Αγορά οικοπέδου από το Δήμο Σοφάδων για να λυθεί πολεοδομικό πρόβλημα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Αγορά οικοπέδου από το Δήμο Σοφάδων για να λυθεί πολεοδομικό πρόβλημα](/media/k2/items/cache/22c29ce152665ed1e8963bed983349c2_L.jpg?t=20231210_100315)
Στην αγορά οικοπέδου που θα βοηθήσει στην λύση πολεοδομικού προβλήματος στην πόλη των Σοφάδων και συγκεκριμένα στο Ο.Τ. 94, αποφάσισε να προχωρήσει ο Δήμος, με ομόφωνη απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου, στην τελευταία του συνεδρίαση.
Στην συγκεκριμένη περιοχή δεν μπορεί να χτίσει κανένας γιατί υπάρχει θέμα με τον δρόμο που είναι 12 αντί 18 μέτρα και για να καλυφθεί το έλλειμμα απαιτούνται 655 τετραγωνικά μέτρα.
Έγιναν επαφές, την προηγούμενη χρονιά με κάποιους οικοπεδούχους, ανέφερε ο εισηγητής κ. Σκάρλος και βρέθηκε ένα οικόπεδο της τάξης των 1.580 τετραγωνικών. Αυτό που απαιτείται σήμερα είναι 655 μέτρα και θα περισσέψουν τα υπόλοιπα για άλλη χρήση.
Πρόσθεσε επίσης ότι εντός του ακινήτου υπάρχει παλιό ακατοίκητο κτίσμα το οποίο μπορεί να λειτουργήσει για κοινωφελείς σκοπούς του Δήμου.
Το ποσό της αγοράς δεν αναφέρθηκε στην συνεδρίαση παρά μόνο ότι έχει εγγραφεί σε αναμόρφωση προϋπολογισμού σε προηγούμενη συνεδρίαση. Η απόφαση αγοράς πάρθηκε ομόφωνα.
Π.Κ.