει πεσμένη στο έδαφος έχοντας πλέον συμπληρώσει έξι χρόνια αναμονής. Ταυτόχρονα επί μία εξαετία δοκιμάζεται και η υπομονή των κατοίκων που περιμένουν να ωφεληθούν από την παροχή ρεύματος μέσω αυτής.
Για το θέμα μιλήσαμε με τον πρόεδρο της Τοπικής Κοινότητας κ. Γάκη που επιβεβαίωσε ότι δεν έχει προχωρήσει η τοποθέτηση παρά τις συνεχείς οχλήσεις από την πλευρά του προς τους αρμοδίους, αλλά και τις δεσμεύσεις που κατά καιρούς λαμβάνει. Φέτος πάντως ήταν λίγο πιο αισιόδοξος, καθώς του δόθηκε ένα πιο στενό χρονικό περιθώριο για την εκτέλεση της εργασίας...
Π.Κ.