Ανατέθηκαν οι διαχειριστικές μελέτες (2024-2033) για τα διακατεχόμενα δάση Λαμπερού και Μεσενικόλα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Με αποφάσεις του δημάρχου Λίμνης Πλαστήρα κ. Παναγιώτη Νάνου, ανατέθηκαν οι διαχειριστικές μελέτες για τα διακατεχόμενα δάση Λαμπερού και Μεσενικόλα, που θα καλύπτουν χρονικό διάστημα 10 ετών (2024-2033).
Η σύνταξη της διαχειριστικής για το δάσος Λαμπερού θα γίνει από τον οικονομικό φορέα «ΜΕΛΙΑ ΑΝΩΝΥΜΗ ΜΕΛΕΤΗΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ». Η προεκτιμώμενη αμοιβή για την μελέτη ήταν 20.839,03 ευρώ. Προσφέρθηκε έκπτωση 57% και το κόστος θα ανέρθει σε 12.778,08 ευρώ, συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ.
Η αντίστοιχη μελέτη για το διακατεχόμενο δάσος Μεσενικόλα θα συνταχθεί από τον οικονομικό φορέα «ΚΑΤΣΑΡΑΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ». Η προεκτιμώμενη αμοιβή της μελέτης ήταν 18.296,86 ευρώ. Η έκπτωση που προσφέρθηκε ήταν επίσης 57% και το κόστος, μαζί με το ΦΠΑ, θα ανέρθει σε 11.219,28 ευρώ.
Η συνολική προθεσμία για την ολοκλήρωση των μελετών ανέρχεται σε πέντε μήνες, με τους τέσσερις να αφορούν στην σύνταξή τους και τον ένα σε πιθανές διορθώσεις.
Π.Κ.