Ανάδοχοι για τις αποκαταστάσεις υδρομαστεύσεων σε Κρυοπηγή, Πευκόφυτο και Δρακότρυπα
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Ανάδοχοι για τις αποκαταστάσεις υδρομαστεύσεων σε Κρυοπηγή, Πευκόφυτο και Δρακότρυπα](/media/k2/items/cache/dec63d3ce74858e5937439d48d85b02e_L.jpg)
Τα πρακτικά των επιτροπών διενέργειας των απ’ ευθείας διαπραγματεύσεων, που οδήγησαν σε ανάδειξη αναδόχων για έργα επισκευών και αποκαταστάσεων υδρομαστεύσεων τριών Τοπικών Κοινοτήτων, ενέκρινε η Δημοτική Επιτροπή Μουζακίου.
Πρόκειται για δύο έργα καθώς στο πρώτο εξ αυτών τοι αντικείμενο αφορά δύο Τοπικές Κοινότητες και συγκεκριμένα την Κρυοπηγή και το Πευκόφυτο.
Για το προαναφερόμενο που είναι προϋπολογισμού 50.015 ευρώ, κλήθηκαν τρεις οικονομικοί φορείς με την μεγαλύτερη προσφορά να κατατίθεται από αυτόν με την επωνυμία «Ρουπακιάς Πέτρος» και ήταν της τάξεως του 3%. Η αμέσως καλύτερη ήταν 2%, ενώ η χαμηλότερη 1,4% με την υποσημείωση ότι ο τρίτος οικονομικός φορέας αποκλείσθηκε λόγω ελλειπών δικαιολογητικών.
Το άλλο έργο επισκευής και αποκατάστασης αφορά στην Δρακότρυπα(θέση πόρος). Είναι προϋπολογισμού 126.292,64 ευρώ και κλήθηκαν επίσης τρεις οικονομικοί φορείς για διαπραγμάτευση. Εδώ ανάδοχος αναδείχθηκε ο οικονομικός φορέας «Μάρθα Δαλαμάγκα του Θωμά», με έκπτωση 2%, ενώ οι άλλες δύο προσφορές ήταν στο 1,48% και στο 1%.
Οι αποφάσεις και στις δύο περιπτώσεις πάρθηκαν κατά πλειοψηφία. Ο κ. Σερίφης λόγω της πολύ μικρής έκπτωσης που δόθηκε από τους συμμετέχοντες οικονομικούς φορείς και χωρίς να υπάρχει δέσμευση του αναδόχου για την άμεση έναρξη και εκτέλεση των εργασιών πρότεινε τη μη έγκριση των πρακτικών της διαπραγμάτευσης και τη ματαίωση της διαδικασίας.
Ο κ. Γκινής από την πλευρά του συμφώνησε με τις εγκρίσεις των πρακτικών με την προϋπόθεση να μπουν αυστηρές ρήτρες για την άμεση έναρξη και εκτέλεση των εργασιών από τους αναδόχους κατά την υπογραφή των συμβάσεων.
Π.Κ.