Δ.Σ. Καρδίτσας: Αδιέξοδο και υψηλοί τόνοι στο θέμα μη έκδοσης οικοδομικών αδειών από την Υ.ΔΟΜ. για το Δήμο Παλαμά Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Δ.Σ. Καρδίτσας: Αδιέξοδο και υψηλοί τόνοι στο θέμα μη έκδοσης οικοδομικών αδειών από την Υ.ΔΟΜ. για το Δήμο Παλαμά](/media/k2/items/cache/e687688e834c48d6d5451187d1e0b925_L.jpg)
Απαιτήθηκαν περισσότερες από δύο ώρες συζήτησης για το θέμα της έκδοσης αδειών στο Δήμο Παλαμά τις οποίες αρνείται να εκδώσει η Υπηρεσία Δόμησης (ΥΔΟΜ) του Δήμου Καρδίτσας, για να διαπιστωθεί ότι δεν υπάρχει σύγκλιση απόψεων και η εξεύρεση λύσης δεν θα είναι εύκολη.
Το μεγάλο ερώτημα που δεν απαντήθηκε επαρκώς, σε καμία περίπτωση, είναι το γιατί ενώ σε όλη την υπόλοιπη χώρα, με τα ίδια προβλήματα (ασυνέπεια υφιστάμενης κατάστασης με τους πίνακες διανομής του 1933) έχει βρεθεί λύση και εκδίδονται άδειες, από την εδώ υπηρεσία δόμησης υπάρχει πεισματική άρνηση. Ερώτημα που τέθηκε τόσο από τον νυν δήμαρχο Παλαμά κ. Σακελλαρίου, όσο και από τον νεοκλεγέντα κ. Δασκαλόπουλο, όπως και από μέλη του Συλλόγου Αγρονόμων Τοπογράφων Μηχανικών ν. Καρδίτσας, με πρωτοβουλία του οποίου το θέμα ήρθε στο Δημοτικό Συμβούλιο Καρδίτσας
Σημειώνουμε πως επειδή κανείς άλλος Δήμος στην Π.Ε. Καρδίτσας δεν διαθέτει υπηρεσία δόμησης, όλες οι οικοδομικές άδειες εκδίδονται από την Υπηρεσία Δόμησης του Δήμου Καρδίτσας. Ειδικά για τον Δήμο Παλαμά, όπως από πολλές πλευρές τονίστηκε, η έκδοση αδειών μετά τον Daniel είναι επιτακτική ανάγκη. Πιθανόν εκεί να αναζητηθεί και η λύση λόγω των ειδικών συνθηκών που υπάρχουν, Δεν θα αφορά όμως όλο το νομό.
Η συζήτηση
Σύμφωνα με τον πρόεδρο του Συλλόγου Αγρονόμων Τοπογράφων Μηχανικών κ. Ελευθερίου για την έκδοση των οικοδομικών αδειών στην περιοχή του Δήμου Παλαμά και σε όλες ουσιαστικά τις πεδινές περιοχές του νομού ισχύουν τα σχέδια διανομής από την δεκαετία του 1930. Μέχρι το 2017 οι άδειες εκδίδονταν κανονικά. Το 2017 εντοπίστηκε ένα λάθος στο οικοδομικό τετράγωνο 166 του Δήμου Παλαμά και μετά από αλληλογραφία της ΥΔΟΜ με την τοπογραφική της Π.Ε Καρδίτσας και της περιφέρειας, η έκδοση οικοδομικών αδειών σταμάτησε εντελώς.
Από το 2018, συνέχισε, διεκδικούμε λύση και σήμερα το πρόβλημα γίνεται πιο επιτακτικό λόγω των ζημιών του Daniel, της ανάγκης ανοικοδόμησης του Παλαμά και της απορρόφησης των σχετικών αποζημιώσεων από τους πληγέντες. Τέλος επισήμανε την υποστελέχωση των υπηρεσιών τις δυσκολίες της ΥΔΟΜ να καλύψει όλο το νομό, όπως και την μη ύπαρξη αγρονόμου τοπογράφου ούτε στην ΥΔΟΜ, ούτε στην Τοπογραφική.
Ο δήμαρχος Παλαμά κ. Σακελλαρίου μίλησε για πρόβλημα όλων των κοινοτήτων του ν. Καρδίτσας που έχουν σχέδιο διανομής αλλά και όλης της χώρας, μόνο που μόνο εδώ δεν εκδίδονται άδειες και ζήτησε να απαντηθεί το γιατί συμβαίνει αυτό. Καταλόγισε στην ΥΔΟΜ αδυναμία κατανόησης του προβλήματος, για λάθος αποφάσεις που αλληλοσυγκρούονται και φάσκουν και αντιφάσκουν, όπως και ότι προσπαθούν να δουν πρόβλημα εκεί που δεν υπάρχει. Αυτό το τελευταίο λόγω του ότι για οικοδομικό τετράγωνο που, κατά τον κ. Σακελλαρίου, αλλά και τον τοπογράφο μηχανικό κ. Μουτσανίδη που ανέπτυξε το θέμα, είναι καθ’ όλα εντάξει, ζητά αναθεώρηση.
Σημειώνουμε ότι ο κ. Μουτσανίδης αναφέρθηκε στην αλληλογραφία του ιδίου με αρμόδιες υπηρεσίες της περιφέρειας αλλά και της ΥΔΟΜ με την περιφέρεια, υποστηρίζοντας ότι δεν δικαιώνουν σε καμία περίπτωση την στάση της ΥΔΟΜ. Αντίθετα συνάδουν υπέρ της έκδοσης αδειών. Επίσης είπε ότι η ΥΔΟΜ χωρίς να ελέγξει, από 3 οικοδομικά τετράγωνα με πρόβλημα συμπέρανε ότι χρειάζονται αναθεώρηση και τα 300 οικοδομικά τετράγωνα του Δήμου Παλαμά.
Τέλος ο κ. Σακελλαρίου δήλωσε ότι δυστυχώς είναι υποχρεωμένος να καταφύγει σε κινήσεις και μέτρα δεν θα ήθελε να λάβει, ειδικά απέναντι στην διευθύντρια της ΥΔΟΜ που την εκτιμά, αλλά της καταλόγισε ότι παρασύρεται άσχημα. Τόνισε ότι το θέμα έχει φθάσει ήδη στους ελεγκτές δημόσιας διοίκησης και θα πάρει και την δικαστική οδό. Κατέληξε επισημαίνοντας την απαιτούμενη άμεση λύση μπορεί να δώσει μόνο η ΥΔΟΜ και κάθε άλλη θα είναι χρονοβόρα. Τέλος, στην θέση που εξέφρασε η διευθύντρια της υπηρεσίας δόμησης κ. Ράγκου, ότι αρνείται ο Δήμος Παλαμά να κάνει σημειακές τροποποιήσεις που θα ήταν μια λύση, ο κ. Σακελλαρίου ανταπάντησε πως αρνήθηκε για συγκεκριμένο οικοδομικό τετράγωνο που δεν έχει κανένα πρόβλημα και πως για οποιαδήποτε άλλο με πραγματικό πρόβλημα η διαδικασία είναι ανοιχτή.
Ο νεοκλεγείς δήμαρχος Παλαμά κ. Δασκαλόπουλος ζήτησε για μία φορά να υποκύψει η γραφειοκρατία στις πραγματικές ανάγκες και όχι το αντίθετο Επισήμανε ότι υπάρχουν 130 σπίτια στον Παλαμά που έχουν γκρεμιστεί και 300 σε όλο τον Δήμο. Σημείωσε ότι στον Δήμος έχουν χαθεί τα παρεμφερή με την οικοδομή επαγγέλματα και ζήτησε σε κλίμα συνεργασίας και αλληλεγγύης να βρεθούν λύσεις με την ΥΔΟΜ να είναι πιο διαλλακτική στην ερμηνεία του νόμου.
Από την πλευρά της ΥΔΟΜ κ. Ράγκου υπογράμμισε ότι τις αποκλίσεις δεν τις ανακαλύπτει η υπηρεσία αλλά εμφανίζονται στα σχέδια που φέρνουν οι μηχανικοί. Αποκλίσεις από 0,5 μέτρα μέχρι 1,5 μέτρο.
Θέσαμε ερωτήματα, συνέχισε για το τετράγωνο 166 στο οποίο είχαμε προτείνει σημειακή τροποποίηση αλλά άνοιξε η περιφέρεια το θέμα που μίλησε για συνολική τροποποίηση, κάτι που επιβεβαιώθηκε και από την τοπογραφική.
Τώρα συνέχισε, και υπό την πίεση των γεγονότων, με σημερινό της έγγραφο η περιφέρεια, δέχεται οποιεσδήποτε σημειακές τροποποιήσεις ζητηθούν αλλά είναι αρνητικός ο δήμαρχος(ήδη αναφέραμε την απάντηση του δημάρχου).
Το πλαίσιο που επιβάλει η νομοθεσία, κατέληξε η κ. Ράγκου είναι σφιχτό. Δεν μπορούμε να το παραβούμε και όπου ρωτάμε μας παραπέμπουν στις διατάξεις του νόμου. Πρέπει να το αντιμετωπίσουμε με σημειακές τροποποιήσεις και πρέπει να υπάρχει συνεργασία με τον Δήμο και να μην μας βλέπουν σαν εχθρούς.
Στο σημείο αυτό και ενώ είχαν ανεβεί πολύ οι τόνοι ο δήμαρχος κ. Τσιάκος ζήτησε να σταματήσει η συζήτηση και μια αντιπροσωπεία αποτελούμενη από τους δημάρχους του νομού, εκπροσώπους των μηχανικών και την ΥΔΟΜ να επισκεφθεί το υπουργείο και να ζητήσει νομοθετική ρύθμιση που θα επιτρέπει την έκδοση αδειών.
Πρόταση που δεν προχώρησε καθώς η συζήτηση συνεχίστηκε με τον κ. Κρανιά να τονίζει ότι είναι η τρίτη φορά που φαίνεται κουβέντα για το θέμα, ότι η Λαϊκή Συσπείρωση το είχε θέσει τον Μάρτιο και ο Δήμος δεν έκανε τίποτα και πως και εδώ ήρθαν υπουργοί αλλά και επισκέψεις έγιναν στο παρελθόν χωρίς αποτέλεσμα.
Μίλησε ότι το ζήτημα έπρεπε να το δει το δημοτικό συμβούλιο πολιτικά. Πρόσθεσε ότι όλα τα τεχνικά προβλήματα έχουν λύση και πως οι υπηρεσίες πρέπει να κάνουν κινήσεις για να λυθεί το πρόβλημα όταν το διαπιστώνουν.
Κλείνοντας την συζήτηση ο κ. Τσιάκος είπε ότι η λύση στο πρόβλημα της έκδοσης των οικοδομικών αδειών πρέπει να βρεθεί άμεσα. Υπεραμύνθηκε των ενεργειών που έκανε η δημοτική αρχή από την στιγμή που ανέλαβε για την λύση του προβλήματος και επέμεινε πως η νομοθετική ρύθμιση θα μπορέσει να δώσει ανάσα και να άρει τις αντιρρήσεις της υπηρεσίας που βασίζονται στο νόμο.
Ξεκαθάρισε ότι η δημοτική αρχή δεν πρόκειται ποτέ να πιέσει τα στελέχη της υπηρεσίας να παραβούν τον νόμο, ζήτησε όμως να αναζητήσουν λύσεις που πιθανόν ακολούθησαν άλλες περιοχές της χώρας για να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα.
Π.Κ.