Δημοτικό Συμβούλιο Παλαμά: Προβληματισμός για πορεία αποκαταστάσεων αναχωμάτων και οδικού δικτύου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Δημοτικό Συμβούλιο Παλαμά: Προβληματισμός για πορεία αποκαταστάσεων αναχωμάτων και οδικού δικτύου](/media/k2/items/cache/b061c3ee3d6dc93160e16625220fc1bd_L.jpg)
Τα πολλά μέτωπα που έχει «ανοίξει» η επέλαση του "Daniel" στο Δήμο Παλαμά αποτέλεσαν αντικείμενο προβληματισμού και ενημέρωσης στη συνεδρίαση της Πέμπτης (16/11) του Δημοτικού Συμβουλίου καθώς το σύνολο σχεδόν των επίκαιρων ερωτήσεων που υποβλήθηκαν προς το Δήμαρχο κ. Γ. Σακελλαρίου
από τους επικεφαλής των παρατάξεων της μειοψηφίας κ.κ. Χρ. Βαϊόπουλο και Αρ. Πολυγένη, τους Δημοτικούς Συμβούλους κ. Χρ. Σπυρόπουλο και Φωτ. Καραΐσκου αλλά και την Πρόεδρο της Κοινότητας Προαστίου κ. Αθ. Κρικώνη αφορούσαν την πορεία αντιμετώπισης προβλημάτων που είναι απόρροια των πλημμυρών
Ειδικότερα ζήτησαν ενημέρωση για την αποκατάσταση των αναχωμάτων, των δρόμων Ιτέα – Καρδίτσα, Λεύκη- Πασχαλίτσα, Υπέρεια- Ορφανά και Φύλλο-Κυψέλης την απομάκρυνση των ογκωδών αντικειμένων, τον έλεγχο στατικότητας των σχολείων, τον καθαρισμό και την απολύμανση των υδατόπυργων, των φρεατίων καθώς και την επαναλειτουργία των Παιδικών Σταθμών Προαστίου και Παλαμά, το πλυσιμο των δρόμων, τους ψεκασμούς τη μοριοδότηση των υποψηφίων για τις Πανελλήνιες, την κίνηση του ερανικού λογαριασμού για τους πλημμυροπαθείς αλλά και την εξεύρεση και εκμίσθωση στάβλων για τα ανεπιτήρητα ζώα
Απαντώντας ο κ. Σακελλαρίου ενημέρωσε για τα εξής:
-Ο Δήμος Παλαμά έχει στείλει έγγραφο στην Περιφέρεια Θεσσαλίας κοινοποιώντας το και στο Υπουργείο Κλιματικής Αλλαγής και Πολιτικής Προστασίας επισημαίνοντας την ανάγκη επίσπευσης των εργασιών αποκατάστασης των αναχωμάτων όπου παρατηρείται καθυστέρηση -που σύμφωνα με πληροφορίες οφείλεται σε υπηρεσιακά ζητήματα - και θέτοντάς την προ των ευθυνών της
-Τα ογκώδη αντικείμενα τεμαχίζονται και μεταφέρονται συνεχώς στο ΧΥΤΑ αλλά οι ποσότητες είναι μεγάλες. Δημιουργήθηκε πρόβλημα από φωτιές που άναψαν άγνωστοι στο χώρο συγκέντρωσής τους στην Ιτέα αλλά και στα Καλογριανά
-Οι υδατόπυργοι καθαρίστηκαν και απολυμάνθηκαν. Έχουν γίνει έλεγχοι και το νερό βγαίνει καθαρό τουλάχιστον σ’ αυτές τις Κοινότητες που υδρεύονται από το υδρευτικό έργο του Σμοκόβου
-Οι αποκαταστάσεις των δρόμων είναι θέμα πλέον του Υπουργείου Υποδομών. Ειδικότερα για το δρόμο Καρδίτσα- Λάρισα υπήρχε η σκέψη να γίνουν παρεμβάσεις ώστε να δοθεί σε κυκλοφορία τουλάχιστον το ένα ρεύμα, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει κάτι, ενώ και στους άλλους δρόμους εκκρεμούν παρεμβάσεις που πρέπει να γίνουν
-Τα φρεάτια λόγω του ύψους των νερών στα ποτάμια απορροής τους που δημιούργησαν ανάποδες ροές δέχθηκαν πολλές φερτές ύλες και πλέον η ΔΕΥΑ Παλαμά έχει πολύ έργο να κάνει για τον καθαρισμό τους για το οποία θα απαιτηθεί και ένα σημαντικό κονδύλιο
-Οι Παιδικοί Σταθμοί Προαστίου και Παλαμά αναμένεται να είναι έτοιμοι για επαναλειτουργία τους μέσα στην επόμενη εβδομάδα
-Όλα τα σχολεία και τα δημόσια κτίρια ελέγχθηκαν από κλιμάκια μηχανικών
-Δεν εκδηλώθηκε ενδιαφέρον στη σχετική πρόσκληση για εκμίσθωση στάβλων για τα ανεπιτήρητα ζώα.
-Δεν υπάρχει απάντηση του Υπ. Παιδείας στο αίτημα της μοριοδότησης
-Τις επόμενες ημέρες ίσως και εντός του Σαββατοκύριακου θα γίνει νέα επιχείρηση πλυσίματος των δρόμων με υδροφόρα άλλου φορέα καθώς του Δήμου έχει υποστεί ζημιά
-Ψεκασμοί συνεχίζουν να γίνονται.
-Στον ερανικό λογαριασμό που ανοίχθηκε συγκεντρώθηκαν μέχρι στιγμής 5000€ ποσό μικρό όπως είπε ο κ. Σακελλαρίου για να διανεμηθεί στους πληγέντες το οποίο θα διαχειριστεί η νέα δημοτική αρχή.
Εκτός ημερήσιας διάταξης αποφασίστηκε να γίνει δεκτό το αίτημα του αναδόχου του έργου αναβάθμισης του Παιδικού Σταθμού Παλαμά μέχρι 5/2/2024
Όσον αφορά τα θέματα της ημερήσιας διάταξης τα περισσότερα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και εγκρίθηκαν ομόφωνα ή κατά πλειοψηφία.
Αυτό που απασχόλησε περισσότερο ήταν το θέμα που αφορά υπόθεση απαλλοτριώσεων ακινήτων του Δήμου για έργα της Περιφέρειας προ 10ετίας, για τα οποία με δικαστικές αποφάσεις ο Δήμος Παλαμά έχει λαμβάνειν από την Περιφέρεια 300.000 ευρώ από τα οποία θα πρέπει να αποδώσει το 10% σε δικηγόρο της Καρδίτσας που της ανατέθηκε ο χειρισμός των υποθέσεων για τον καθορισμό της τιμής μονάδας. Το Δημοτικό Συμβούλιο αποφάσισε η συνέχιση της διαδικασίας είσπραξης των χρημάτων να ανατεθεί στη Νομική Υπηρεσία του Δήμου και όχι στην δικηγόρο, αναγνωρίζοντας πάντως ότι δικαιούται το ποσοστό επί των αποζημιώσεων που κατάφερε να εξασφαλίσει για το δήμο.
Στην ειδική συνεδρίαση που προηγήθηκε της τακτικής εγκρίθηκε από το Δημοτικό Συμβούλιο ο Απολογισμός – Ισολογισμός και τα αποτελέσματα χρήσης του Δήμου Παλαμά οικονομικού έτους 2022
Κωστής Κριτσιάνης