Αποφάσεις για παρατάσεις ολοκλήρωσης έργων πήρε το Δημ. Συμβούλιο Λίμνης Πλαστήρα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Αποφάσεις για παρατάσεις ολοκλήρωσης έργων πήρε το Δημ. Συμβούλιο Λίμνης Πλαστήρα](/media/k2/items/cache/e94d38509f9fbd18a62dd75bc326e9b4_L.jpg?t=20231107_174107)
Παράταση στην ολοκλήρωση δύο έργων, μετά από σχετικά αιτήματα των αναδόχων, χορήγησε με αποφάσεις του το Δημοτικό Συμβούλιο Λίμνης Πλαστήρα.
Κατά την ψηφοφορία και στις δύο περιπτώσεις, οι σύμβουλοι της μείζονος μειοψηφίας που ήταν παρόντες ψήφισαν λευκό.
Το πρώτο έργο, με την σειρά που τέθηκαν προς συζήτηση, ήταν η «Αποκατάσταση υποδομών από κυκλώνα ΙΑΝΟ Τ.Κ. Λαμπερού και Μοσχάτου(Β’ φάση)». Ο αρχικός του προϋπολογισμός ήταν 30.000 ευρώ και ο συμβατικός 28.986,98 ευρώ. Η δε υπογραφή της σύμβασης έγινε στις 23 Ιουνίου 2023 και έχει εξάμηνη διάρκεια.
Από τον ανάδοχο ζητήθηκε η πρώτη παράταση, για 10 μήνες, ήτοι μέχρι 23 Οκτωβρίου 2024 για λόγους αδυναμίας εκτέλεσης των εργασιών επέκτασης του αγωγού ύδρευσης από τον οικισμό Αγίου Αθανασίου έως την πλάζ Λαμπερού, λόγω του αυξημένου για την εποχή ύψους της στάθμης της λίμνης, που προήλθε από τις πρόσφατες βροχοπτώσεις.
Αιτιολόγηση που έγινε δεκτή από την υπηρεσία αλλά και από το Δημοτικό Συμβούλιο.
Σε αντίθεση με το προηγούμενο έργο που έλαβε παράταση για πρώτη φορά στο επόμενο η διάρκεια παρατείνεται για τρίτη φορά. Πρόκειται για την «Έκτακτη αποκατάσταση υποδομών Δ.Ε. Πλαστήρα», αρχικού προϋπολογισμού 220.000 ευρώ και συμβατικού 215.608,52 ευρώ.
Η υπογραφή της σύμβασης στις 24 Αυγούστου του 2022 και η προθεσμία περαίωσης ήταν έξι μήνες, έως 24 Φεβρουαρίου 2023. Μετά από δύο παρατάσεις έξι και τριών μηνών αντίστοιχα, η ολοκλήρωση μεταφέρθηκε για τις 24 Νοεμβρίου του 2023.
Το αίτημα του αναδόχου που εξετάστηκε και εγκρίθηκε ήταν για επιπλέον 12 μήνες, ήτοι μέχρι 24 Νοεμβρίου του 2024 λόγω του ότι στο δρόμο εισόδου Λαμπερού παρουσιάστηκαν σημαντικές καθιζήσεις μετά την κακοκαιρία ¨DANIEL¨ και δεν είναι δυνατή η επίστρωση με ασφαλτοτάπητα όπως έχει προγραμματιστεί.
Π.Κ.